Göz Sağlığı ve Faydalı Vitaminler

 Göz Sağlığı ve Faydalı Vitaminler

Göz Sağlığı ve Faydalı Vitaminler

Günlük yaşam kalitesi açısından en önemli organlardan biri gözlerdir. Sağlıklı ve kaliteli bir görüntü için, öncelikle beslenme alışkanlığının olması gerekir. İlerleyen teknoloji ile birlikte kullandığımız akıllı telefonlarda daha net ve kaliteli görüntüler ararken, kendi dünyamızı görebildiğimiz gözlerimize bu önemi vermek gerekiyor. Anne sütü ile başlayan beslenme alışkanlığı ve aldığımız vitaminler gözlerimizin kalitesini sürdürse de ilerleyen yaş ile birlikte bu kalite bozulmaya başlayabiliyor. Stres, beslenme bozukluğu, uyku bozuklukları göz yapısı etkileyebilen faktörler arasında.
Göz rahatsızlıkları arasında en yaygınlarından biri kataraktır. Yaşlılığa bağlı olarak ilerleyen hastalık yaşamın her evresinde meydana gelebilmektedir. Şeker hastalığı ve sigara kullanımı bu rahatsızlığı tetikleyebilir. Özellikle C ve E vitaminleri bu hastalığın oluşumunu önlemede yardımcı olabilmektedir.
Yaşa bağlı olarak oluşan bir başka hastalık maküler dejenerasyondur. Retina bölgesinin ortasında oluşan dokuların yavaş ve ağrısız bir şekilde yıpranması ile oluşur. Hastalığın kesin olarak nedeni bilinmemekle birlikte yine antioksidan bakımından zengin bir diyet bu hastalığı önlemede size yardımcı olabilir. Yeşil yapraklı besinlerden brokoli, karalahana, bezelye ve yumurta gibi besinlerle bu hastalığı önlemeye yardımcı olabilir. Hastalığın riski azalması için haftada en az 2 öğün balık tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
Gözler, üzerine gelen ışığı yaymak ve zarar görmemek için A vitaminine ihtiyaç duyarlar. Bu vitamin karanlıkta gözlerin daha iyi görmesini ve karanlığa alışmasını sağlar. A vitamini eksikliğinde ise gece körlüğü yaşanmaktadır.

Göz Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Besin ve Vitaminler

Beta Karoten
Havuç, patates, yeşil yapraklı sebzeler.

C Vitamini
Portakal, mandalina, kivi, kuşburnu, maydanoz.

A vitamini
Ispanak, patates, marul, süt, yumurta

E Vitamini
Fındık, badem, avokado, sert kabuklu yemişler (ceviz)

B2 Vitamini
Göz ile birlikte tırnak ve cilt-saç içinde gerekli olan b2 vitamini, yetersiz alındığı taktirde gözlerde kaşınma, ışığa karşı yeterli direnci sağlayamama, ağzı ve dilde yaralar meydana gelebilir. Süt, peynir ve yoğurt içerisinde bol miktarda bulunabilir.

Bunlarla birlikte deniz ürünleri göz sağlığına iyi gelmesi ve içerisinde çinko barındırması nedeniyle son derece önemlidir.
Gözlerini Dinlendirin

Gün boyu bilgisayar ekranına bakan ve bu sebeple yorgun düşen gözler için tehlike büyük. Bu nedenle gözlerin 10 dakika arayla dinlendirilmesi tavsiye ediliyor.
-Gözlerinizi refleks dışında mümkün olduğu kadar kırpmaya özen gösterin.
-Akıllı telefon ve bilgisayara ekranlarınızın ekran parlaklığını ve ışığını yeterli derece ayarlayıp kullanmaya özen gösterin.
-Göz kurumasını önlemek için bilinçli olarak gözlerini kırpın ve bunu sık sık yapın
-Monitörü göz hizanıza göre ayarlayın (yaklaşık 10 15 derece göz hizasının altında olacak şekilde) Böylelikle monitör üst kısmının göz seviyesinin biraz altında kalması ve ışığı direk olarak almaması amaçlanır.
-Belirli aralıklarla ekran dışında yerlere bakarak göz dinlendirme seansı şeklinde uygulayın.
-Lens kullanıyorsanız belirli aralıklarla özen göstererek kullanın ve bakımını mutlaka iyi yapın. Kuruma varsa yapay gözyaşı ile takviye yapın.
-Bulunduğunuz ortamdaki ışığa dikkat edin. Yoğun ışığın gözleri yoracağı gibi yetersiz ışığın da gözlerinize etki edebileceğini unutmayın.
-Kirpik diplerinizi düzenli olarak sıcak su ile temizlemeye özen gösterin. Göz yaşınızın daha sağlıklı olması için gereklidir.
-Kalitesiz güneş gözlüklerinden sakının.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!