Hemoroid Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 Hemoroid Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid, alt rektumda ve anüs çevresinde kan damarlarını içermekte olan normal doku minderleridir. Bunlar, dışkı kaçağını önlerler, bu minderler  dışkılamayı kontrol etme kabiliyetinin normal bir parçasıdır. Hemoroidler insanların genellikle hayatlarının bir noktasında etkin olurlar genel olarak 40 yaş ve sonrası insanlarda çoğunlukla basur ya da hemoroid bulunmaktadır. Hemoroitleri anlamak için rektumun ve anüsün yapısını anlamak gereklidir. Doktorlar dışkıların anal kanaldan sindirim sisteminden çıktığı bölgeyi muayene ederler, Anal kanal yoluyla dışkının serbest bırakılmasını kontrol eden anal sfinkterler olarak bilinen karmaşık bir kas seti mevcuttur. Hemoroid anal kanalın bitişiğinde bulunur ve anal kanalı kapatmaya yardımcı olur ve kaçağı önlemek için kanla doldurulur. Hemoroitler önemli ölçüde büyürlerse anal kanala çıkıntı yaparlar veya anüsün dış kısmında görülürler.

İç ve Dış Hemoroitler

Hemoroidin konumu iç ya da dış olarak tanımlanan ana sınıflandırmayı belirler. Anüste veya anal kanalda açıklık olur ve rektum, bu açılıma yol açan kolonun veya kalın bağırsağın son kısmıdır. Hemoroid, anal kanalın (iç) hem de anüs çevresindeki deride (dış) anal kanalın altında olabilir. Ancak, konuma bağlı olarak farklı belirtiler gösterirler.

Genellikle ağrısız olmakla birlikte, trombülansa -kan pıhtısı gelişirse- veya uzun süre prolaps ederse, iç hemoroidle ilişkili ağrı olabilir. Prolapsus vücut kısmının normal konumundan düşmesi veya kayması anlamına gelir bağırsak hareketinden sonra rektal kanama fark edilebilir. Parlak kırmızı kan, tuvalet kağıdında  görülebilir. Dış hemoroid tromboz ise ağrılı olabilir, ancak mutlaka ciddi sorunlara neden olmaz. Ağrı genellikle sadece birkaç gün devam eder. Şişkinlik genellikle birkaç hafta içinde azalır. Dış hemoro ile uğraşırken hijyen önemlidir. Dışkı maddesi anüs çevresindeki cildi tahriş etmemelidir ve bu da daha fazla rahatsızlık ve kaşıntıya neden olabilir.Hemoroidal dokuda bir kan pıhtısı oluştuğunda iç ya da dış olsun tromboz hemoroit oluşur. Bu çok acı verici bir durumdur, ancak genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir.

Hemoroit Belirtileri Nelerdir

Hemoroid semptomları bulundukları yere bağlıdır

• tuvalet kağıdında kırmızı kan

• bağırsak hareketleri sırasında ağrı oluşması hatta kramp oluşması

• anüs yakınında topaklar meydana gelmesi

• otururken anal ağrı olması

• anal kaşıntı olmasıhemoroid basur belirtileridir.

Hemoroidal Belirtileri

Hemoroid, tüm insanlarda görülen normal dokudur. Hemoroid büyür, kanama olabilir. Hemoroidal semptomlar için tek bir neden yoktur, ancak bazı faktörler rol oynayabilir ki bunlar;

• kronik kabızlık

• bağırsak hareketi sırasında süzme ve tuvalete uzun süre oturma

• kronik ishal

• diyet, özellikle lif düşüklüğü veya dehidrasyon rol oynamaktadır.

Hemoroid Teşhisi Nasıl Konur?

Anüsün fizik muayenesinde, kolayca görselleştirildiği için dış hemoroid tanısı doğrulanır. Alt rektumun dijital muayenesi kasların yapısını teyit edebilir ve sıklıkla herhangi bir polipe veya tümör bulabilir. Bir anoskopide, anal kanalın iç duvarını ve rektumun en alçak kısmını incelemek için bir ışıkla endoskopik bir cihaz kullanılır. Geniş bağırsağın daha kapsamlı bir incelemesi için bir kolonoskopi ve esnek sigmoidoskopi kullanılabilir.X-ışını görüntülemesi için rektuma damlatılan bir kontrast solüsyonu kullanan baryum enemaları da bir seçenek olabilir.Bu muayeneler genellikle rahatsızlık verir.

Hemoroitler

Hemoroit için ilaç endüstrisi önemli bir endüstridir, ancak ilaçların bu durumu gerçekten iyileştirdiğine dair çok az kanıt bulunmaktadır. Bazı durumlarda, anti-inflamatuar ajanlar ve ağrı kesiciler kombinasyonu kullanarak ağrı ve şişmeyi giderebilirler. Ne yazık ki, bu durumun tekrarını azaltmak o kadar da kolay değildir. Bir kişinin dış hemoroidi ağrı veya kanama yolunda çok fazla sorun yaratmazsa, genellikle bazı diyet değişiklikleri ve destekleyici bakım uygulanır. Dahili hemoroid birkaç hafta içinde lastik bant ligasyonu veya kızılötesi pıhtılaşma ile tedavi edilebilir.Hafif ya da orta dereceli hemoroid vakaları genellikle başarı ile tedavi edilebilir.

• Beslenme programına lif takviyesi şeklinde lif eklenmesi

• kabızlıktan kaçınmak ve dışkıyı yumuşatmak için su alımını arttırmak

• dışkı yumuşatıcıları sert dışkılara yardımcı olabilir

• Ağrı tedavisinde NSAIDS (nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar)

Bu yaşam tarzı değişikliklerinin sonuçları genelde işe yarar. Bununla birlikte, bu iş akışının sonuç vermesi biraz zaman alabilir.Hemoroid ligasyonu, hemoroit için en az invaziv tedavi yöntemidir. Hemoroid, kan akışını kesen çıkıntı tabanında bir lastik bant ile sarılır. Bu, hemoroidin küçülmesine ve sonuç olarak genellikle bir hafta içinde düşmesine neden olur. Çok az ağrı içeren bu prosedür, ayaktan tedavi temelinde yapılabilir.

Kızılötesi Koagülasyon Tedavisi

Koagülasyon tedavisi, çok büyük olmayan hemoroidin alınmasında etkili bir diğer tekniktir. Bu prosedür ile lokal anestezi uygulandıktan sonra hemoroidle temasa getirilen bir kızılötesi pıhtılaşma cihazı yerleştirilir. Çıkıntı, kısa bir süre boyunca ısıtılır ve doku yanar. Nekrotik ölü doku daha sonra hemoroid kan akışını engelleyen bir yara oluşturur.

Bu yöntemin Olumsuz Yanları:

• bazı kanamalar olabilir.

• iyileşme süresi birkaç gün daha uzundur.

• dışkı yumuşatıcının süzülmesini önlemek için kullanılması gerekir

Hemoroitlerin Cerrahi Tedavisi

Hemoroid cerrahi daha muhafazakar tedavilere cevap vermeyen insanlar için uygulanabilir. Göz önüne alınması gereken önemli faktör hemoroidin neden ne kadar sıkıntıya girdiğidir. Bazen, oldukça genişleyen ya da çok miktarda kanayan hemoroid, ameliyat gerektirir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!