İlgilerde 5 sevgi lisanı

 İlgilerde 5 sevgi lisanı

5 SEVGİ DİLİ

Ünlü Yazar Gary Chapman sevgi hakkında şöyle söylemiştir: “İnsanlık oyununun son sahnesinde üç karakterin kalacak, bunlar inanç, umut ve sevgidir. Fakat bunların da en önemlisi sevgidir.”

Sevgiye sahip olmak, sevgi ile yaşamak muhakkak insanı daha mutlu yapan en önemli faktörlerdendir. Gary Chapman 1922 yılında “5 Sevgi Dili” kitabını yazmıştır. Bu kitapta sevginin farklı dilleri olduğunu ve her insanın aynı sevgi dilini konuşmadığını anlatmıştır.

Farklı dilleri konuşmak ilk bakışta zorlayıcıymış gibi gelse de aslında aksine ilişki dinamiklerini sağlam tutan bir faktördür. Özellikle yakınınızın ve kendinizin farklı dillerde hareket edebileceğini keşfettiğiniz takdirde ilişkileriniz sağlamlaşacaktır.

5 sevgi dili nedir?

1- Onaylayıcı Cümleler
2- Kaliteli Zaman
3- Hediye Alma / Verme
4- Hizmet Davranışları
5- Fiziksel Yakınlık

Onaylayıcı Cümleler:

Sevgi dili onaylayıcı cümleler olan kişiler sevdiklerinden pozitif cümleler duymak isterler. Kendileri de yakınındaki kişiye olumlu cümleler ile yaklaşarak kendi sevgi dilini yansıtırlar. Takdir ifadeleri ve iltifatlar sevgiyi ileten köprüler gibidir. İltifatlar, olumlamalar, nazik ve kibar cümleler kişiye sevgiyi hissettirir.

Onaylayıcı cümleler için 3 çeşitten bahsedebiliriz: cesaret verici sözler, sevecen sözler ve rica sözleri.
Örneğin sevgi dili onaylayıcı cümleler olan kişilere cesaret verici ve onaylayıcı yaklaşmak isterseniz, sahip olduğu ilgi alanını geliştirmesine yönelik sözler söyleyebilirsiniz. “yemeklerin çok lezzetli, bu konuda çok yeteneklisin” cümlesi hem onaylayıcı hem cesaretlendirici nitelikle bir cümle olarak kullanabilirsiniz.

Sevecen sözler söylemek için ses tonunuz çok önemlidir. Yumuşak ve nazik bir şekilde söylenen sevecen sözler kişiyi oldukça mutlu edebilir. “Seni seviyorum.” Cümlesi sevecen ve onaylayıcı bir cümledir.
Rica sözleri ise sevgi dili onaylayıcı cümle olan kişiler için oldukça önemlidir. İsteğinizi rica cümleleriyle oldukça yumuşak bir tonda arzularını ifade ederseniz karşılığında kişi samimiyetinize güvenebilir ve yakınlığınız pekişebilir.

Kaliteli / Nitelikli Zaman:

Kaliteli zaman dilini konuşan kişiler, geçirdikleri zaman boyunca dikkatlerini yakınlarına yöneltirler. Başka işlerini bir kenara bırakmak ve tüm vaktini yakınıyla geçirmek isterler. İki bedenin fiziksel yakınlığından ziyade odak karşıdaki kişidedir. Bu dili konuşan kişiler mental olarak da yakınıyla vakit geçirmek isterler. Duygular, deneyimler, düşünceler kaliteli bir iletişimde paylaşılır.
Göz teması kurmak ve sürdürmek yakınınıza dinleniliyorum, önemliyim şu an benimle ilgileniyor hissi verir.
Geçirdikleri kaliteli zaman ile sevgisini hisseden kişiler ile yapabileceğiniz birçok aktivite vardır.
Sohbet eşliğinde yürüyüşler yapmak
Bir randevuya çıkmak
Sürekli telefona bakmadan dikkatinizi birbirinize verebileceğiniz anlar yakalamak sevgiyi besler ve büyütür.

Hediye Almak:

Sevgi dili hediye almak olan kişiler hediye alarak ya da vererek mutlu olurlar. Çünkü bu kişiler için hediye bir emek göstergesidir. Hediyeyi seçerken düşünülür, araştırma yapılır ve uğraşılır. Fakat hediyenin pahası bu dili konuşan kişiler için önemli değildir, düşünülmüş ve manevi değeri yüksek hediyeler mutlu etmek için yeterlidir. Zor zamanlarında yanında olmak, sevgi dili hediye olan kişiler için oldukça güzel bir hediye olabilir.
Hediye vermek için de aynı şeyler söylenebilir. Bu kişiler yakınlarına hediye vererek sevgilerini aktarırlar.
Hediye alma dilini konuşan yakınlarınıza ufak hediyeler verebilirsiniz;
Yanına giderken bir çiçek götürmek
Uzun ömürlü daima hatırlayacağı hediyeler almak
Eşyalarına küçük notlar bırakmak gibi..

Hizmet Davranışları:

İnsanlar hayatlarında yapılması gereken işler ile çevrilidir. Hizmet dili olan kişiler yakınına yardım etmek, yükünü hafifletmek için çalışırlar.. Aynı zamanda yakınlarının onlar için yaptıkları davranışları incelerler. Sevildiğini hissetmeleri için yardımcı olmak, paylaşımcı olmak yeterlidir.
Günümüzde sevgi için hizmet etmek bazen görev yapmak olarak algılanabiliyor. Böylece hizmet davranışları mutluluk hissini düşürüyor. Oysaki sevgi dili hizmet olan kişiler sorumlulukları dışında insanlardan güzel davranışlar beklerler ve yaparlar. Örneğin;
Yakınınıza güzel bir akşam yemeği hazırlamak
Çalışırken kahve ya da çay yapıp götürmek
İşlerini yaparken yardımcı olmayı teklif etmek hizmet davranışı dili olan kişiler için oldukça sevgi hissettirici davranışlardır.

Fiziksel Yakınlık:

Dokunmak ve dokunulmak bir ihtiyaç olabilir fakat sevgi dili yakınlık olan kişiler temas etmekten ayrıca hoşlanırlar. Cinsellik de bir faktör olsa da asıl yakınlık vücut dili ile sevgiyi göstermekten geçer. Çünkü fiziksel temas sevgiyi ileten çok güçlü bir kanaldır.
El ele tutuşmak
Sarılmak
Küçük öpücükler kondurmak fiziksel yakınlık dilini konuşan kişiler için oldukça güçlü sevgi ileticileridir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!