Göz Kaşıntısının Nedenleri

 Göz Kaşıntısının Nedenleri

Göz Kaşıntısı

Göz kaşıntısının bir çok sebebi olabilir.Ama en çok göz kaşıntısına alerjiler neden olmaktadır.Bir hekime gidip,göz kaşıntsı nedeni öğrenilmelidir ve hemen tedaviye başlanmalıdır.

Göz Kaşıntısının Nedenleri

Göz Kaşıntısı genellikle alerjiye bağlı kaşıntıdır.Vücudun en hassas organlarından birisi olan göz,her şeyden çok çabuk etkilenir ve alerji olabilir.Göz kaşıntısının nedenleri aşağıdaki bazı sorunlardan dolayı oluşabilir.

Aşırı ışıklı ortamlar

Yabancı cisimler

İltihaplı göz hastalıkları

Uykusuzluk

Ortamda bulunan gazlar

Bazı göz hastalıkları

Polen

Sinüzit,grip,nezle gibi bazı viral hastalıklar

Yabani otlar

Göz kapağı bozuklukları,

Çeşitli Mantarlar,

Yabani ot ve tozları

Yukarı da belirttiğimiz nedenlerden dolayı göz kaşıntısı oluşabilir.

Yıkanmamış Yüz

Her sabah uyanır uyanmaz yüzümüzü yıkamalıyız.Alnımızdan akan ter,gözümüze gelebilir.

Ellerimizi mahrem yerlerimize değdirebiliriz,farketmeden tekrar ellerimizi gözlerimize değdirdiğimizde,mikrop kapabilir.

Göz kanallarımızdan çıkan kir,yağ,toz,gibi atıklar göz çukurlarında birikebilir.

Bütün bu etkenler sayesinde göz sıvısının yapısı bozulur.Bunun sonucunda da göz kaşıntısı oluşur.Sabah uyanır uyanmaz hemen yüzümüzü ve gözlerimizi,göz çukurlarımızı iyice yıkamalıyız.

Yabancı Cisim

Gözlere giren sinek,toz,tanımlanamayan yabancı cisim,duman gibi şeyler,ileri derece de göz kaıntısına neden olabilir.Bu cisimler doktor kontrolü altında çıkarılır ve tedavi edilmelidir.

Göze Kaçan Sıvı ve Gazlar

Gaz ve sıvı gibi bazı maddeler göze kaçtığında ileri derece de kaşıntılar meydana gelebilir.

Göz Kapağı Bozuklukları

Sebebi bilinmeyen göz kaşıntısının sebebi,göz kapağı bozukluklarından kaynaklanıyor olabilir.Göz kapağı bozuklukları,iki sebepten dolayı göz kaşıntısı yapar.

Bu nedenlerden ilki,göz kapağı işlevini yerine getiremediğinden dolayı,göz içierisin de yabancı cisimler birikir.Bu da göz de kaşıntılara sebep olur.

İkincisi ise,göz kapağı bozukluğundan dolayı kaynaklanan kaşıntıdır.Göz kapağı bozukluğu nedeni ile,kirpikler göze sık sık kaçar ya da göz kapağında bazı zararlı organizmalar birikir ve göz de şiddetli kaşıntıya yol açar.

Alerjiler

Göz kaşıntısına en çok alerjier sebep olur.Gözün işleyişini bozan alerjik rahatsızlıklar,aşırı kuruma ya da ıslanma gibi ciddi etkilere neden olurlar.

Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan polenler,gece uykusunda aşırı terleme,göze kaçan kirpikler,ev kimyasalları,böcek sokması,fındık,fıstık gibi kabuklu yemişler,baklagiller,kontakt lensler,alerjiye neden olabilir.Alerjiye neden olan sebepler araştırılıp,tedavi edilirse,kaşıntı ortadan kalkabilir.

Göz Kaşıntısını Engellemek için Neler Yapabiliriz?

Güneş Gözlüğü Kullanın:Göz kaşıntınızı en aza indirmek için,güneş gözlüğü kullanın.Güneş gözlüğü gözlerinizi koruyacaktır.Güneş gözlüğü,hem ışığının direkt olarak gözlerinize gelmesini engellerken,hem de rüzgarların esmesi ile birlikte polen gibi alerjiye neden olan şeylerin gözle etkileşimini azaltacaktır.Bu şekilde göz de oluşan kaşıntılar azalır.

Gözlerinizi ovuşturmayınız:Gözleriniz de oluşan kaşıntı eğer mikrobik ise,gözlerinizi ovuşturmayın.Elleriniz gün içerisinde her yere değer ve tüm mikropları toplar.Gözlerinize değdiğinizde,mikrop kapmanız an meselesidir.Her ne kadar ellerinizin temiz olduğuna inanıyor iseniz de,göremediğiniz bazı mikrobik canlılar kaşıntıya neden olabilir.

Göz yaşı kanallarınıza masaj yapın:Gözünüzün iç kısmına,gözün bittiği yerle,burun kenarının bitişiğine daireler şeklinde masaj yapabilirsiniz.Bu durum göz yaşı kanallarınızın açılmasını sağlar.

Göz kapağı kusurlarınızı tedavi ettirin:Göz kapağı tembelliği,göz kapağında oluşan kitleler,sarkık göz kapağı gibi bazı sorunlar,göz de kaşıntıya neden olabilir.Tedavi edildiği durumda,bu sorun ortadan kalkar.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!