İshali Ne Geçirir, İshal Neden Olur, Tedavisi

 İshali Ne Geçirir, İshal Neden Olur, Tedavisi

İshal, dışkıda fazla su toplanması demektir. Aşırı yemek yerken ve ya gıda zehirlenmesinden dolayı yiyeceklerin eksik sindirilmesidir.Enfeksiyon, bakteri, virüs, vücuda yiyecekle ya da su ile giren mikroplar ishale neden olur.
İshal belirtileri arasında midede guruldama, mide şişliği, kopuklu dışkı ve koyu renkli dışkıdır.

İshal Neden Olur

İshal neden olur? Enfeksiyon, yanlış beslenme, düzensiz sindirim sistemi çalışması, zehirlenme, stres ishale neden olur.En büyük tehlike ise ishal olunduğunda organizmanın susuz kalmasıdır. Çünkü ishal olan bir kimsenin dışkısı sıvı haldedir.İnsanlarda da dışkının sıvı yoğunluklu olması nedeniyle de su tüketiminde azalma fikri doğar ancak bu yanlıştır.İshal neden olur sorusunun bir diğer cevabı ise kusma ve yüksek ateşin birlikte görülebilmesidir. Kusma ve yüksek ateş organizmayı daha da susuz yapar. Siyah ve ya kanlı dışkı içeride kanama sinyali var diye belirtir,bu kanama mideden ya da bağırsaktan olabilir. Bu durumda acil doktor yardımı gerekli olmaktadır.

İshali Ne Geçirir

İnsanlar ishal olduklarında hayatları çekilmez bir hal alabilir.Bu yüzden de herkesin zihninde beliren soru “ishali ne geçirir” ya da “ishal nasıl geçer” şeklindedir.İshal olan bir kimsenin ishali ne geçirir şeklindeki sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir:
• Her saat 1 çay kaşığı nişasta, 1 bardak ılık suya ekleyin.
• 3 havuç, 1 pancar ve 1 kereviz karıştırılarak suyu yapılmalı . Günde 3 kere 0,5-1 bardak yemekten 30 dakika önce içmeli.
• Çok kuru olan çavdar ekmeğini suya ekleyin ve bu suyu bütün gün az miktarda için.
• Kuru gıda yemeli :Bisküvi, galeta vb
• Siyah koyu çay içmeli.
• Armut kompostosu iyi gelir. Ancak armut yemeyin.

İshal nasıl geçer :
• 1 çorba kaşığı nane yaprağını 1 bardak kaynar suya ekleyin, 40 dakika bekleyin. Sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce içmeli. Küçük yudumlar şeklinde yavaş içmeli.
• 1 çorba kaşığı nar kabuğunu 1 bardak kaynar suya ekleyin, bekleyın koyu olana kadar ve sonra için.
Dikkat! Dozları fazla yapmayın! Mide kanaması yapar.
• 1 çay kaşığı meşe kabuğu 2 bardak soğuk suya koyun, 6 saat dursun. 0,5 bardak günde 3-4 kez yemeklerden önce içmeli.
• Bir çorba kaşığı kuru papatya çiçeği 1 bardak kaynar suya dökün termosta 4 saat bekletin,. Günde 4 kez yemeklerden sonra içmeli.
• 2 çay kaşığı dereotu tohumu 400 ml kaynar suya dökün 30 dakika bekleyin. 1-2 bardak günde 3 kez yemeklerden yarım saat önce içmeli. Karaciğere de iyi gelir.
• Bir çay kaşığı pirinci 7 bardak soğuk suya dökün. Kaynatın pirinci pişene kadar. Çocuğa 1/3 bardak her 2 saatte bir defa verin.
1-2 gün mide-bağırsak yolunu dinlendirmek için hiçbir şey yememek gerekir. Sadece sıcak su içebilirsiniz, sonradan yavaş yavaş yemek yemeye başlayabilirsiniz.
Fermantasyon ishal olunca karbonhidrat yemekleri yememeli, proteinli yemek yiyin lor peynir, yumurta, et ve balık gibi. Çürük ishal olunca tam ters proteinli yemek yasaktır, karbonhidrat yemeli.Şeker, kuru bisküvi, kraker, patates, jöle, tahıl. Çiğ gıdalar iyileşince yemeli.Sıcak siyah çay, sert sütsüz kahve, kakao, armut kompostosu ishale karşı iyi gelir. İshal başka hastalıklardan dolayı olabilir, bunun için doktora gitmeyi unutmayın.

ishal nasıl geçer

İshal Tedavisi

En sık ishal nedenleri enfeksiyondan, virüslerden, bakterilerden, parazitlerden, toksinlerden; bağırsak sendromu sorunlarından, kolorektal kanserden, ülseratif kolitten ve diğer nedenlerden dolayı oluyor. Bu nedenle problem olunca doktora gidin. Çünkü bu problemleri halk arasında bilinen ilaçlar çözemez. Halk ilaçları bir anda yardımcı olmuyorlar biraz zaman lazım onların etkisi başlamadan önce ve sadece kronik ishal olunca onlar kullanılır.Eğer ishal yemekten sonra olduysa sonradan kendi kendine geçiyor.İshal tedavisi gerçek tanı ortaya çıkanca yapılır. İshal tedavisi için doktoru ziyaret etmek gerekir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!