Karın Germe Ameliyatı Nedir?

 Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Estetik operasyonların hiç biri kolay ameliyatlar değiller fakat fiziksel olarak kendimizi beğenmemek özgüvenimizi yitirip mutsuz olmamıza sebep olabiliyor. Böyle bir operasyona karar vermeden önce doğru beslenmeyle ve egzersizle uzun vadede de olsa sorunu halledip halledemeyeceğimizi bilmek ve buna göre karar vermek en doğrusu olacaktır.

Yine de bütün seçeneklerinizi değerlendirdikten sonra hala fiziksel olarak değiştirmek istediğiniz bölgeleriniz varsa ve aksi halde bu sizi mutsuz edecekse son çare olarak estetik operasyonlar düşünülebilir.

Özellikle hızlı kilo alıp vermek, gebelikler gibi sebeplerle karın bölgesinde yağlanma ve sarkmalar meydana geliyor. Gebelikle genişleyen karınla birlikte karın içi kaslar da gevşiyor. Genellikle bunlar egzersizle halledilen problemler fakat karın kaslarında aşırı bir gevşeme söz konusuysa bunun çaresi estetik operasyon oluyor. Karın germe ameliyatları da bu noktada devreye giriyor.
İyi sonuçlar alabilmek için her estetik operasyonun belli bir zamanı var. Örnek verecek olursak burun estetiği, yüz germe, yağ enjeksiyonu, bahar dönemlerinde ise meme operasyonları, karın germe ve liposuction işlemleri iyileşme süreci konusunda daha hızlı sonuçlar veriyor. Yazın ise endoskopik karın germe ameliyatları başarılı şekilde uygulanıyor.

Karın duvarındaki yağ artışları liposuction işlemiyle gideriliyor fakat eğer karındaki cilt görüntüsünde sarkma yok ama karın kaslarında gevşeme varsa o zaman endoskopik karın germe ameliyatı gerekiyor. Endoskopik karın germe ameliyatında pubisin üst bölgesine yapılan çok küçük bir kesi ile endoskopik aletler yardımıyla giriliyor ve buradaki gevşemiş kaslar birbirine dikiliyor. Bu ameliyattan sonra genellikle iz kalmıyor. Eğer hasta daha önce sezaryen doğum yapmış ise, sezaryen kesisinden işlem gerçekleştiriliyor ayrıca başka bir kesi yapılmıyor. Liposuction iz bırakmayan bir ameliyattır fakat eğer karın derisi sarkmış ise bunun çözümü karın germe ameliyatıdır ve bu işlemin de izsiz olması mümkün değildir.

Karın Germe Ameliyatları Kimler İçin Uygundur?

1) Sağlıklı beslenme, düzenli yaşam ve spora rağmen karın yağlarını eritemeyenler.

2) Aşırı derecede obezite sorunu bulunmayanlar

3) Doğum öncesi şişman ve yağlı bir karna sahip olanlar

4) Doğumdan sonra karında gevşeme ve çatlakları bulunanlar

5) Kilo alıp vermeden kaynaklı deri sarkması olanlar

6) Fiziksel görüntüsü sağlık sınırları içinde olmasına karşın sadece karın bölgesinde aşırı yağlanma ve fazlalığı olanlar.

7) Ameliyat sonrası hemen gebe kalmayı düşünmeyenler

8) Sağlık durumunda ameliyat olmasına engel teşkil edecek bir sorunu olmayanlar.

Karın germe ameliyatlarında karnın alacağı şekil önceden belirlenir ve karın içi kaslar bu şekle göre dikilip daraltılır. Eğer karın germe ameliyatı endoskopik olarak yapılacaksa izsiz bir ameliyat gerçekleşiyor. Diğer durumlarda iz kalması kaçınılmaz. Endoskopik karın germe ameliyatında, iyileşme süreci de oldukça hızlı oluyor ve hastalar ameliyattan sonra rahatlıkla bikini giyip sahilde boy gösterebiliyorlar.

Genellikle endoskopik karın germe ameliyatlarına en uygun kişiler,30-50 yaş arasındaki gebelik sonrası karın içi yağlanma, genişleme oluşmuş fakat karın derisi hala gergin olan kişilerdir.

Tam karın germe ameliyatlarında tam sonuçlar 6 ay sonunda alınırken endoskopik karın germe ameliyatlarında sonuçlar 1 ay sonunda gözle görülür.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!