Hamilelikte Ayak Şişmesi

 Hamilelikte Ayak Şişmesi

Hamilelikte Ayak Şişmesi

Hamilelikte ayak şişmesi yaygındır. Tüm hamilelerden yaklaşık yarısı kadarınun ayak şişmesi olur, daha çok son gebelik dönemlerinde bu durum artar Ayrıca ayak parmakları ve bacak altı şişer. En kötü akşamları olur. Ve daha kötüsü ayakta bütün gün geçirilirse hamilelikte ayak şişmesi riski daha da artar.Ayak şişmesi hamilelik döneminde olur çünkü vücutta fazla sıvı vardır kadının. Ayak damarlarında basınç olur, büyüyen bebek kasık damarlarına bastırıyor bu da ayakları şişiren sebeplerden.
Bazı doktorlar şişlik sebebini vücutta özel bir hormon oluştuğundan damarların elastikiyetini düşürdüğü için bu hormona bağlamaktadırlar. Bir başka sebep ise sodyumun vücutta fazla toplanmasıyla sıvının dışarı çıkmasını engellemesidir.

Ayak Şişmesi Neden Olur

Ayak şişmesi neden olur sorusunun cevabı için aşağıdaki etkenlere göz atmak yeterlidir:
• sigara;
• sıcak hava;
• fiziksel egzersizler;
• çok acı ve tuzlu yemekler;
• yorgunluk.

Ayak Bileği Şişmesinin Temel Belirtileri

Ayak bileği şişmesi bazen görünmeyebilir ama ayak şişmedi diye rahat olunmamalı, çünkü gizli şişlik olabiliyor. Zamanında tedavi edilmezse başka ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir, çünkü şişlik vücutta değişiklik olduğunu gösterir.. Eğer ayakkabı sıkmaya başlarsa, kilo hızlı alınırsa (haftada 300 gr. vs) demek ki şişlik vardır.
Ayak bileği şişmesi :
• son gebelik aylarda olur;
• genellikle akşamları alt bacaklarda ve ayaklarda vardır ;
• dinlendikten sonra ve özel prosedürler yapıldığında şişlik geçiyor;
Böyle durumlarda ayak bileği şişmesini tedavi etmeye gerek yok.

Bu semptonlar ortaya çıkarsa mutlaka bir doktora görünün:
• sadece bir bacak, ayak şişerse, özellikle cilt kızarıklığı varsa aynı sırada. Bu tromboz oluştuğunu belirtebilir.
• eğer son hamilelik aylarında şişen sadece ayaklar değil de aynı zamanda yüz, eller, boyun ise parmakla basınca üzerinde ezik kalır; gözlerin görmesi azalır ve baş ağrısı oluşabilir, o zaman bu belirtiler, kadında yüksek tansiyon problemlerini gösterir. Bu tehlikeli bir durum anne ve bebek için;
• eğer bilekler ve eller şişikse, o zaman siniri el bölgesinde sıkışmış demektir;
• güçlü ayak şişmesi birinci hamilelik dönemlerinde varsa vücutta patoloji olduğunu gösterir.
Daha emin olmak için ayaklar şişince doktoru ziyaret edin, çünkü sadece kendi sağlığınız için değil, bebek için de önemli.Yaklaşık 24 saat sonra, çoğu kadınların şişlik azalıyor. Bazen şişlik sadece birkaç gün sonra kendi kaybolur.

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir

Ayak şişmesine ne iyi gelir:
1. Dengeli beslenmeye çalışın. Diyette protein olmalı (et, tavuk, balık, yumurta) ve baklagiller. Vitamin C meyveleri yiyin (narenciye, kivi, kavun, patates, domates, çilek, lahana, brokoli) ve vitamin E (bitkisel yağlar, ayçiçeği tohumu, kaju, badem).
2. 5-6 kez yemek yemeye çalışın günde, sebze ve meyve her gün yiyin. Tuzlu yemekleri az yiyin (o zararlı sıvıları vücuttan atmayı engelliyor), çok şeker yemeyin,
3. Hamile kadınların su içmesi konusunda genel bir tartışma vardır. Ancak dengeli su içilmelidir. Susuzluktan kalmak olmaz ve çok aşırı su içilirse de fayda olmaz. Sadece unutmayın çay, kahve ve şekerli gazlı içecekler içmek iyi değildir. Harika bir seçenek isterseniz kefir, komposto, meyve içecekleri vb. Su eksikliği hamile kadının kanını kalın yapar, plasenta daha az ihtiyaç olan şeyleri alır, yüksek tansiyon, baş ağrı vb yapar, hem de bebeği kötü etkiler.
4. Dinlenin gündüz arasında. İyi olacak, 1-2 saat gündüz uyuyun. Ayakları uyurken bir yastığa koyun, biraz yüksek dursun. Ayakları birbiri üstüne koymayın.
5. Eğer hala çalışıyorsanız, o zaman ayakları sandalyeye koymaya çalışın, rahatlamaya çalışın.
6. Şişliği azaltmak için ayaklarla egzersizler yapın..
7. Eğer spor seviyorsanız aktif olmak zor, o zaman yüzmek iyi gelir, ayaklar rahatlar. Sürekli oturunca ayaklar iyi olmuyor.
8. Suya birkaç damla aroma yağı damlatın, deniz tuzu veya bitki suyu ekleyin orada ayakları tutun.
9. Varis ayaklar için çorap ve tayt kullanabilirsiniz.
10. Mükemmel ayak masajları da rahatlatabilir, sadece profesyonel masaj değil, amatör de olur.

Aslında her kadın kendi için bir şey bulur ayakları rahatlatmak için. Kimileri için aktif bir egzersiz, bir başkası için maksimum konfor, daha başkası için yoga veya jimnastik iyi gelir.
Halk arasında yaygın olan tedavi yöntemleri ise:
Şişlik yerine beyaz lahana yaprakları koyun. Önceden yaprakları buz dolapta soğutun, sonra ayaklara koyun. Yaprakları ıslak olana kadar tutmalı, sonradan değiştirin.
Bitki suları aşırı sıvıları vücuttan çıkartıyor, ancak hamilelik döneminde bitkilerle dikkatli olmalı. Bitki çayı içmeden önce doktora sorun.
İşte birkaç yaygın tarif:
• Karahindiba yapraklardan çay demlemeli, 30-40 dakika bekleyin, yavaş yavaş için.
• Elmanın kuru kabuklarını kaynatın (10-15 dakika bekleyin), günde 4 kez için.

ayak şişmesine ne iyi gelir

Mitler

Mit 1. Eğer az su içilirse ya da az tuzlu yemek yenilirse şişlik olmuyor.
Tuzlu yemek yiyin ancak aşırı değil, tuzlu yemek sadece ek olarak şişlik sebebi olabilir. Su az içmek iyi değil, bebeğe zarar olabilir.

Mit 2. Sık sık idrar yaptıran çaylar şişlikten kurtarır.
Çok aşırı böyle çaylar içince aşırı sıvı çıkar, bunun için çok içmemeli.

Mit 3. Ayak şişmesini spor yapıyor.
Çok aktif spor hamile kadınlar için iyi değildir, ancak normal spor iyi gelir, kasları güçlendirir, doğumun iyi geçmesine yardımcı olur. Yüzme, jimnastik, yoga yapılabilinir.

Mit 4. Bacaklarda şişlik preeklampsi işareti .
Öyle değil. Sadece ne zaman şişlik oluyor yüksek tansiyon, böbrek problemleri vb birlikte varsa preeklampsi olabilir. Doktor ,hamilelik döneminde dikkatli takip etmelidir.

 

ayak bileği şişmesi

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!