Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

 Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Sağlık için faydalı çoğu hastalığın tedavisi için kullanılan ıhlamurun sarı-beyaz çiçekleri açar. Bahar aylarında açan ıhlamur çiçekleri toplanır ve kurutulur. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılır ve oldukça faydalıdır.

Ihlamurun Faydaları

Ihlamur harika bir kokuya sahiptir. Ihlamur ağacı 25-50 metreye kadar ulaşabilir. Ihlamur ağacının çiçeklerinden gelen hoş koku evlerin bahçelerinde yetişen ıhlamur ağaçlarından, evlere, sokaklara dolar. Kış aylarının vazgeçilmezleri arasında olan ıhlamur, insan vücuduna sağladığı faydalar ile siyah çayın önüne geçebilir.

Havaların soğuması ile birlikte grip ve nezle peşimizi bırakmaz. Ihlamur ise bu tür rahatsızlıklara iyi gelir. Limon ve bal karıştırılarak yapılacak ıhlamur çayının sağlık açısından önemi çok büyüktür. Ihlamur çiçeklerinin mevsimi geldiği zaman, bal arıları içinde bir besin kaynağı olmuştur. Ihlamur çiçeklerinden yapılan çay dışında da yapraklarından macun yapılır. Bu macun çeşitli hastalıklara iyi gelir.

Aynı zamanda kalsiyum açısından da ıhlamur zengin bir besin kaynağıdır. A vitamini deposu olan ıhlamur, şeker glikoz ve tanen içerir. Ihlamurun içerdiği element, vitamin sayesinde bazı hastalıklara iyi geldiği bilinir.

Ihlamurun Sağlığa Faydası Nedir?

Soğuk algınlık başta olmak üzere, kış aylarında yaşanan birçok hastalığa iyi gelmektedir. Daha çok ıhlamurun yaprakları kaynatılarak içilir. İçerisine limon ve bal katılarak da tüketilir.

Nezle ve Gribe Karşı Ihlamur: Kış aylarında sık sık yakalandığımız soğuk algınlığı ve bununla birlikte salgın hastalıklardan korunmak için ve tedavisi için ıhlamur çayı tüketilir. Daha fazla verim almak istiyorsanız bal ve limon ile tüketebilirsiniz. Balın vücut direncini arttırma özelliği vardır aynı zamanda da antibiyotik özelliği görür. Balın direkt olarak sıcak suyun içerisine atılması özelliğini kaybetmesini sağlar. Bu sebepten suyun ılıklaşmasını bekleyiniz ve balı suya öyle karıştırmalısınız.

Ihlamur Öksürüğe İyi Gelir: Üşütmeden kaynaklanan öksürüklerin yatıştırma özelliği bulunuyor. Ihlamuru sıcak ve düzenli tükettiğiniz takdir de öksürüğe neden olan mikrop ve bakterileri vücut içerisinden atar. Ihlamur çayı, öksürürken oluşan tahrişlerin giderilmesine yardımcı olur. Kısa zamanda öksürükten kurtulabilirsiniz.

Stresi Giderir: Sinir sistemi üzerinde ıhlamurun etkisi oldukça büyüktür. Karanfil atılarak içilen ıhlamur çayının sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır. Ihlamur çayının sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Ihlamur çayının gece çok tüketilmesi sonucunda uykusuzluk problemi yaşanabilir. Bu yüzden gece çok fazla ıhlamur tüketilmemelidir.

ihlamur

ıhlamur

Ihlamur Vücut Direncini Arttırır: Ihlamur kan dolaşımını arttırır ve vücut ısısını sıcak tutar. Kış aylarında çok üşüyen kişilerin ıhlamur tüketmesi ile birlikte bu sorun ortadan kalkacaktır. Metabolizmayı hızlandırarak hastalıklara karşı mücadele edilmesine yardımcı olur.

Cilt Sağlığı için Ihlamur Tüketmelisiniz: Gözlere ıhlamurun büyük faydası vardır. Ihlamur yapraklarını ve çiçeklerini kaynatalım ve buradan elde edilen suyu pamuk yardımı ile gözlerin üzerine koyalım bekletelim. Gözlerinizin dinlenmesi ve göz kenarlarında oluşan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur, çapaklanmasını engeller.

Saçlarımız için Ihlamur: Ihlamurun birçok faydası vardır. Saçları içinde ıhlamur yaprakları kullanılır ise saçlarınız kuvvetlendirir canlanır. Ihlamur yapraklarını kaynatın ve suyu ile saçlarınızı yıkayın. Saç derisindeki bazı kaşıntıların da giderilmesine yardımcı olur. Kafa derisinde oluşan bazı deri hastalıklarına da iyi gelir.

Ihlamur Cilt Lekelerinin Giderilmesine Yardımcı Olur: Ihlamur birçok hastalığa iyi geldiği gibi cilt üzerinde de birçok olumlu etkisi vardır. Ihlamur yapraklarını kaynatın ve yumuşamasını bekleyin. Daha sonra lekelerin üzerine uygulayın. Zamanla düzenli bir şekilde uygulanırsa cilt lekelerine iyi gelir. Kırışıklıkların azalmasına da yardımcı olur. Cildin daha geç yaşlanmasına, daha canlı ve güzel görünmesini sağlar.

Ihlamur Kalp Sağlığı için önemlidir: Ihlamurun kalp sağlığı üzerinde etkisi yok gibi gözükse de damar sağlığı açısından olumlu etkisi vardır. Kan akışını hızlandırır, damarların etrafında oluşabilecek tabakalara engel olur, kalp yorgunluğunu giderir. Aynı zaman da kanı temizler.

Bronşit ve Astıma İyi Gelir: Ihlamur solunum yollarına iyi gelir. Ihlamurun nefes açan özelliği vardır. Bronşları yumuşatır, rahatlatır, kışın üşütmeden meydana gelen bronşitin tedavisinde yardımcı olur. Sık sık yaşanan astım ataklarını yatıştırır. Kronik alerjik astım hastası olanlar eğer düzenli tüketirse rahatlayabilir ve olumlu yönde etkiler.

Bununla birlikte ıhlamur kansızlığı giderir. Sindirim sistemi üzerin de olumlu etkisi vardır. Mideyi yormadan, rahatlatır. Hipertansiyonu olan kişilerde tansiyonu sağlıklı düzey de tutmaya çalışır. Salgın ve virüslerden kaynaklanan hastalıklar da terlemeyi sağlar.

Ihlamurun Zararları: Yapılan hiç bir araştırma da ıhlamurun direkt olarak insan sağlığına bir zararı olduğu açıklanmamıştır. Yanlış ve aşırı tüketilmesi sonucunda bazı olumsuz etkiler olabilir.

Bunlar;

Geç saatte ve çok fazla tüketilen ıhlamur uykusuzluğa neden olur.

Ihlamur defalarca kaynatılıp içilmez. Bu şekilde fayda sağlamaz, tam tersine zarar verir.

Ihlamuru tatlandırmak için limon ve bal kullanılır. Şeker kullanmak kilo yapabilir.

Çok sıcak olarak ıhlamur tüketilmemeli. Sıcak tüketilen ıhlamur, ağız içine ve yemek borusuna zarar verir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!