Hamilelik – Gebelik Belirtileri

 Hamilelik – Gebelik Belirtileri

Hamilelik – Gebelik Belirtileri

Her kadının hayalidir anne olmak. Minik bir bireyin karakterine yön vererek topluma kazandırmak mutluluk vericidir. Hamilelik kimi zaman güzel bir süreç olsa da, kimi zamanda annenin fiziksel ya da ruhsal sıkıntılarından dolayı yorucu geçmesine neden olabilir.

Hamilelikle ilgili belirtiler, çoğu zaman için aynıdır. Gebelikte ilk belirti olarak adet gecikmesini söyleyebiliriz. Ama adet gecikmesinden de önce de, bilmeden bazı belirtiler yaşayabiliriz. Yorgunluk, bulantı, kusma, göğüsler de şişme-acı hissi, büyüme ve uç kısımlarında koyulaşma gibi belirtiler birbirini takip eder.

Bunun yanı sıra da sık idrara çıkma, vajinal akıntıda normalden fazla akıntı olması, bazı gıda ve kokulara aşırı duyarlı olma ve tiksinti. Vücut ısısında da değişim söz konusudur. Korkulmaması gereken bir diğer konuda adet dönemlerinde hafif kanamaların olmasından korkmayın.

Gebe olup olmadığınızı anlamanız için, eczanelerde bulunan hamilelik testlerini kullanarak, beş dakika da öğrenebilirsiniz. Hamilelik Test cihazları günümüzde yüksek oranda doğru sonuçlar vermekle beraber çok azda olsa yanılma payı bulunabilir. Emin olmak için en yakın sağlık kuruluşuna giderek kan vermelisiniz.

Hamilelik – Gebelik Belirtileri

Yorgunluk

Hamilelik döneminde kendinizi normalden fazla yorgun hissedebilirsiniz. Metabolizmanız hem sizin hem de bebeğiniz için hızlanır. Kendinizi daha halsiz hissedebilirsiniz. Bunun sebebi Progesteron adı verilen hormonun artmasıdır. Bu dönemde uyku isteğinizde artacaktır.

Mide Bulantısı ve Kusma

Hamilelikte hormon seviyesinin değişmesi ile birlikte mide bulantısı ve kusma isteği de artar. Daha önce hiç rahatsız olmadığınız bir koku, gebelikte sizi çok rahatsız edebilir. Sabah bulantıları olarak bilinen bulantılar, bu zamanda, günün her anında baş gösterir.

Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyet

Hamilelikle birlikte göğüslerde hassasiyet, hafif ağrı – acı ve şişlik hissedebilirsiniz. Hamileliğin ilk dönemlerinde oluşan bu değişim, göğüs uçlarının renginin değişmesini de etkileyebilir.

Sık İdrara Çıkma

Gebeliğin ilk dönemlerinde en belirgin değişimlerden birisi de idrara sık çıkma. Bazen uykunuzdan uyanıp bile idrara çıkabilirsiniz.

Baş Dönmesi

Anne olmaya hazırlandığınız bu dönemde, kan damarlarının genişlemesi sonucunda, tansiyonunuz sık sık düşebilir. Bu da baş dönmesine sebep olacaktır. Çok fazla ayakta kalmamalısınız. Oturduğunuz yerden aniden ayağa kalkmanız da baş dönemsi yapacaktır.
Ruh Halinizde ki Değişimler

Hamilelik döneminde hem fizyolojik hem de ruhsal bir değişikliğin içerisine gireceksiniz. Bu dönemi en iyi şekilde geçirmeniz sizin ve bebeğiniz açısından iyi olacaktır. Anne karnında ki bebek ilk aylardan itibaren her şeyi hissetmeye, duymaya başlar. Sizin hamileliğinizi kötü geçirmeniz demek, bebeğinizin daha anne karnında huzursuz ve mutsuz bir bebek olması demek.
Gebelik döneminden normalden daha çabuk sinirlenebilir, hemen ağlayabilir, duygusal dalgalanmaların sıkça yaşanacağı bir dönemdir.

Kanamalar

Hamilelikte, adet dönemleri geldiği zaman hafif kanamalar meydana gelir. Bu kanamalar çok olmadığı sürece sizi korkutmasın. Bir de İmplantasyon kanaması denilen yani yerleşme kanaması olarak da bilinen kanama olabilir. Bu kanama döllenmeden sonra ki 10-14 gün arasında gerçekleşir. Bazen de adet dönemine denk geldiği için fark edilmeyebilir.

Hamilelik de en sık rastlanan sorun diş sorunu. Hamile kalmadan önce mutlaka diş bakımını yaptırmalısınız. Gebelikte diş kayıpları yaşanabilir.

Hamileliğin 4 ve 5. Aylarda Kesin olarak Rastlanan Belirtiler

Anne karnında ki bebeğin el muayenesinde, elle tutulmaya başlanması.
Bebeğinizin kalp atışlarının duyulması
Bu aylarda artık bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!