Göz Yorgunluğuna Ne İyi Gelir

 Göz Yorgunluğuna Ne İyi Gelir

Göz Yorgunluğuna Ne İyi Gelir

Gün içinde yaşanan stres sebebi ile gözlerde yorgunluk hissi yaşanabilir. Gözlerin gün içinde dinlenmesi gerekir. Bunun için de uykuya ihtiyaç vardır. Gözler sadece uyku anında dinlenirler. Diğer zamanda sürekli gözler çalışır. Göz hassas bir yapıya sahiptir. Yorulduğu zaman, yanma, ağrı, kaşıntı, sulanma, göz torbaları ve gözlerde ağrı meydana gelir. Göz yorgunluğu dikkate alınması gereken bir durumdur. Göz yorgunluğu ilerlerse, görme kaybına neden olabilir. Göz yorgunluğu için doktorlar bazı ilaçlar, göz damlaları ya da bitkisel çözümler denenebilir.

Göz Yorgunluğuna Bitkisel Çözüm

Göz kuruluğunu ve göz yorgunluğunu gidermek için genellikle göz doktorları göz damlası önerir. Bu ilaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel ve doğal çözüm yöntemleri de uygulayabilirsiniz. Göz yorgunluğunu gidermek için bitkisel çözümler:

Göz Yorgunluğu için Soğuk Salatalık 

Salatalık cilt sağlığı ve bakımı için oldukça önemlidir. Salatalık göz yorgunluğuna da iyi gelir. Göz çevresine yapılan salatalık ile bakım, göz yorgunluğuna iyi gelir.Göz Yorgunluğuna Ne İyi Gelir
Bir tane salatalık buzdolabında bekletilir. Soğuduktan sonra yuvarlak yuvarlak kesilir ve salatalık dilimleri ile dairesel hareketler yapılır, gözler 10 dakika boyunca ovulur.

Salatalığın içinde bulunan yüksek su içeriği ile yorgun gözlerin çevresinde oluşan renk değişimi ve şişliklerin azalmasına yardımcı olur. Salatalık soğuk kullanıldığı zaman da yatıştırıcı etkisini gösterir. Gözaltlarına yumuşaklık ve ferahlık verir. Gözlerin etrafında aydınlık görünüm sağlar.

Suyun Göz Yorgunluğuna Faydası Nedir?

Suyun, cilt sağlığı için önemi oldukça büyüktür. Göz sağlığı içinde su faydalıdır.

Soğuk su kan damarlarını daralmaya yardımcı olur ve bu sayede şişlikler azalır. Aynı zamanda su vücudun nemli kalmasını sağlar. Günde en az 10 bardak su tüketilmelidir.

Gün içerisinde soğuk su ile yüzün yıkanması, şişmiş ve yorgun gözlerin rahatlamasını sağlar.

Göz Yorgunluğuna Çay Poşeti Kürü

Göz Yorgunluğuna Ne İyi Gelir

Çay, yorgun gözler için etkili bir yöntemdir. Tanen ve antioksidan içerir. Çayın yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra, göz etrafındaki şişliklerin inmesine de yardımcı olur. Cilt tahrişlerini engeller.

Yeşil çay ya da siyah çay poşetini bir kaç dakika göz üzerinde bekletmeniz halinde gözlerin dinlenmesine yardımcı olur. Buzdolabında bekletilen çay poşetleri daha etkilidir.

Göz Yorgunluğuna Süt İyi Gelir mi?

Süt, göz yorgunluğu için etkili bir yöntemdir.

Soğuk sütü pamuk ile gözlere uygulayabilirsiniz. Pamuk gözlerde yaklaşık 5 dakika bekletilir.

Ardından gözle soğuk ile yıkanmalıdır. Soğuk süt şiş gözlerin inmesine yardımcı olur. Gözaltında oluşan halkalar da soğuk süt ile hafifler.

Aloe Veranın Gözlere Faydası

Taze ve saf ayıklanan aloe vera jelini gözlerin etrafına uygulayabilirsiniz. Bir kaç dakika bekletilen jel, gözdeki şişliklerin azalmasına yardımcı olur.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!