Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

 Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu nedir, huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir, huzursuz bacak sendromu nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Bilindiği gibi bu hastalık; hastalara yatarken ya da otururken bacaklarda rahatsızlık verici bir hastalıktır. Hasta bacakları dinlendirirken ağrı hisseder. Dinlenirken, televizyon izlerken, bacağın herhangi bir yerinde ağrı oluşması Huzursuz Bacak Sendromu kesin belirtisidir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri /semptomları ayırıcıdır ve kas ağrılarından farklıdır. Çoğu kimsede, semptomlar geceleri kötüleşmekte ve uyku güçlüğüne neden olmaktadır. Uyku kalitesinde azalma ve uykusuzluk görülür. Belirtilerin görülme sıklığı yaşa bağlı değildir ve çocuklarda bile ortaya çıkabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu ciddi bir durum olmamasına rağmen belirtiler rahatsızlık verebilir. Bir yerlere seyahat ederken ya da TV sinema izlerken veya yolculuk ederken hafif belirtiler ortaya çıkabilir. Uyurken uyluk ve ayaklarda karıncalanma, kaşıntı veya yanma hissi gündüz yorgunluğuna neden olur. Periyodik bacak hareketleri, bu rahatsız edici duygulardan biraz rahatlama sağlar. Bacak kramplarına benzer ağrı geceleri ortaya çıkar. Bacakları gevşetme semptomların kötüleşmesine neden olur. Bazen ellerde ve kollarda ağrılar oluşur. Bazen bir yere kadar oturmak zorlaşır; bu durumda kişinin ayağa kalkması ve rahatsızlığı hafifletmek için ileri geri birkaç adım atması gerekebilir. Bacakları hareket ettirmek ve yürüyüş rahatsızlığı oldukça azaltır.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Huzursuz Bacak Sendromu birincil veya ikincil olarak sınıflandırılır. Birincil Huzursuz Bacak Sendromu çok yaygın olmasına rağmen, araştırmacılar hala bunun tam sebebini bulamıyor. Bununla birlikte, çalışmalar, primer Huzursuz Bacak Sendromunun beyindeki kimyasal dopamin eksikliğinden kaynaklandığını ileri sürmektedir. Bu kimyasal, kas hareketini kontrol etmekle sorumludur.

İkincil Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu anemi veya periferik nöropati yani bacaklar ve kolların sinirlerinde ciddi hasar oluşması gibi farklı tıbbi durumlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Antidepresan veya antikonvülzan ilaçlar veya alkol ve kafein içeren maddeler gibi belirli ilaçlar sekonder.

Huzursuz Bacak Sendromuna neden olabilir. Diğer nedenleri magnezyum ve vitamin B12 eksikliği, Parkinson hastalığı, diyabet ve böbrek yetmezliği. Yorgunluk ve stres RLS belirtilerini de kötüleştirebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu tamamen iyileştirilemez. Tedavide başlıca stresin azaltılması ve bacak kaslarının rahatlamasında kullanılır. Her ne kadar Huzursuz Bacak Sendromu hayatı tehdit eden bir bozukluk değilse ve ciddi sonuçlar doğurmuyorsa da, bu hastalık uykuyu büyük ölçüde bozabilir. Hafif semptomlar için ibuprofen gibi ağrı kesiciler iyi bir seçenektir. Bu ağrı kesiciler, seğirme duyumlarından biraz rahatlama sağlayabilirler.Sıcak banyolar ve düzenli masajlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Stres bu belirtileri kötüleştirebildiğinden, yoga ve meditasyon içeren gevşeme teknikleri faydalıdır. Kompresyon çorapları giymek veya bacakları bandajlara sarmak rahatsız edici olabilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!