Gripten Korunmanın Yolları

 Gripten Korunmanın Yolları

Gripten Korunmanın Yolları

Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sık sık gribe yakalanırız. Bir de bağışıklık sistemimiz zayıf ise grip peşimizi bırakmaz. Gripten korunmak için bazı önerileri dikkate alırsa, bu riski en az seviyeye indirebiliriz.

Kışın sık sık karşılaştığımız grip ile başa çıkmanın yollarını öğrenmeye ne dersiniz? Grip olmamak için bu önerilere kulak verin.

Yazı arkamızda bıraktık ve kış ayları geldi çattı. Soğukların bastırması ile birlikte grip olma riskimiz oldukça fazladır. Gripten korunmak için uzmanlarımız 10 tavsiyede bulunuyor.

Gribe Karşı Alınacak Önlemler

Bol Bol Vitamin Almak: Gribe yakalanmamak için, vitaminli gıdaları tüketmek gerekir. Özellikle C vitamini içeren yiyecekler ve bunun yanı sıra, turunçgiller, brokoli domates, maydanoz, kivi gibi vücut direncinizi arttıran yiyecekler yiyin.

Sık Sık Ellerinizi Yıkayın: Mikrop kaynaklı hastalıklardan korunmak için ellerinizin hijyenine dikkat etmelisiniz.

Çorba için: Özellikle tavuk suyu çorbası bağışıklığınızı güçlendirir.

Her gün bir kase kadar yoğurt tüketin. Kaymaksız yoğurt, gribe karşı faydalıdır.

Eğer sık sık grip oluyorsanız, grip aşısı olun.

Günde 2 litre su için.

Spor yapmaya özen gösterin.

Aşırı yorgunluk ve stres bağışıklık sisteminizi ele geçirir ve zayıflatır.

Eğer bir hafta gribiniz geçmezse, bir doktora gidin.

Grip Olmamak İçin Tavsiyeler

Kış aylarında peşimizi bırakmayan hastalık olan gribe yakalanmamak için uzmanların önerileri var, kulak vermeye ne dersiniz?

Aşı Olun

Eğer zayıf bir bağışıklık sistemine sahipseniz ve sürekli hasta oluyorsanız, kış aylarında grip hastalığına yakalanmanız kaçınılmaz. Grip mikrobu ile savaşan aşılar piyasaya sürülüyor. Aşı olduktan sonra ilk bir kaç gün, vücudunuz bağışıklık kazanmaya başlar. Bu süre zarfında vücudunuzda bazı değişiklikler olabilir. Grip aşısı da, zayıflatılmış bir grip mikrobudur. Her yıl aşı olarak bu hastalıktan kurtulmanız mümkün.

Grip aşısının da bazı yan etkileri olabilir. Yumurtaya da alerjiniz var ise, grip aşısı olmadan önce bir doktora başvurmalısınız. Herhangi bir alerjinizin olup olmadığını öğrenin.

Eğer hiç bir şeye alerjiniz yok ise, bir sağlık kuruluşuna giderek ve grip aşınızı olabilirsiniz. Bu aşılar 50 yaşının altındaki kişiler için uygundur.

Akıllı Telefon ve Tabletlerinizi Temizleyin

Akıllı Telefon ve Tabletlerinizi Temizleyin

Günümüzde akıllı telefonlar, laptoplar, tabletler sürekli elimizde. Sokakta dokunduğumuz yerlerden sonra, telefonlarımıza da dokunuyoruz. Elimizdeki bütün mikroplar telefon, tabletimize geçiyor. Düzenli şeklide temizlemediğimiz tablet, telefonlarımızdan mikrop kapmanız an meselesidir. Üstelik bizimle de kalmıyor. Evde olan küçük çocuklar da artık tablet ve telefonla yakından ilgileniyor. Onların da hasta olma olasılığı çok yüksek. Burada bulunan virüs, mikrop kolaylıkla vücudumuza etki ediyor. Bu nedenle cihazlarımızı düzenli olarak temizlemeliyiz. Sağlığımız için oldukça önemli.

Ellerinizi Temiz Tutun, Sık Sık Yıkayın

Grip Virüsü, kalabalık yerlerde daha çabuk yayılır. Hapşırma, öksürme ile bulaşmaz. Daha çok kalabalık yerlerde, grip olan ama grip olduğunu bilmeyen bir hasta, burnunu eli ile siler ve kapının koluna dokunur. Sende o kapının kolundan tutarsın. Ellerinizi yıkamaz iseniz, ellerinize bulaşan mikrop kolaylıkla vücuduna taşınır. Ellerinizi sık sık sabun ile yıkayınız.

Beslenmenize Dikkat Edin

Hazır yiyeceklerden uzak durun. Abur cubur, fast food ve kızartmalardan uzak durun. Bunların yerine meyve sebze tüketin. Protein açısından yüksek yiyecekler tüketin. Sağlıklı beslenirseniz bağışıklık sisteminiz güçlenir.

Egzersiz Yapın

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız, mutlaka düzenli olarak spor yapmalısınız. Günlük 30 dakika yürüyüşler yapın, haftanın 3 -4 günü egzersizler yapın. Ama biran da kendinizi çok fazla yormayın.

Nemlendirici Cihazlardan Uzak Durun

Nem cihazları, sizi hasta edebilir. Bu cihazların üzerinde mikrop, bakteri ve virüs parçaları bulunabilir. Eğer düzenli olarak dezenfekte edemiyorsanız bu cihazları kullanmamaya özen gösterin.

Sigara ve Sigara Kullananlardan Uzak Durun

Sigaranın pek çok zararı vardır. Sizi her an zayıf düşürmeye ve hasta etmeye çalışan sigara, asla hayatımızda olmaması gereken şeyler arasında. Sigara kış döneminde sizi hastalıklara daha çabuk yakalanmanız için biçilmiş kaftan. Sigara kullanır iseniz ya da sigara içilen bir ortamda bulunuyorsanız grip olma olasılığınız yüksektir. Kış aylarında sigara içilen ortamlardan uzak durun.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!