Hamilelikte Mide Ağrısı

 Hamilelikte Mide Ağrısı

Hamilelikte Mide Ağrısı

Hamilelerin çoğu, hamileliğin son aylarında mide şikayetleri konusunda yakınırlar. Bir de hamilelik öncesinde mide yanması, mide ekşimesi, mide ağrısı, gastrit, reflü gibi şikayetleriniz var ise, hamilelikte bu şikayetleriniz daha da artacaktır. Evde uygulayacağınız yöntemler ve dikkat edeceğiniz alışkanlıklarınız doğrultusunda, mide ağrılarınızı en aza indirebilir ve şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Ağrısı

Hamilelerin çoğunda mide ağrısı mevcut olur. Hamilelerin genel bir problemi haline gelen mide ağrısının sebebi, gebelik nedeni ile rahim büyür, mide ve çevresine baskı uygulamaya başlar. Bu baskı sonrasında göğüs ve mide bölgesinde yanma ve ağrı meydana gelir. Bunun yanı sıra ekşimeye sebep olur. Gebelik nedeni ile hormonlar artar, bunun sonucunda da yemek borusu ve mide arasında ki kapakçık gevşer, esnek bir hal alır. Bu nedenle mideden başlayarak yemek borusundan asitli bir karışım geçerhamilelikte mide agrisi. Bu karışım geçtiği yerleri tahriş eder. Bu duruma gebelik reflüsü denir.

Gebeler reflü olduklarını ağızların gelen acı su ile anlarlar. Tüm bu bahsettiğimiz şikayetler gebeliğin son dönemlerine doğru iyice artmaktadır. Gebelikten önce gastrit ya da ülser gibi şikayetleri olan hamileler, gebelik ile birlikte mide ekşimesi ve ya mide yanması da beraberinde gelir. Mide ağrısına neden olan sebepleri azaltarak, bazı tedbirler alarak bunu en aza indirebilirsiniz.

Gebelerin mide şikayetlerini azaltmak veya dindirmek için aşağıda bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmelisiniz.

Gebelik öncesinde sigara ve alkol kullanıyor iseniz, bebeğinizin sağlığı ve mide şikayetlerinizden kurtulmak için bu alışkanlığınızdan bir an önce kurtulmalısınız.

Kahve, çay ve kafeinli içecekler, kola ve asitli olan tüm içeceklerden uzak durmalısınız. Bunların yerine daha sağlıklı bitki çayları ya da maden suyu tüketebilirsiniz.

Yağlı, ekşili, acılı yiyeceklerden ve hamur işleri, kızartmalardan uzak durmalısınız.

Bazı yiyecekler mide asidini dengeler. Haşlanmış lahana, suda eritilmiş tarçın mide asidini dengeler. Eğer midenizde asitlenme var ise bu yiyecekleri ve içeceği tüketebilirsiniz. Bu gıdalar mide dostudur. Yoğurt, haşlanmış lahana, muz gibi yiyecekleri, mide şikayetlerinizin çözümünde kullanabilirsiniz.

hamilelikte limon

Çok fazla tüketilen limon mide ağrısına neden olur.

Gebelikte Mide Ağrısı için Kullanılan İlaçlar

Rennie Duo Şurup

Talcid tablet

Rennie tb

Gaviscon Tablet

Hamilelikte Mide Ağrısı ve İshal

hamilelikte ishal

Hamilelikte tehlike yaratacak ishal ve mide ağrısı oluşumunun ana nedenlerinden birisi de gıda zehirlenmesidir, diğer bir sebepte bakteriyal enfeksiyondur.

Gıda zehirlenmesi en çok süt ve süt ürünleri, tavuk mamulleri, kremalı yiyecekler, mayonezli yiyecekler, iyi pişmemiş etler, deniz mahsullerinin iyi koşullarda saklanmaması durumunda, gıda zehirlenmesi yaşanabilir.
Bakterilerin yol açtığı mide ağrıları ve ishal gebelikte tehlikeli olabilir. Bu tehlikeli bakterilerden en sık görüleni Listeria bakterisidir. Bu bakteri vücuda girdikten sonra, çok belirti göstermez. Kişi kendini üşütmüş sanır. Bu bakteri ve benzeri bakteriler kişilerde, ishal, aşırı gaz, kanlı ishal, yüksek ateş gibi belirtiler gösterir. Bu durumumda hemen bir doktora başvurmak gerekir.

hamilelikte ishalİshal sebebi ile kaybedilen sıvı ve elektroliklerin yerine konması gerekir.

Listeria bakterisinden korunmak için, besin saklama koşullarına ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Pastörize edilmeyen süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Et, salam, sosis gibi gıdalar iyi pişirilmelidir. Çabuk bozulan gıdalar, yumurta, mayonez, tavuk gibi gıdaları tüketirken dikkatli olunmalıdır. Sebze ve meyve yerken iyice yıkanmalı, genel temizlik kurallarına uyulmalıdır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!