Kansızlık Nedir

 Kansızlık Nedir

Kansızlık , anemi olarak da bilinen rahatsızlık ,kanda bulunan alyuvarların azalması sonucu ortaya çıkmaktadır.Aneminin olgunlaşmasında çok farklı nedenler bulunabilmektedir.Vücutta demir eksikliği , kronik rahatsızlıklar , B12 vitamin eksikliği ve folik asit eksikliği gibi nedenlerden ötürü kişi de görülme riski yükselmektedir.Nüfusun % 15 ile 20 arasında görülen anemi ,daha çok kadınlarda ortaya çıkmaktadır ve genellikle demir eksikliğinden kaynaklı olması ilk sırada gelir.

Alyuvarlar Nedir ve Ne İşe Yararlar

Alyuvarlar , kanda bulunan küçük hücrelerdir ve moleküller sayesinde vücutta oksijen ile karbondioksit transferlerinin organizatörü konumundadır.Demir ve B vitaminleri ile doğrudan ilişkisi bulunmaktadır.

Anemi Belirtileri Nelerdir

Vücutta yorgunluk hissi duymanız akla gelen ilk olasılıklardandır.El ve ayaklarda karıncalanma , ten renginde sarı ve ya beyazlama görülebilmektedir.Tansiyon bozuklukları , baş dönmesi ve kalp krizi geçirme riskini de tetikleyebilmektedir.Kazada ,aşırı kan kaybı yaşayan kişilerde de görülebilmektedir.Hamilelik dönemindeki kadınlarda sıkça görülmesi de olası olan anemi , anne karnındaki bebeğin gelişim döneminde onu tehdit etmesi ile beraber hamileliğin çok zor geçmesine neden olabilmektedir.Özellikle B12 vitamini ile demirin bol olduğu sebze ve meyvelerin tüketilmesi önerilmektedir fakat bazen bu da yetmemektedir.Bundan dolayıdır ki hekimlerin önerebileceği demir ve B12 vitaminleri temin edilmelidir.

Anemi denilen olguyu kendi başına bir hastalık olarak adlandırmamak gerekir.Demir eksikliğinden ötürü kişinin vücudunda beliren anemi , aslında başka bir hastalığın tetiklenmesi ile birlikte ortaya çıkabilir.Diyet yapan bazı insanlarda demir eksikliği görülebilir ve bu vesile ile demirin sık sık alınmadığı vücutta , bir süre sonra mide demirle karşılaşır ve onu eritmekte güçlük çekebilir.

Kadınlarda adet dönemlerinde anemi görülebilmektedir. Hemoroid hastalığı geçiren bir kimsede , ülser rahatsızlıklarında ve mide kanseri olanlarda anemi rahatsızlığı görülebilir.Bu şekilde bakıldığında vücutta bir hastalık geçirildiğinde anemi ortaya çıkar.Bir nevi yardımcı rolündedir ve hastalığın önünü açıp vücudun direncinin daha da zayıflamasını sağlayan ikinci faktör konumundadır.
Eğer anemiden şüphe ediliyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.Anemi , ciddi tıbbi rahatsızlıkların habercisi olabildiği için erken ve hızlı davranılması , tedavinin seyrini olumlu yönde etkileyecektir.

Anemiye Karşı Alınacak Önlemler

Yeşil sebzeler ve özellikle ıspanak tüketilmelidir.Çay , kahve ve kola içilmemelidir. (Kafein, demirin emilimini engellemektedir.) Ağır adet dönemi geçiren ve hamilelik döneminde olan kadınlarda ek demir tedavisi talebinde bulunmaları uygun bir seçenektir.Eğer çocuklarda yaşanan bir anemi söz konusu ise vücudun parazitlerden arındırılması gerekmektedir.Bol bol nar suyu içilmeli ve nar yenilmelidir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!