Hızlı kalp atışının nedenleri

 Hızlı kalp atışının nedenleri

Hızlı kalp atışının nedenleri çeşitli olmakla birlikte bazı önemli riskleri de bulunabiliyor. Bu konuda bu sorundan ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Günümüzde sağlık önemli bir yere sahip. Geçmişte insanlar sağlıklı yaşamadığı ve tıp yeterince gelişmediği için, kısacası temiz ortamda yaşamadıkları için erken yaşta ölüyordu. Şöyle bir örnek verelim. Ölüm yaşı bazı ülkelerde 30’un altındaydı. Günümüzde böyle olsa eğitim görüp çalışmaya başlayan kısa süre sonra ölüyor demek. Tıp geliştikçe ömür uzadı, ortalama ömür 70-80 yaşa kadar çıktı.

Her ne kadar insan ömrü uzasa da bazı insanlar hastalıklardan dolayı veya bir kaza sebebiyle erken yaşta ölüm ile karşılaşabiliyor. Eskiden yaygın olan pek çok hastalığa çözüm bulan tıp günümüzde yeni hastalıklarla uğraşırken bir taraftan bazı hastalıkların sebebini çözüyor. İnsanların yaşadıkları durumlardan birisi de hızlı kalp atışı olmakta.

Hızlı kalp atışının doğal nedenleri

Hızlı kalp atışı, bazı durumlarda kalp çarpıntısından dolayı olabiliyor. Kalbin hızlı bir şekilde atmasının sebebi çeşitli olabilir. Bu sorunun doğal nedenlerinden birisi kalbi yük altında bırakmak yani çok çalışmak. Eğer bir insan kendini çok yoruyor ise bu durum kalbin çok hızlı atmasına sebep olur.

Kalbin çok hızlı atmasının bir diğer sebebi stres olmaktadır. Stresli bir vücutta sinirlilik artmaya başlar ve bu durumun sonucunda kap atış hızı artışa geçer. Kalp atış hızının yüksek olması kalbin daha çok çalışması demek.

Hızlı kalp atışının nedenleri

Tüketilen yiyecek ve içeceklerden dolayı kalbin hızında bir yükselme olabiliyor. Bundan dolayı sağlıklı bir şekilde yaşamak isteyenlerin her gün dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir.

Hızlı kalp atışının sağlık sebepleri

Hızlı kalp atışının pek çok sağlık nedeni olabiliyor. Hızlı kalp atışının nedenleri arasında ilaçlar olmakta. Bazı ilaçlar kalbin hızlı atmasını sağlayabilir. Bu durum genellikle geçici olmaktadır. Kalbin hızlı bir şekilde çarpmasının bir diğer nedeni hastalık olabiliyor. Bazı hastalıklar vücudun daha çok çalışmasını ve hastalık ile daha çok savaşmasını sağladığı için bu durum kalp atış hızını yükselten bir faktör.

Hızlı kalp atışının diğer sebepleri altında sigara içmek, alkol tüketmek, uyuşturucu almak, kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, hipertansiyon veya tiroid bezinin fazla çalışması yatıyor olabilir.

Hızlı kalp atışının çözümleri

Hızlı kalp atışının çözümleri arasında en önemlisi dinlenmek yer alıyor. Çok çalışan bireyler için dinlenmek, kalp atışını rahatlatan bir eylem olmaktadır. Bir diğer çözüm spor ve meditasyon yapmaktır. Bu tür hareketleri uygulamak vücudun daha çok rahatlamasını ve kan akışının daha dengeli olmasını sağlayabiliyor.

Bazı durumlarda uyarıcı madde kullanımını azaltmak gerekir. Tütün ürünleri, yasal olmayan uyuşturucu türü ürünler, bazı ilaçlar ve kafeinli içecekler kalbin hızlı atmasını tetikleyebilir. Bu gibi ürünlerin kullanımını azaltmak kalbin normal akışına dönmesine sebep olabilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!