Kardeş Kıskançlığı

 Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı

Eve gelen yeni bir bireyin ardından,büyük çocukların ortak sorunudur kıskançlık.Çok sevdikleri anne ve babanın bir diğer kardeş ile paylaşılma fikri,büyük çocuk için normal karşılanmaz.Kıskançlığın en büyük nedeni,anneyi paylaşmama isteğidir.Peki kıskançlık ile nasıl başa çıkılır?

Kardeş Kıskançlığı

Kardeş kıskançlığı çoğu çocukta oluşur.Anneyi paylaşmak istemeyen çocuk,eve yeni gelen kardeşini kıskanır.Düşünün ki en sevdiğiniz kişi,eşiniz,anneniz,en az sizi sevdiği kadar seveceği ikinci bir kişi ile eve geliyor.Sizi eskisi kadar çok seveceğini söylese bile bu sizi tatmin etmez ve mutsuz eder.Eve yeni gelen kardeşin,anneye olan muhtaçlığı anlatılsa da yinede paylaşmak korkusu mutsuz eder çocuğu.Sonrası da kıskançlık.

Kardeş KıskançlığıKardeş kıskançlığı da böyle bir şeydir.Okul öncesi dönemde daha çok görülür.Çocukların kardeşlerini kıskanmasının sebebi,anne ve babaya olan aşırı sevgidir.Bu durum da önemli olan şey çocuğun bu durumla başa çıkabilmesidir.Anne ve baba,kıskanan çocuğun yerine kendisini koymalı ve onun bakış açısı ile duruma bakmalıdır.Kıskançlığın en büyük sebebi,büyük kardeşin,en değerli ve önemli varlığı anne ve babanın,küçük kardeş ile payaşılmasıdır.Bu sadece büyük kardeşin küçük kardeşi kıskanması demek değildir.Küçük kardeş biraz büyüdükçe,abisi ya da ablasının becerilerini fark ettikçe,kendisini yetersiz bulur ve ona tanınan ayrıcalıkları fark ederek kıskançlık duyar.

Kardeş Kıskançlığı Çeşitli Şekillerde Ortaya Çıkar

Dile Getirme:Bazı çocuklar kardeşlerine olan kıskançlıklarını dile getirir.”Seni sevmiyorum.Senden nefret ediyorum.Keşke doğmasaydı”gibi sözlerle kıskançlıklarını dile getirirler.

Regresyon/Geriye Dönüş:Yeni doğan bebek ile,büyük çocuk bazı bebek özelliklerine geri döner.Alt ıslatma,emzik isteyip emmek ya da emeklemek gibi,bebekken yaptığı şeyleri tekrar yapmaya başlar.

İçine Kapanma:Eve yeni gelen küçük kardeş ile birlikte,büyük kardeş artık eskisi kadar sevilmediğini düşünür ve içine kapanır,hiç bir şeyini paylaşmak istemez ve depresyona girebilir.

Zarar Verme:Kıskançlık hissini yoğun olarak yaşayan çocuk,kardeşine fiziksel olarak zarar verebilir.Vurur,düşürür,çimdikler.

Kardeş Kıskançlığı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kardeş KıskançlığıKıskançlık kardeşe karşı görünse de,asıl kıskançlık anne ve babaya olandır.Kıskançlık ile birlikte,kızgınlık ve kırgınlık duygusu da hissedilir.

Bu dönemde anne ve babanın tutumu da çok önemlidir.Bu durum çocuğun kıskançlık duygusunun azalıp,artmasına yol açmaktadır.

Kardeş kıskançlığı doğal bir durumdur.Çocuğun anne ve babaya olan yoğun sevgisi ve onu başkası ile paylaşmak istememesi yüzünden kaynaklanır.

Çocuklar Yeni Bir Kardeşi Olduğunda Kendisini Nasıl Hisseder?

Güvensiz

Terk edilmiş

Desteksiz

Çocuklar Neden Kardeşlerini Kıskanır?

Yeni bebek gelene kadar,kendi üstünde hissettiği ilgi,sevgi ve dikkatin,artık yeni doğan bebeğe gösterileceği için kıskançlık oluşur.

Eskiden tüm zaman büyük çocuğa ayrılırken,şimdi anne ve babanın ilgisini,zamanını kardeşiyle paylaşmak duygusu kıskançlığa neden olur.

Ailenin en büyük çocuğu,diğer çocuklara göre en kıskanç olanıdır.Bunun nedeni,daha önce evde oluşan ilgi,sevgi,zaman,ilk çocuğa verilmiştir.Çünkü evde sadece tek o vardır.Daha sonra kardeş gelir ve ilgi,sevgi zaman paylaşımı başlar.Bu durumda anne ve babanın tutumu oldukça önemlidir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!