Halsizliğe İyi Gelen Yiyecekler

 Halsizliğe İyi Gelen Yiyecekler

Başımızın sürekli yatak istediği, hiçbir şey yapmaya halimizin olmadığı ve sürekli olarak kendimizi yorgun hissettiğimiz dönemlerden çoğumuz geçmişizdir. Bu dönemlerde, özellikle enerjimiz en düşük düzeydedir. Her gün yürüdüğümüz yolu yürümek, evden dışarı çıkmak, hatta sabah uyanmak bile işkence halini alabilir. Uzun süreli stres, geçirilen ağır bir grip, yoğun çalışma temposu ya da uyku bozuklukları halsizliğin temel nedenleri arasındadır. Tüm bunların üstüne bir de düzensiz beslenme eklenince, vücudumuz alması gereken enerjiyi tam alamadığının sinyallerini bize, halsizlik hissiyle gönderir. Gelen sinyalleri doğru yorumladığımız takdirde, aslında sevmediğimiz ve bizi körelten bu hissiyattan kurtulmamız oldukça kolaydır. Üstelik, çeşitli enerji haplarına, reklamlarda sürekli olarak gördüğümüz ilaçlara gerek duymadan üstesinden gelebiliriz. Nasıl mı? Tabi ki, beslenme şeklimize bir kaç besin daha ekleyerek… İşte o besinler…

Sarımsak: Bulaşıcı hastalıklara karşı doğal bir antibiyotik olan sarımsak, aynı zamanda zihin yorgunluğu ve aşırı halsizlik gibi durumlara da en iyi gelecek ilaç niteliğindedir. Her ne kadar kokusundan dolayı fazla talep gören bir besin olmasa da, onun yemeklere verdiği lezzetin, yerinin de ayrı olduğu, hepimizin ortak fikri olur sanırım. Bu nedenle, kokusunu bir kenara bırakıp, sağlığımız için bir an önce tüketmeye başlamakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Yoğurt: İyi bakteriler olarak bilinen probiyotikler açısından zengin olan yoğurdun, aynı zamanda sindirimi de oldukça kolaydır. Vücudumuzda bir çok şeye iyi gelen bu mucizevi besin, bağışıklık sistemimizi güçlendirirken; kronik yorgunluğumuza ve dönemsel halsizliğimize de oldukça iyi gelecektir.

Havuç: Aşırı halsizliğe karşı bağışıklığımızı desteklerken, vücudumuzdaki organizmaların korunmasını sağlayarak bizlere canlılık ve zindelik verir. Uzmanlar, günde düzenli olarak 3 adet havuç yiyerek hem zinde, hem de formda kalabileceğimizi söylüyorlar. Hem formumuzu koruyacağız, hem de enerjik olacağız… Daha ne isteriz ki?

Yeşil Salata: Benim favorilerim arasında olan yeşil salata, vücudun toksinleriden arınmasını sağlayarak bizlere enerji veriyor. Bize de, kocaman bir kasede bol soğanlı, yeşil salatanın keyfini çıkarmak kalıyor.

Elma: Yeşil veya kırmızı fark etmez, elmalar affetmez! Her gün bir adet yiyeceğiniz elma, gündüzleri vücudunuz daha zinde ve canlı uyanmasını sağlayacaktır. Vücuda enerji veren bu besini, beslenme şeklinizin bir parçası haline getirerek, her gün düzenli olarak tüketirseniz, ruh halinizde de göz görülür bir canlanma hissedeceksiniz.

Maydonoz: Maydonuzu sabah kahvaltılarınızın vazgeçilmezleri arasına koymanın vakti geldi. Her bakımdan vücudumuza yarar sağlayan bu besini, özellikle kahvaltıda tüketmek güne zinde başlamanızı sağlayacak. Akşam ve öğle yemeklerinde ise, salatanın içine rendelenmiş şekilde tüketebilirsiniz. Tadına bir kere alıştığınızda bir daha bırakamayacağınız maydonoz, en sağlıklı bağımlılığınız haline gelecek.

Mercimek: Proteini mutlaka etten alacağız diye bir şey yok. Mercimek, etin bire bir yerini tutan oldukça sağlıklı bir protein deposudur. Özellikle, doğum yapmış annelerin lohusalık döneminde bolca tüketmeleri tavsiye edilen bu sebze ile kendinizi 7/24 zinde hissedeceksiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!