İmplantasyon Kanaması Nedir?

 İmplantasyon Kanaması Nedir?

İmplantasyon kanaması, genellikle gebeliğin 10-14’ünden sonra yaşanan vajinal kanama olarak tanımlanır. İmplantasyon mükemmel derecede normaldir ve çoğu durumda bir sorun için bir sebep olmamalıdır. Bununla birlikte, ağır implantasyon kanaması vakaları düşük yapmak anlamına gelebilir; bu durumda derhal doktora gitmelisiniz.

İmplantasyon Kanaması Neden Olur?

İmplantasyon kanamasının büyük bir kısmı embriyo uterus duvarına yapıştığında ortaya çıkar. Bu kanama nihai implantasyon evrelerinde oluşur ve bu, trofoblast embriyonu geliştirip kapattığında gerçekleşir. Tromoblast kan damarları arasından geçtiğinde onları çatlatır ve bu, trofoblastın boşluklarında toplanan sızıntılara yol açmaktadır. Bu boşluklar daha sonra embriyonun onları dışarı attığı uterus kraterlerine ve boşluklarına yavaş yavaş hareket etmeye başlar ve kanamalara neden olur.

Normal İmplantasyon Kanaması

Çoğu kadın yumuşak implantasyon kanaması yaşar ve bu kanama normalde açık pembe ila kahverengi renkte görünür. Kanama birkaç saat sürebilir veya birkaç gün devam edebilir.

Tüm kadınlarda implantasyon kanaması olmayacak ve sadece %25’inin bu tür kanama yaşayacağı tahmin edilmektedir. İmplantasyon kanaması yaşayan kadınların bu kanamayı bile tanımayacakları şansı yüksektir.

Ağır İmplantasyon Kanaması

Bununla birlikte, birçok kadın aslında adet kanamasına benzeyen daha ağır implantasyon kanaması bildirmiştir ve kanamanın birkaç gün sürmesi vakaları olmuştur. Birçok kadın aslında implantasyon kanamasını adet dönemi ile karıştırmaktadır çünkü hepimiz biliyoruz ki, bazen düzensiz menstrüel sikluslar oluşur. Birkaç günden fazla süren implantasyon kanamasının düşük veya vajinal enfeksiyonun belirgin bir işareti olabileceğini unutmamak önemlidir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!