Hamileler İçin Faydalı Gıdalar Nelerdir?

 Hamileler İçin Faydalı Gıdalar Nelerdir?

Sağlıklı beslenme, yalnızca sağlık için iyi değil, aynı zamanda bebeğinizin sağlığı için de gereklidir. Sağlıklı gıdalar söz konusu olduğunda hamile kadınlar, gerekli besin maddelerini verebilecek her şeyi hemen yiyebilir. Bununla birlikte, bazı gıdaları başkalarından daha fazla almak ve biraz belirli gıdalar eklemek, onlara yetişen yeni yaşamın gerektirdiği besleyicilerin onlara yardımcı olmasına yardımcı olabilir. Hamilelikte almalısınız gıdaların bazıları aşağıda açıklanmıştır.

Hamile Kadınlar için En İyi Gıdalar

Yumurtalar

Yumurtalar hamile kadınlar için en iyi besin öğesidir. Sadece ucuz ve kolay ulaşılabilir değil aynı zamanda çok fazla sorun çıkarmadan da kolayca pişirilebilirler. Dahası, bebeğin ve annenin büyümesi için gerekli olan iyi miktarda protein vardır. Yumurtalar, büyüyen bir bebek için çok önemli olan kolin ve omega 3 yağlarının yanı sıra 12 farklı protein ve mineral içermektedir. Doktorlar, olağanüstü besleyici nitelikleri nedeniyle, hamile kadınları hamileliklerinde günde yaklaşık iki yumurta almalarını önerir.

Somon

Somon, gebe kadınlar için son derece yararlı olan protein açısından zengin bir besin öğesidir. Omega 3 yağından zengin olan somon, bebeğin görsel ve sinirsel gelişimi için idealdir. Üstelik, diğer balıkların aksine, somon bünyesinde düşük miktarda metil suyurum vardır ve bu da bebeğin sağlığı için bir tehlike oluşturmamaktadır. Yine de, civalı aşırı dozdan kaçınmak için, hamile kadınlar haftada 12 gramdan fazla somon yemeyi bırakmalıdır.

Cevizler

Somon ve yumurta yemek için kendilerini bulamayan hamile kadınlar için, bebeğinin gerektirdiği yaşamsal omega 3 yağları için ceviz içebilirler. Cevizler, bitkisel esaslı omega 3 yağının en iyi kaynağı olduğundan, bunları düzenli aralıklarla bir aperitif olarak veya salataya ilave olarak tüketerek bebeğiniz için bu gerekli besin maddelerini sağlamanıza yardımcı olabilirler. Üstelik ceviz çiğ yenilebilir ve daha da kolay bir şekilde tüketilebilir.

Yunan Yoğurtu

Hem kalsiyum hem de protein açısından zengin olan Yunan yoğurdu, her gebe kadının diyetine dahil etmesi gereken bir gıda maddesidir. Yunan yoğurdu sıradan yoğurtta bulunan protein miktarını iki katına çıkarır ve bu nedenle gebelik diyetinin hayati bir bileşeni olarak kabul edilir. Yunan yoğurdu, proteininin yüksek miktarlarının yanısıra, zengin kalsiyum rezervleri, hamile bir kadının kendi kalsiyum gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olabilir ve aynı zamanda bebeğine sağlam ve sağlıklı bir iskelet vereceğini de gösterir.

Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler her sağlıklı diyet planı için gerekli malzemelerdir. Bununla birlikte, hamile kadınlar için, en çok tercih ettikleri şey, yalnızca seçtikleri birkaçını seçmek yerine farklı renkli meyve ve sebzeler yemeleridir.

Ispanak

Ispanak gibi sebzeler folat ve çeşitli vitaminler mineraller bakımından son derece zengindir. A, C ve K vitaminlerinin en iyi kaynakları olduğu düşünülür ve böylelikle onları hamileliğin diyetinden çıkarmak iyi bir seçim değildir. Bu sebzelerin size ve bebeğinize verebileceği besin öğelerinin yanı sıra, bebeğin görsel gelişim sürecini desteklediği biliniyor. Bu yüzden onları düzenli olarak almak çocuğunuzun yararına olacaktır.

Fasulye

Her fasulye gebe kadınlar için iyidir. Bunun nedeni sahip oldukları zengin miktardaki lif ve proteindir. İçerdikleri protein bebeğin hızla gelişen hücrelerinin inşasında yardımcı olabilirken içerdikleri lif gastrointestinal sistemi düzenli olarak tutmak için anneye yardımcı olabilir. Diyetinize fasulye dahil etmek, içinde bulunan lifler nedeniyle kabızlık gibi gebelikle ilgili problemlerden kaçınmada size yardımcı olacaktır.

Kepekli Tahıllar

Kepekli tahıllar gebelik diyetine dahil etmek için iyi bir gıda maddesidir çünkü inanılmaz miktarda folat, vitamin B6 ve demir bulunur; bu da hem bebeğin hem de annenin zihinsel sağlığı için son derecede gereklidir. Dahası, bütün tahıllar da hamile kadınlara enerji sağlayabilen karbohidratlardan zengindir. Onları öğle yemeği sırasında tahıl ve atıştırmalık olarak yiyen hamile kadınların gündüz enerjili kalmalarına yardımcı olacaktır ve bu da gün sonu yorgunluk durumunu mimimum seviyelere indirecektir.

Yukarıda yazılı gıdalar haricinde, doktorunuzun tavsiye edebileceği ya da sizi yönlendireceği bir beslenme uzmanının önereceği gıdaları ön planda tutarak, göz önünde bulundurmalısınız. Bu gibi konularda, profesyonel anlamda destek almak, hamilelik sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!