İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılmalıdır?

 İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılmalıdır?

İnsan sağlığına önemli ölçüde etki ederek hayat kalitesini değiştiren en önemli unsurlardan biri de uykudur. Kişiler, hayatının belirli dönemlerinde çeşitli nedenlerden dolayı uyku problemi ile karşı kaşıya kalabilmektedir. Yaşam kalitesinde bozulmaya yol açan uyku bozukluğunun diğer bir adı ise insomnia’dır. Gece boyunca düzenli bir şekilde uyuyarak güne daha enerjik bir şekilde başlayabilirsiniz. Bunun için uykunun süresinden çok kaliteli önemlidir. Kişiler uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kaldığında hemen ilaca yönelmek yerine pratik çözümleri denemeye çalışmalıdır. Peki, iyi bir uyku için ne yapılmalıdır?

Uykusuzluğun Nedenini Saptayın

Erişkin insanlarda ortalama uyku süresi 7-8 saat olarak değişiklik göstermektedir. Fakat, her birey için yeterli uyku saatleri farklı olabilmektedir. Bir kişi uykusundan 5 saatte verim alabildiği gibi, diğer bir kişi ise 8 saat sonunda uykusundan verim alabilir. Bu durum kişinin kendisiyle alakalı bir durumdur. Bireyler, uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kaldığında çözümü hemen ilaç kullanmakta bulmaktadır. Oldukça yanlış olan bu davranışın yerine uykusuzluğuna neden olan huzursuzluk, stres vb. nedenleri bulmanız ve çözüm arayışına gitmeniz gerekmektedir.

Uykuyu Etkileyen Besinlerden Uzak Durun

Kahve ve çay gibi kafein içeren içeceklerin genellikle akşam saat 6’dan itibaren kullanılması önerilmemektedir. Kafeinin uykusuzluk yaptığı ve uzun sürelerce vücuttan atılmadığı bilinmektedir. Bunların dışında sigara ve alkol gibi zararlı maddeler de uyku alışkanlıklarını kötü yönde etkilemektedir. Bunların dışında uyku saatinden kısa süre önce yüksek miktarlarda yemek yememeniz gerekmektedir. Midenizin fazlaca dolu olması uykunuza konsantre olmanızda sizi zor duruma sokabilir.

İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılmalıdır?

Uyku ve Dinlenme Dışında Yatakta Vakit Geçirmeyin

Uykunuzun gelmesini yatakta beklemek yerine çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. Kitap okumak sizi dinlendirecek ve uykunuzu getirecek aktivitelerden bir tanesidir. Yarım saat içerisinde yattığınız ortamda uyuyamıyor iseniz yataktan çıkmalı ve fazla ısrarcı olmamalısınız. Bu durum sonucunda uykuya karşı negatif duygular besleyebilir ve asla uyuyamayacağınızı düşünebilirsiniz. Daha sakin ve yorgun bir zamanınızda yatağa girip uyumayı deneyebilirsiniz.

Uyku Kalitenizi Arttırın

İyi bir uyku için ne yapılmalıdır? Uykunun süresinden çok ne kadar kaliteli olduğu önemlidir. Gündüz vakitlerinde gerçekleşen uyku durumları gece uykularına denk gelmemektedir. Kişiler, gece uyduğu vakitlerden daha çok verim almaktadır. Bunların dışında sessiz bir ortamda, rahat ve temiz havaya sahip bir oda içerisinde uyku durumunun gerçekleşmesi gerekmektedir. Yatak odasına fazla telefon ve televizyon kullanımı uyku bozukluğu problemine yol açabilmektedir.

Gündüz Vakitlerinde Uyumayın ve Egzersiz Saatlerini İyi Belirleyin

Pandemi süreciyle beraber gün içerisinde fazla yorulmayan kişiler gece uykuya dalmakta zorluk çekmektedir. Gün içerisinde yapılan düzenli egzersizler yorulmaya ve uyku düzenini olumlu etkilemeye yardımcı olmaktadır. Fakat egzersizler günün çok erken saatlerinde ya da gece gibi çok geç saatlerde yapılmamalıdır. Gece yatmaya yakın yapılan egzersizler kişilerde uyku bozukluğu oluşturabilmektedir. Bunların dışında bireylerin gündüz saatlerinde şekerleme niyetine uyumaması gerekmektedir. Çok gerekli ise en fazla 15-20 dakika kadar şekerleme yapabilirler.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!