Hemoroid Tedavi Yolları

 Hemoroid Tedavi Yolları

Hemoroid Tedavi Yolları

Evde Uygulayabileceğiniz Basit Yöntemler
Hemoroid belirtilerinden hissediyor ya da şüphe duyuyorsanız evde bu belirtilere önlem amaçlı diyetler uygulayabilirsiniz. Bu hastalıkta beslenmek çok önemlidir. Besinlerin öğütülmesi ve daha sonra dışkı ile atılması sırasında zorlanmamamız sizi ağrı ve şikayetlerden kurtarabilir. Özellikle kabız durumlarında sıklıkla meydana gelebilen hemoroid için;
Mısır ve mısır gevreği, üzüm, şeftali, salatalık, buğdaylı ekmek, kıvırcık, kiraz tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Kolaylıkla temin edebileceğiniz bu besinler sayesinde sindirim sistemini düzene sokabilir ve tuvalete çıktığınız durumlarda zorluk yaşamanızı önleyebilirsiniz. Sindirim sisteminin bozulması ve dışkı sırasında ıkınma, basurun en önemli nedenleri arasındadır. Anüs bölgesinde bulunan damarların genişlemeye müsait olması ve ıkınma ile birlikte bu damarların genişlemesi rahatsızlığı tetikleyici etkenler arasındadır.

Bununla birlikte özellikle lifli besinler tüketmeniz önerilir.
Bu besinler;

Karnıyarık otu tohumundan (günlük) dozunda ve düzenli kullanmanız önerilir. Her gün iki çay kaşığı şeklinde tüketmeniz hastalığı önleyici faktörler arasındadır.

Patlıcan Sapı, su içinde kaynatılması ile elde edilen sıvının içilmesi ya da basur olan bölgeye sürülmesi faydalı olabilir.

İncir yaprağı suyu, içerisinde düşük oranda protein ve karbonhidrat içerir. Süt ile birlikte tüketilmesi, kabızlığa karşı alınabilecek önlemlerden biridir. İçinde bulunan çekirdeklerin bağırsak hareketlerini artırması, dışkı yumuşatmayı sağlayabilir. İncir ile birlikte bir diğer yöntem ise birkaç adet kuru incirin kaynatılması ve bu kaynatılan suya oturularak basur olan bölgenin yumuşaması gözlenmektedir. Bu yöntem de evde kolayca uygulayabileceğiniz faydalı yollardan biridir.

Doktor Kontrolünde Yapılan İşlemler

Hemoroidin dereceleri bulunmaktadır. İlk 3 derecesi evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile azaltılabilir hatta tamamen kurtulabilir. Ancak 4.derece basur tamamen doktor kontrolünde ve tedavi yoluyla olmalıdır.

Bant Girişimi
Kadınların saçlarına taktıkları toka şeklinde bir cismin, cerrahi müdahale yoluyla anüs içinde bulunan bölgeye sıkıştırılma işlemidir. Bu sayede o bölgenin sıkıştırılması (boğulması) sağlanmaktadır. Bu sebeple orada bulunan meme oluşturmuş damarın çürümesi amaçlanır. Yaklaşık 7 gün içinde çürüyen damarda önceden takılmış olan toka kendiliğinden düşer. Özellikle ilk 3 derece kullanılabilen bu işlem 2 seansta gerçekleşebilir. Genellikle hastaların ağrı hissetmediği tedavide duruma göre hafif ağrılar oluşabilmektedir. Bu işlemi uygulatan hastaların yaklaşık olarak %80 lik kısmı başarı sonuçlar elde etmiştir. 1.derece hemoroid bulunan hastaların neredeyse tamamında başarılı olan bu tedavi 2.derece hastalarda aynı şekilde olumlu sonuçlar vermiştir. Doktor teşhisine göre 3 ve 4. Derece basur bulunan hastalarda oran düşebilir ve az da olsa olumlu sonuç alınamayabilir.
Genellikle hastaların ameliyattan sonra şikayet ettiği durumlar arasında hastalığın tekrar etmesi vardır. Ortalama olarak 10 yıl içinde tekrar edebilen hastalık, yine aynı şekilde tedavi edilebilir.

Hemoroid Lazer Tedavisi
İnfrared teknolojisi sayesinde lazer ışınları yardımıyla damarların küçültülmesi ve basur memesinin yok olması amaçlanmaktadır. Ameliyatsız lazer tedavisi olarak geçen bu tedavi diğer yollara göre daha kolay iyileşme süreci sağlayabilmektedir. Tedavinin olumlu geçmesi durumunda kısa sürede günlük yaşama dönmeniz mümkün olabilmektedir. Bu yolun avantajları arasında, tedavi sırasında verilen ısının az olması ile damarlarda çürüme meydana gelmez. Hamile ve kalp pili bulunan hastalarda da rahatlıkla uygulanan tedavi lokal anestezi sayesinde ağrısız bir şekilde yapılmaktadır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!