Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

 Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Kalp sağlığını korumak için bazı şeylerden uzak durmalısınız.Günümüzde kalp rahatsızlığı sebebi ile hayatını kaybedenlerin sayısı hiç de az değildir.

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kalp,ülkemizde ve dünyada ölüm ile sonuçlanan hastalıkların başında gelir.Kalp rahatsızlıkları,kişilerin beslenmesi ile yakından alakalıdır.Günümüzde hızlı yaşam koşulları nedeni ile,beslenme alışkanlıkları değişti.Kalp ve damar sağlığını tehdit eden,trans yağ,doymuş yağ,rafine şeker içeren gıdalar daha çok tüketilerek,kalp hastalıklarına davetiye çıkarır oldu.Bu beslenme alışkanlıklarından biran önce kurtulmalısınız.Bunu hem genel sağlığınız hem de kalp sağlığınız için yapmalısınız.

Mevcut kalp hastalığı bulunan ya da bulunmayan kişiler,sağlıklı bir beslenme listesi oluşturmalıdırlar.Bu listeye de sadık kalmalıdırlar.Kalbe iyi gelen yiyecekler arasında ceviz,balık yağı,yulaf gibi lifli gıdalar,keten tohumu,kan basıncını azaltan potasyum içeren besinler yer alır.

Kalp Sağlığı için Önerilen Besinler

Balık:Kalp sağlığı için en önemli şeylerden biri de omega 3 yağ asitleridir.Omega 3 kalp damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.Omega 3 yağ asidi trigliserid düzeyini azaltır,tıkanıklığa yol açan plak oluşumunu azaltır ve kan basıncını düşürür.Kalp sağlığınız için haftada en az iki öğün balık tüketin.

Yemişler:Omega yağ asitleri bakımından zengin olan keten tohumu,ceviz,kabak çekirdeği gibi yemişler balık yemeyenler için iyi birer alternatiflerdir.Bu yemişlerde bulunan lifler,kan basıncının düşmesine yardımcı olur.Kan şekerinin aniden düşmesi,aşırı yemek yemeye neden olur.Bu ani açlık hissini kontrol etmek için yemiş tüketebilirsiniz.

yulafYulaf:Yüksek tansiyon şikayetleriniz var ise tansiyonu düşürmek için ve kalp sağlığınızı korumak için yulaf gibi besinler tüketebilirsiniz.Yulafın bir başka iyi tarafı da kolesterolü düşürür,kan şekerinin düşmesini engeller ve tokluk hissi verir.

Potasyum:Sebze ve meyvelerde bulunan bir mineral kan basıncını düşürür.En çok potasyum,muz,patates,biber ve yoğurtta bulunur.

Kalp Sağlığı için Neler Yapmalıyız?

Kalbe iyi gelen yiyecekler

Kalbe iyi gelen yiyecekler

Kalp sağlığı için ilk olarak yapmanız gereken şey sağlıklı bir beslenme şeklini hayatınıza sokmak olacak.

Sigarayı bırakın.

Hareketli bir yaşam sürün.Her gün en az 30 dakika yürüyüş yapın.

İdeal kilonuz ne ise onu korumaya çalışın.

Rahatlayın ve hayatın tadını çıkarmaya bakın.

İnce kesilmiş et dilimlerini tercih edin,daha az hayvansal yağ tüketin.

Pastahane ürünlerinden,bisküvilerden uzak durun.

Bol bol meyve ve sebze tüketin.

Yağsız,yarım yağlı süt,yoğurt,peynir tercih edin.

Hafta da iki kez baklagil,mercimek,fasulye,nohut gibi yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.

Günde en az bir buçuk litre su için.Alkolden uzak durun.

İşlenmiş et,abur cubur ve çok tuzlu hazır yiyeceklerden uzak durun.

Kan basıncınızı düzenli olarak kontrol ettirin.

Daha az şekerli yiyecekler tüketin.

Tam buğday ekmeği,işlenmemiş karbonhidratları tercih edin.

Kalbe Zararlı Yiyecekler

Kalp açısından faydalı yiyecekler tüketmeye özen gösterin.Genel olarak hazır gıdalardan,çörek ve tatlılardan,pastahane işlerinden,aşırı yağlı ve tuzlu yemeklerden,konservelerden uzak durun.Sodyum kalp sağlığını tehlikeye atar.Sodyum içeren gıdalardan uzak durun.Kötü kolesterolü yükselten gıdaları hayatınızdan çıkarın.Yağlı etler,tam yağlı süt ürünleri,tuz ve rafine beyaz un kalp sağlığınızı tehdit eder.Bunlardan uzak durarak kalp sağlığınızı koruyun.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!