Kansızlığa iyi Gelen Besinler

 Kansızlığa iyi Gelen Besinler

Kansızlığa iyi Gelen Besinler

Kırmızı kan hücrelerinin, azalması ile gerçekleşen kansızlık vücut dengesini bozabilir. Bu sebepten kansızlığa iyi gelen besinler tüketmeliyiz. Bunun içinde folik asit ve B 12 açısından zengin besinler tüketmeliyiz. Kansızlığın en önemli sebeplerinden birisi, sağlıksız beslenmektir. Ama bunun yanı sıra anemi, kanser ve siroz gibi hastalıklar da kansızlık yapabilir.

Kansızlık ülkemizde gittikçe artmaya başladı. Hamilelerde ve çocuklarda baş gösteren kansızlık, ilaç tedavisi ya da sağlıklı beslenme ile giderilebilir. Çoğu hamile kadının, hamilelik öncesi folik asite başlaması öneriliyor. Hamilelik sırasında da demir anemisi için ilaçlar kullanmaya devam ediyor.

Kansızlıkla birlikte yorgunluk hissi, halsizlik, uyku hali, soluk deri kendini gösterir. Bu da günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkiler.

Kansızlığa iyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kansızlığı gidermek içi B12 ve demir oranı yüksek besinler tüketilmeli. Bol mineralli yiyecekler ve vitaminlerde takviye edilmeli. Folik asit de vücudumuz için önemlidir. Folik asit içeren yiyeceklerde tüketmelisiniz. Bazen tüm bunları yapmak yetersiz kalabilir. O zaman doktorunuza başvurmalısınız.

Kansızlığa iyi gelen bazı besinler vardır. Ama bazı yiyecekler yüksek kolesterol ve yağ içerebilir. Bu sebepten herkese uygun olmayabilir. Siz içerisinden, size uygun olanı seçebilir ve beslenme listenize ekleyebilirsiniz.

Kansızlık denince akla karaciğer geliyor. Bunun yanı sıra balık, tavuk, kara üzüm kurusu, pekmez, yumurta ve bol miktarda portakal suyu tüketebilirsiniz. C vitamini olan besinleri bol bol tüketin.

Yeşil yapraklı yiyecekleri, kuru meyveleri (üzüm, kayısı, dut), kuru baklagiller, fıstık, fındık gibi yiyecekleri C vitamini ile birlikte tüketin ki, demir emilimini arttırsın.

Beyaz Peynir, kansızlığa iyi gelen besinler arasındadır. B12 bakımından zengin olan peyniri günlük yaşantınızda tüketmelisiniz.

Yumurta, günde 1 adet mutlaka yemeniz gereken bir besindir. Üstelik kansızlığa da iyi gelmektedir. İçerisinde demir eksikliği ve B12 bulundurur.

Uskumru Balığı, B12 açısından oldukça zengin olan uskumru balığı kansızlığa iyi gelmektedir. Aynı zaman da somon ve ton balığı da bu konuda size yardımcı olacaktır.

Sığır ve Kuzu Eti, B 12 yönünden zengin olan sığır ve kuzu eti, aynı zamanda E vitamini ve kalsiyum, fosfor da içerir.

Ispanak, demir bakımından zengin bir besin kaynağı olan ıspanak, günlük demir ihtiyacımızın yaklaşık %15’ini karşılamaktadır.

Muz, günde bir tane orta boy muz tüketmeniz halinde C vitamini, potasyum ve B6 vitaminini almış olursunuz.

Portakal, C deposu olan portakalı da, mevsiminde 1 adet tüketmeniz halinde, bağışık sistemi güçlenecek ve C vitamini alacaksınız.

Kansızlığa İyi Gelen Diğer Besinler

Balık Yağı
Karalahana
Balık Yumurtası
Mercimek
Fasulye
Enginar
Nohut
İstiridye
Yağsız süt ve yoğurt
Çilek
yaban Mersini
Greyfurt
Maydanoz
Kuşkonmaz
Kimyon
Zeytin
Susam
Kuru Üzüm
Kuru Dut
Kuru Erik
Fesleğen
Karabiber
Dere Otu
Zerdeçal

Bu besinleri tüketerek, kansızlığı azaltabilirsiniz.

Aynı zamanda sabah kalktığınız da bir yemek kaşığı pekmez tüketmeniz, kansızlığa iyi gelecektir.

Ara öğünlerde, kansızlığı gidermek için kuru meyveler tüketebilirsiniz.

Kansızlık için Diğer Öneriler Nelerdir?

Eğer farklı mineral ve vitaminler alıyorsanız, o gün farklı renkte sebze ve meyveler tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra vücudumuza emilim açısından olumsuz etkiler bırakan kola, kahve, demli çay, alkol ve sigara gibi zararlı şeylerden uzak durmalısınız. Gün içerisinde C vitaminini mutlaka almalısınız.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!