Kan Şekeri Nedir

 Kan Şekeri Nedir

Kan Şekeri Nedir

Kan şekeri nedir? Hiperglisemi kan plazmasında şeker yüksek demektir. Yüksek kan şekeri bazen kas aktivitesi artınca korku, heyecan, şiddetli ağrı vb olunca artabilir sonra kendi kendine normal hale geri döner. Bu normal vücudun reaksiyonudur.
Eğer hiperglisemi uzun bir süre devam ederse o zaman endokrin sistem hastalıkları oluştuğunu gösterir. Bu da pankreas organını kötü etkiler, glikoz idrardan düzgün çıkamaz.
Hiperglisemi belirtildiği gibi yüksek kan şekeri olması demektir. Yüksek kan şekeri ağır metabolik bozukluklara neden olur organizmada.Toksik metabolik oluşur ve bu nedenle vücut zehirlenmeye başlar.
Hafif derecede hiperglisemi vücuda hiçbir şekilde zarar vermez ama ne zaman şeker yükseliyor kişi susuzluk hisseder, çok sıvı içer, sık sık idrara çıkar, bunun sonucu olarak mukoza vücudu kuru olur. Şiddetli kan şekeri artışı olursa mide bulantısı, kusma, kişinin daha uykulu olma hissi belirir. Çok yüksek şeker insanı komaya sokar ve sonuç ölüm olabilir.
Genellikle hiperglisemi karakterize olarak sadece endokrin hastalıkların özelliği olur, örneğin diyabet, tiroid bezi hastalıkları, hipotalamus ve bazı karaciğer hastalıkları olduğunda. Hiperglisemi uzun sürerse metabolik ihlal olur, hasta güçlü bir zayıflık hisseder, bağışıklık sistemi zayıflaması ve cinsel fonksiyon bozulması vb olur.

Yükselen Kan Şekeri Belirtileri
• susamak;
• ağız kuruluğu;
• sık sık idrara çıkmak;
• kuru cilt, kaşıntı;
• bulanık görmek sis gibi;
• yorgunluk, uyku hali;
• sebepsiz kilo kaybı;
• yaralar, çizikler uzun sürede iyileşir;
• hoş olmayan hisler bacaklarda karıncalanma;
• sık sık enfeksiyon ve mantar hastalıkları, tedavisi zor olur.
• sık sık ve derin nefes almak;
• aseton kokusu nefes alırken ;
• dengesiz duygusal durum.

Kan şekeri düşüklüğü, kan plazmasında Hipoglisemi azalması demektir. Hipoglisemi daha az sağlıklı insanlarda oluyor. Kan şekeri düşüklüğü kişinin yanlış beslenmesi, çok fazla tatlı yemesi gibi nedenlerden olabilir çünkü pankreas aşırı çalışmaya başlar, daha fazla insülin salgılar.Eğer şeker 3,3 mmol/l (aç karnına) olursa bu vücutta hipoglisemi gösterir.
Bunun nedenleri farklı hastalıklardan dolayı olabilir: Pankreas problemleri, tümörler, ağır karaciğer hastalığı, böbrek, böbreküstü bezi ve hipotalamus hastalıkları.

kan şekeri düşmesi

Kan Şekeri Düşmesi Belirtileri

Kan şekeri düşmesi belirtileri aşağıdaki gibidir:
Halsizlik,
Şiddetli terleme,
Titreyen eller, ayaklar,
Artan kalp çarpması,
Ortaya çıkan ölüm korkusu,
Anksiyete ve bozulmuş ruh halı,
Güçlü iştah,
Bilinç kaybı olabilir.
Bu durumlarda yani kan şekeri düşüklüğü nedeniyle kişinin yanında şeker olmalı yemek için.
Sağlıklı bir kişinin normal kan şekeri 3,3-5,5 mmol/l olmalı. Zaten normalde glikoz vücut için ana enerji kaynağıdır. Diyabet birinci tip olursa, ensülin hiç olmuyor. İkinci türde ensülin, normal miktarda oluyor ama vücut iyi çalışamıyor.
Ne zaman vücutta kan şekeri sürekli yüksek kalıyor, o zaman kan kalın olmaya başlar. Kalın kan küçük damarlarda dolaşamıyor elbette vücuda zarar veriyor. Vücut şekerden kurtulmak için dışarıya atmaya çalışıyor, bu yüzden böbrekler aşırı çalışıyor, hasta sürekli tuvalete koşar.
Diyabet hastası olan kişilerin diyeti takip etmesi çok önemlidir. İnsülin her zaman kontrol altında olmalı. Sağlıklı kişilerde doğru beslenmeli, sağlıklı diyetleri takip etmeli hasta olmamak için.

Genellikle kan testi aç karnına yapılır. Ancak bu yöntemin dezavantajları vardır:
• Bütün hafta her gün kan testi yaparken her gün farklı sonuçlar gösterir.
•Eğer kan şekeri yüksek ise yürüyüş iyi gelir ve sonrasında normale dönülür.
• Bir fiziksel egzersiz yapıldığında kan şekeri yine düşer..
Bugün en doğru kan şeker ölçüme yöntemi için glike hemoglobin analizi yapılmalıdır.
Glike hemoglobin ,biyokimyasal kan testidir ve ortalama 3 aya kadar kan durumunu gösterir. Fiziksel aktivite, yemek yenmesi, ilaçlar, duygusal durumlar hiç testi etkilemez.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!