Karın Ağrısı Nedir,Belirtileri ve Tedavisi

 Karın Ağrısı Nedir,Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı Nedir,Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun kasık ile göğüs arasında bir yerde hissedilen ağrı,karın ağrısı olarak adlandırılır.Karın ağrısı dendiği zaman göbek ve mide bölgesi kastedilir.Hemen hemen herkesin bir karın ağrısı tecrübesi olmuştur.Bir çoğunun sebebi ise hazımsızlığa bağlı karın ağrısıdır.

Karın Ağrısı Nedir,Belirtileri ve Tedavisi

karin agrisiVücudumuzun göğüs ve kasık arasında oluşan ağrıya karın ağrısı denebilir.Karın ağrısının bir çok sebebi olabilir.Çoğu insan hayatının bir döneminde,bir kez de olsa karın ağrısı yaşamıştır.Bu ağrıların çoğu hazımsızlığa bağı gelişebilir.

Karın ağrısı,ciddi bir rahatsızlığın habercisi olup,olmadığını anlamak,karın ağrısının şiddeti ile ölçülebilir.Fakat bazı sebeplerden de çok şiddetli karın ağrısı yaşayabilirsiniz.Gazdan dolayı oluşan ağrılar,çok rahatsız edici ve şiddetli olabilir.Bunun ile birlikte kolon kanseri rahatsızlığında da şiddetli karın ağrıları oluşabilir.
Karın ağrısının tam olarak neden kaynaklandığını anlamak için,ağrının yeri önemli ipucudur.Karın bölgesini dört bölüm olarak düşünebilirsiniz.Sol üst ve alt ve sağ üst ve alt olmak üzere,ağrıların olduğu yer belirlenebilir.Ağrının olduğu bölgede ki organla alakalı bir sorun oluşabilir.Mesela;apandist ağrısı genelde,apandistin bulunduğu sağ alt karın bölgesinde oluşmaktadır.Gastrit ağrısı en çok üst bölgelere vurur.Karaciğer ile alakalı bir sorunlar da ise göğüs kafesinin hemen altında,karnın sağ üst köşesinde,ağrılar oluşabilir.Bu bölgede bir çok organ bulunmaktadır.Bazende kan hastalığının bir habercisi olabilir.Hastanın ağrının oluştuğu bölgeyi doğru göstermesi durumunda,tanı ve tedavi kolaylaşabilir.

Karın ağrısı aşağıdaki şekillerde olabilir:

karin agrisinaGenel Ağrı:Genel ağrı da,göbek bölgesinin yarısından bir çok alanda hissedilir.Bu ağrıların sebepleri,hazımsızlık,mide virüsü vardır.

Kramp Şeklinde Ağrılar:Bu ağrılar çoğu zaman zararsızdır.Şişkinlik ve gaz nedeni ile kramp şeklinde ağrılar görülebilir.Bu ağrılara ateş de eşlik ediyorsa,ciddi bir sebep olabilir.Hemen bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Ani ve Şiddetli Ağrılar:Bu ağrılar aniden başlar ve çok şiddetlidir.Bunun nedeni apandist veya mide delinmesi gibi ciddi sebeplerden kaynaklanabilir.

Karın Ağrısının Nedenleri

Karın ağrılarının bir çok nedeni olabilir.

Karın ağrısının en yaygın nedenleri:

Huzursuz bağırsak sendromu

Gaz

Kabızlık

İshal

Virüslerin neden olduğu bağırsak ve mide iltihabı

Gıda zehirlenmesi

Gıda alerjisi

Karın Ağrısı Yapabilen Diğer Nedenler

Apandist

Böbrek üstü bezleri iltihabı

Hepatit

Böbrek taşları

Ülser

Gastrist

Diyabet

Mide ve bağırsak kanseri

Bağırsak tıkanması

Kalp krizi

Akciğer iltihabı

Kolesistit

Çeşitli kan hastalıkları

Bazen de ağrılar karın bölgesi dışında,farklı bir bölge de oluşabilir.Pelvik ya da gögüs de meydana gelen ağrıların nedenleri şunlar olabilir.

Kas gerilmesi

İdrar yolu enfeksiyonu

Yumurtalık kisti

Pelvik iltihabı

Dış gebelik

Şiddetli adet krampları

Sistit

Karın Ağrısı Ne Zaman Acil Durumu İşaret Eder?

Yakın zamanda kanser tedavisi görmüş iseniz

Dışkınızda kan var ise ve kan kusuyorsanız

Ani,şiddetli ve keskin karın ağrıları

Hamile iseniz ya da hamile olma ihtimaliniz var ise

Nefes almakta zorlanıyorsanız

Karın Ağrısı için Evde Yapabilecekleriniz

Suyu yudum yudum için.

Bir kaç saat kadar katı yiyeceklerden sakının

Karnınıza sıcak komres yapın

Eğer kustuysanız 6 saat kadar beklemelisiniz

Süt ürünlerinden kaçının

Kafein,alkol ve gazlı içeceklerden uzak durun

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!