Hızlı Kilo Verme

 Hızlı Kilo Verme

Hızlı Kilo Verme

Çok şişmanlar için diyet, normal diyetten çok farklı değildir ama bazı detaylar vardır hızlı kilo verme için. Aşırı kilosu olan kişilerde kilo daha yavaş verilir normal kilolu insanlara göre.
Genellikle çok şişman insanlar koşamazlar, bazen kolay fiziksel egzersizler de yapamazlar vücut çok kilolu olduğundan. Bu yüzden önce spor yapmak onlar için zordur.Diyet kuralları düzenli takip edilmeli ve zayıflamaya başlamalı bu şekilde.Daha sonra spor yapılabilinir hale gelinir ve hızlı kilo verme aşaması için spor yardımcı etken olur.
Sürekli oturan kişilerin şişmanlık riski daha fazladır. Bu kategoriye kadınlarda kısa boylu – 100 kg, orta veya yüksek boylu- 120 kg. Erkeklerde- 140 kg çok şişman olarak kabul edilir.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme aslında kilo vermenin altın anahtarı gibidir.Sağlıklı beslenme , kişinin kilo vermesinede olanak sağlar.Genellikle çok kilolu insanların yüksek tansiyon, kalp problemleri, eklem sorunları, yüksek kan kolesterolü vardır.Zayıflamaya başlayınca bu sağlık problemleri yavaş yavaş çözülebilir. Zayıflamaya başlamadan önce doktora muayene için gitmeli, analizleri vermeli risk olmaması için. Çünkü diyet organizma için ters etki yaratabilir ve stres yapabilir. Doktor kontrolü vücutta farklı bir sıkıntı var mı yok mu diye önemlidir. Muayene bitince, doktor izin verirse diyeti yapmaya başlayabilirsiniz, ancak unutmayın çok şişman vücut için diyet stres yapabilir ve kendinizi kötü hissettirebilir,böyle durumlarda hemen doktora gidin. Sağlıklı beslenme , sadece faydalı şeyleri tüketmek değil aynı zamanda vücuttan gelen tepkilere önlem almak demektir.Her zayıflama diyeti , tüm insanlarda aynı etkiyi göstermeyebilir.Önemli olan diyet kurallarını vücudunuzun hassasiyetine göre takip etmektir.

Diyet Listesi

Ciddi bir diyet listesi ,şişmanlar için uygun değildir. Yavaş yavaş zayıflamaya çalışmalı, genellikle 2 sene de sürebilir. Birinci ayda 4 kg kadar verebilirsiniz, sonradan her ay 2 kg kadar.Kilo verirken cilt soluk olur ilk zamanlarda, ancak zamandan normal şekline döner. Diyeti etapla yapmalıdır.

Diyet listesinde ilk etapta
• Bütün tatlılardan vazgeçmeli. Çay ve kahve de şekersiz olmalı. «Bir çikolata» haftada da olmaz. Kurabiyeler, hamurlu ürünler ve tatlı soda kullanmamalı.
• İkincisi fast food, sosisli sandviç, dürüm , patates cipsi, kraker, fındık ve diğer yemeklerden uzak durun.İki ay böyle yaşamalısınız. Bu sürede 8-10 kg kilo verebilirsiniz.Sonradan kilo verme daha yavaşlar, çünkü ilk etapta çok şişman olan kimseler hızlı kilo verir.

Diyet listesinde ikinci etapta
• Dışarıda abur cubur yemeyin. Tüm unlu ürünleri yememeli. Ekmek ve çörek yemekte olmamalı.
• Patatesi yemekte unuttun.
• Çok yağlı çorbalar içmeyin. Az yağlı çorbalar pişirin.
İşler biraz daha zor olur. Bu etap iki ay kadar sürecek. Bu etaptan sonra daha ciddi etaplara geçebilirsiniz.

Diyet listesinde üçüncü etap
• Makarna yemek yasaklanıyor. Yulaf ezmesi makarna yerine yemeli.
• Sütü yemeklerden kaldırmalı ,sadece yağsız lor peynir yiyin.
• 14:00’e kadar tahıl (pirinç, karabuğday, yulaf vb.) ve proteinli bir şey (balık, et, kümes hayvanları, yumurta) yiyin, 14:00’den sonra sadece protein ürünleri yiyin.
• Sebze ve meyve yemek sınırsız.
Zor gibi görünüyor ancak 4 etap daha zordur, sabırlı olmalısınız.

Diyet listesinde dördüncü etap
• Yemekleri tereyağısız pişirin. Yağsız yemek yemeye çalışın. .
• Sınırlı sayıda meyve yemeye başlayın.
• En az 2 litre su gündüz için.
• Akşam yemeğini 3 saat uyumadan önce yiyin..

Sürekli diyet yaparken yavaş yavaş böyle beslenmeye alışırsınız, sonradan diyeti takip etmek daha kolay olur.
Bu etapları takip ederken çok kilolu olmaktan biraz daha normal görünmeye başlarsınız, o zaman fiziksel egzersizleri yapmaya başlayın. Diyet daha etkili olur. Başlangıçta yürüyüşleri her gün yapın.Daha sonra kolay egzersizleri yapmaya başlayın. Zamanla yoğun aerobik yapın step, belki de koşu (yavaşça), yüzme.Pes etmeyin sonuçta başarılı olacaksınız. Sonra ayna da kendinizi tanıyamazsınız.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!