Kalçadaki Sivilceler Nasıl Geçer?

 Kalçadaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Sıkça görülen cilt problemlerinden biri olan kalçadaki sivilceler, birçok kişi tarafından yaşanan bir sorundur. Kalçadaki sivilceler, hem psikolojik hem de fiziksel olarak kişiyi rahatsız etmektedir. Çeşitli tedavi yollarıyla giderilebilen kalçada sivilce problemi, özellikle yaz döneminde kadınlar için can sıkıcı bir hal almaktadır. Peki kalçadaki sivilceler neden çıkar ve nasıl geçer? Bununla ilgili detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Kalçadaki Sivilceler Neden Çıkar?

Vücudun diğer noktalarında çıkan sivilcelere göre daha küçük kırmızı lekeler olarak karşımıza çıkan kalçadaki sivilceler, genellikle kıl köklerinde yaşanan sorunlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kıl köklerinin tıkanarak iltihaba yol açmasıyla ortaya çıkan kalçadaki sivilcelerin tek sebebi bu değildir.

 

Her cilt şekline göre değişiklik gösteren bu sorun, çeşitli hormon bozuklukları dahilinde de oluşabilmektedir. Vitamin eksikliği ve sürekli kalçayı kaşımanın da bu sivilcelerin oluşumuna etkisi vardır. Ayrıca özellikle masa başı işlerde çalışanlar, sürekli oturur pozisyonda oldukları için kalça kısmının havasız kalmasıyla beraber sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Giyim konusu da kalçadaki sivilcelerin ve kırmızı lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Dar veya sentetik kıyafetler, kıl köklerinde iltihap oluşmasına neden olabilmektedir.

Kalçadaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Çay Ağacı Yağı: Bu yağı küçük bir pamuğa biraz batırdıktan sonra anüs bölgesine değdirmeden kalçadaki sivilcelerin üzerinde hafif hareketler gezdirerek sürmelisiniz. Yağın etkisini, 1 haftalık kullanımdan sonra görmeye başlayacaksınız.

Hindistan Cevizi Yağı: Yine bir pamuk yardımıyla sürebileceğiniz yağlardan biri de hindistan cevizi yağıdır. Kalçadaki sivilceli bölgelere çok bastırmadan, hafif masaj şeklinde bu yağı sürebilirsiniz.

Buz: Buz poşeti hazırlayarak kalçadaki sivilceli bölgeleri hafifçe ovarak, hem acıyı azaltabilir hem de kıl köklerindeki iltihapların daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Aspirin Maskesi: 3-4 adet aspirini bir çay kaşığı su ile karıştırarak hazırlayacağınız karışımı, kalçadaki sivilceli bölgelere sürebilirsiniz. Aspirin maskesinin antibiyotik özelliği, sivilce sorununuzu gidermeye yardımcı olacaktır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!