Kalıcı Dövme Kansere Sebep Olur Mu?

 Kalıcı Dövme Kansere Sebep Olur Mu?

Günümüzde birçok kişi kendisine anlamlı gelen, özel bir şeyi ifade eden ya da sadece vücudunda taşımak istediği için kalıcı dövmeleri kendi vücuduna işletiyor. Görsel açıdan şık ve zarif sonuçlar elde edilebilen kalıcı dövmelerin insan sağlığına herhangi bir zararı olup olmadığı ise net olarak bilinmiyor. Fakat şuan için Avrupa’da dövme yaptırmanın kansere neden olduğu ve yasaklanması gerektiğine dair ciddi tartışmalar yaşanıyor.

Avrupa Kimyasallar Ajansı Dövme Boyalarını İnceliyor

Her geçen gün kalıcı dövme yaptıranların sayısı artıyor ve üstelik dövme yaptıran kişilerin yaş ortalaması da giderek aşağıya iniyor. Ülkemizde ağırlıklı olarak dövme yaptırmanın dini boyutu tartışılıyor olsa da, olayın bir de sağlık açısı bulunuyor.

Avrupa Kimyasallar Ajansı dövme boyalarının içerisindeki kimyasallar noktasında ciddi şüphelere sahip olduklarını ve en kısa zamanda boya bileşenlerini bir liste halinde açıklayacaklarını belirterek bu konuya dikkat çekmeyi başardı. Dövme boyalarının içeriğinin insan sağlığına ciddi zarar verebilecek bileşenlerden oluştuğundan şüphe edildiğini belirten ajans, dövmelerin kansere sebebiyet verebildiğini düşünüyor.

Dövme Boyaları Yeteri Kadar İncelenmiyor

Tüm dünyada söz konusu insan vücuduna enjekte edilen bir kimyasal olduğunda konuyla ilgili yetkili merciler derinlemesine araştırmalar yapıp kimyasalın insan vücuduna bir zararı olup olmadığını derinlemesine araştırırlar.

Fakat dövme boyaları için aynı şeyin geçerli olmadığını savunan Avrupa Kimyasallar Ajansı boyaların içeriğinin tam manasıyla kontrol edilmediğini ve insan sağlığına zarar verildiğini savunuyor. Bunun yanı sıra dövme yaptırmanın yasaklanmasının dahi gündemde olduğu söyleniyor.

Dövmeler İnsanları Zehirleyebilir

Dövme boyalarının içerisinde zehirli bileşenlerin olabileceğine dikkat çekilen açıklamada boyaların kanserojen ya da mutajenik içerikleri barındırabileceği düşünülüyor. Bunun bir sonucu olarak da insan hayatını ciddi şekilde tehlikeye atan dövme boyaların kanser oluşumuna neden olabiliyor.

Şuan için kalıcı dövmelerin insanlar üzerinde olumsuz etkilere sebebiyet verebildiği zaten biliniyor. Enfeksiyon, şişlik, kızarıklık, kaşıntı hatta kimi durumlarda açık yaraya dönüşebilen dövmelerin acil olarak incelenmesini isteyen Avrupa Kimyasallar Ajansı özellikle de kırmızı, siyah, yeşilve mavi renkli dövme boyalarının çok daha risk içerdiğini belirtiyor.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Dövme Modelleri 6 sene önce

Kalıcılar yerine geçici olarak tercih etmek bence daha mantıklı 🙂