Hızlı Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı

 Hızlı Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı

Hızlı Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı

Hamile kalma konusunda bir çok çift günümüzde sıkıntı yaşıyor. Bazen sağlık sorunları sebebiyle olsa da bazen de başka nedenlerden dolayı bebek sahibi olmak konusunda sıkıntı yaşıyor. Peki gebe kalmak için neler yapabiliriz?
Bebek sahibi olma konusunda birçok çift sıkıntı yaşıyor. Bu sıkıntıların çoğu sağlık sebeplerinden kaynaklansa da, bazen de farklı sebeplerden dolayı çocuk sahibi olma ihtimalleri azalıyor.

Daha çabuk hamile kalabilmek için neler yapmalıyız?

Gebe kalamıyorum diye stres yapmayınız. Rahat olun ve hamile kalamıyorum diye korkuya kapılmayın.

Eğer adet düzensizliği var ise, bunları takip ediniz, hamile kalabileceğiniz günleri takvimden işaretleyin ve o günlerde cinsel ilişkiye girmeye özen gösterin.

Siz ve eşiniz alkol ya da sigara kullanıyor ise, birlikte bırakmayı deneyin. Hayatınızın düzenlenmesi için birbirinize yardımcı olun.

Çok sıcak banyolardan, saunalardan uzak durun. Özellikle eşiniz sıcak su ile duş almamalı. Erkeklerin sıkı pantolon, iç çamaşırı giymemesi konusunda uyarmalısınız.

Cinsel ilişkiden yaklaşık 2 saat önce sert içilen bir kahve, sperm hareketlerini uyarır.

Uygun pozisyonları belirleyin ve o pozisyonlarda ilişkiye girin.

Bayanların ilişki sonrası, bel altına yastık koyarak, bir saat kadar sırt üstü yatması önerilir. Sıcak bir yatak odası olmamasına özen gösterin.

İlişki saatini belirlemek isterseniz, sabah erken saatleri tercih edin.

Sırf bebek sahibi olabilmek için ilişkiye girmeyin. Bunu bir ödev olarak düşünmeyin. Bir kadın için orgazm olmak, vajina salgısının ph seviyesini değiştirir ve spermin rahme daha hızlı ulaşmasını sağlar.

Olması gerektiğinden fazla cinsel ilişkiye girmekten kaçının.

Sabah saatlerinde sperm kalitesi olması gereken en iyi durumdadır.

Öncesinde hamile kalmamak için bazı korunma yöntemlerini uygulamış iseniz, bunu doktorunuzla paylaşın ve olası yan etkileri konusunda bilgi alın.

Adet düzensizliği bazı durumlarda gebe kalmaya engel olabilir. Bir doktora başvurarak adet düzensizliğiniz için tedavi yöntemlerini uygulayın.

Eğer Servikal mukus olması gerektiğinden koyu ise, inceltici ilaçlar kullanabilirsiniz.

Düzenli ve dengeli beslenmelisiniz. Bu dönemde beslenmenize çok dikkat edin. Süt ve süt ürünleri sık sık tüketin. Yumurtlamayı arttıran süt ürünleri, yoğurt, ayranı hayatınızdan çıkarmayın.

Arada egzersizler yapın. Ama kendinizi çok yormayın.

Doktorunuzun size önermediği  ilaç kullanmayın.

Adetleriniz Düzensiz ise, Yumurtlama Ne Zaman Olur?

Çoğu kadın bu soruyu kendine sorar? Adet dönemleri düzensiz olan kadınların, yumurtlama zamanları ne zaman olur? Bunu anlayabilmek için, yumurtlamayı gösteren özel testler uygulanabilir, bitkisel ilaçlar kullanılabilir, bazal vücut ısısı ölçümü yapılabilir, adet düzenleyici ilaçlar kullanılabilir.

Adet düzensizliği sorunu var denilebilmesi için yedi günden fazla süren veya geç olması demektir. Yani normal şartlarda 21 günden daha sık zamanda ya da 35 dünden seyrek zamanda adet görülmesi, bir adet düzensizliği olarak kabul edilir. Hemen hemen her on kadından ikisi adet düzensizliği sorunu yaşayabilir.

Adet Düzensizliklerinin En Sık Görülen Sebepleri;

Kronik yumurtlama bozuklukları,
Böbrek üstü bezi hastalıkları, guatr
Aşırı yapılan spor,
Kontrolsüz ve kötü beslenme,
Polistik over ya da yumurtalık kistleri

Eğer adet düzensizliği yaşıyorsanız ve gebe kalmak istiyorsanız, bir doktora başvurun. Doktorunuz adetinizin düzene girmesi için size yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra size bir hamilelik takvimi verecek ve o günlerde ilişkiye girmeniz durumunda gebe olma olasılığınız artacaktır.

Bazal Vücut Isısının Ölçümü ile Yumurtlama Zamanı Nasıl Tespit Edilir?

Luteal fazın ne kadar sürdüğünü, bazal vücut ısınızı ölçerek tespit edebilirsiniz. Yumurtlamanın oluşması, vücut ısısı ile doğru orantılıdır. Adet düzensizliğindeki yumurtlama gününüzü böylelikle tespit edebilirsiniz.

Dijital bir termometre alın. Sabah uyanır uyanmaz, vücut ısınızı ölçün. Hareket etmeden, yataktan çıkmadan ölçmeniz de fayda var. Çünkü hareket ettiğiniz takdirde, vücut ısınız artacaktır.

Adetinizin başlangıç gününden itibaren ölçmeye başlayın. Her gün ayını saatlerde ölçüp, sonuçları not alın. Isıda ani artış meydana geldiği takdirde, o gün boyunca yani 24 saat içinde yumurtlama gerçekleşecektir.

Eğer bu işlemi uygulayamıyorsanız, bir doktordan yardım alabilirsiniz.

Progesteron Hormonu Gebe Kalmayı Kolaylaştırır mı?

Bu hormon bir kadınlık hormonudur. Rahim ağzını, rahmi, troid bezini, vajinayı direkt etkiler. Bu hormon bebeğin gelişiminde ve hamile kalmayı kolaylaştırma da etkilidir. Progesteron hormonunun düşüklüğü, hamile kalmayı engelleyebilir.

Östrojen dengesini sağlayabilmek için, progesteron kremleri, vajinal tabletler kullanılabilir.

Hamile Kalmayı Zorlaştıran Faktörler Nelerdir?

Düzensiz olan adetler

Kadının yaşının 35 ten fazla olması

Cinsel ilişki sırasında geçen hastalık

Aşırı kilolu olmak

Endometriyozis rahatsızlığı

Genital organlarda oluşan ağrılı iltihaplı hastalıklar

Pskolojik ve epilepsi hastalıkları

Testis ameliyatı geçirmiş erkekler

Kronik hastalıklar. Bunlar; karaciğer, kalp, guatr, şeker

Sigara ve kötü alışkanlıklar

Gebe kalmayı isteyen kadınların, ovülasyon (yumurtlama) günlerini hesaplayamaması.

Ve önemli bir faktörde stres. Gebe kalmayı engelleyen önemli bir ögedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!