İnsan Papilloma Virüsü Nasıl Bulaşır

 İnsan Papilloma Virüsü Nasıl Bulaşır

İnsan Pappiloma Virüsü enfeksiyon grubuna giren hastalıktır ve sadece cinsel ilişkiden insanlara bulaşır.Bu hastalığın hiç bir semptomu olmasa bile de, hastalık ciddi ve tehlikelidir. Günden güne daha çok hasta olanlar ortaya çıkmaktadır.Papilloma, insan cildinde, mikoza da ortaya çıkıyor ve diğer organlar: rektum, yemek borusu, genital bölgeler vs. Bugüne kadar 100’den fazla virüs bulunmuştur. Vücudun hangi bölgesinde papilom çıkarsa,o papiloma türünden gelmektedir. Genellikle erkeklerde ve kadınlarda papiloma, başka cinsel yolla bulaşan hastalıklarla beraber ortaya çıkar.
Uzun bir süre uzmanlar bu enfeksiyon için ciltte ve ya genital bölgede siğil oluşturuyor diye düşünüyorlardı. Ancak şu anda tıp bu enfeksiyonun onkolojik hastalık yapan sebepleri üzerinde düşünmektedirler. Çünkü bu enfeksiyon hücreyi değiştiriyor ve onkolojik risk oluşturuyor. Enfeksiyonun büyük riskleri vardır. Ne zaman risk artarsa kanser hastalığına yakalanma olasılığı da artmakta.

İnsan Pappillomaya Neden Olan Faktörler

Bu hastalık ne zaman çok ve farklı cinsel partner olursa ortaya çıkmakta. Kızlar çok erken yaşta cinsel ilişkiye girdiğinde risk başlamaktadır. Çok alkol ve sigara içenler için bu hastalığın oluşmasına zemin hazırlanmış olunur. Bağışıklık daha da zayıflamaya başlar.

Genelde kanser olan kişiye hastalığın nedeni olarak papiloma virüsü doktorlar tarafından lanse edilmektedir. Uzmanların uzun süren incelemelerine göre kadın genital organlarında bu yüzden kanser hastalığı ortaya çıkmaktadır.
Cinsel ilişki ile partnere bu enfeksiyon geçer. Bu enfeksiyon sık sık başka cinsel hastalıklarla birlikte hareket eder.Papiloma olunduğunda başka hastalıklar aynı sırada daha da zor geçer, kronik hastalık oluşur ve iyileştirmek zordur. İdrar organlarına çok zarar verir.
Papiloma insanın bağışıklık sistemini zayıflatır.Bozulmuş hormon dengesi, hamileler için riskler oluşturur.

Enfeksiyonun Belirtileri Nelerdir

Papilloma virüsü kadın ve erkek vücudunda hiç kendini uzun bir süre göstermiyor. Ama bu sırada vücutta virüs çok gelişiyor, aktif yaşıyor, sonuçta olumsuzluklara sebep oluyor. Virüs 10% hafiften ağır duruma geçiyor, 20% normal duruma girer ve 12% ağırdan onkolojik hastalıklar oluşur. Ama etapları uzun zaman alır.Bu sebeple kötü duruma gelememek için doktor yardım edebilir.Kuluçka süresi bir aydan bir seneye kadar sürer. Ama normalde 3-6 ay sürer.
Daha çok papiloma virüsü gençlerde oluyor. Virüs çok farklı şekilllerde görünür. Çoğu durumda siğiller belirmeye başlar.

Siğiller hasta ciltte ve mukozada oluşur.Siğil vücut içinde olunca ona bulmak çok zordur.
Gençlerde virüs, herpes virüsü ile beraber ortaya çıkar. Kadınlarda ve erkelerde siğiller daha çok genital alanda çıkar. Bazı durumlarda siğil genital yerde büyük olur ama sonuçta geçer, kötü duruma girmez.Çocuklara bu hastalık doğumda geçer. Çocuğun genital bölgesinde siğil çıkar.

Enfeksiyonun Tanınması

Normalde bu enfeksiyonu tanımak çok kolaydır. Çünkü doktor ilk siğili görünce hemen virüsü anlar. Ancak belirtileri yokken bu enfeksiyonu bulmak zordur, sadece testlerle bulunabilir.

Enfeksiyonun Sebep Olduğu Rahatsızlığın Çözümü

Çözüm olsa bile de 100% iyileştirmek bazı durumlarda çok zordur.Bu nedenle, tedavi yaparken doktorlar siğilleri keserler. Ama 3 ay sonra 15% hastaların siğilleri yine çıkabilir. Eğer siğiller çözülmezse zamanla kendi kaybolur ama bu , hasta iyileşti demek değildir, virüs vücutta yaşamaya devam eder.Herkes için tedavi faklıdır.Sadece doktor çözüm bulabilir. Çok çeşitli tedaviler vardır.Hamilelerde enfeksiyon varsa başlangıçta bu çözmelidir.Papiloma virüsü hayat boyunca insan vücudunda kalır. Eğer siğil 4 ay sonra çözülürse, sonra yine üç kere daha çıkabilir.Bu da onkolojik hastalıkların çıkabileceği gerçeğini ortaya koymaktadır.

Enfeksiyonun Önlenmesi

Daha kötü duruma girmemek için virüsü erken bulmaya çalışmalı. Doktora muayene yaptırmalı, testler, tahliller yapılmalı.Hijyenik olunmalı. Semptom yoksa bile de, bilinmeli ki bu hastalık insana zarar verir.
Bu enfeksiyona karşı aşı yapılması mümkündür. Ama aşı gençlere yapılmalı cinsel hayata başlamadan önce.
Cinsellik adına gençlerin eğitilmesi çok önemlidir. Onlar bilmelidir ki bu virüs nasıl bulaşır,virüse karşı ne yapmalı, sonunda ne olabileceği ile ilgili.Eğer hastanın çok parteri varsa bütün partnerleri muayene edilmelidir. Bazı durumlarda hastane araçlarından da bu hastalık geçebilir ama çok nadiren.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!