Göz Kanlanması Neden Olur ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 Göz Kanlanması Neden Olur ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz kanlanması, neredeyse herkesin hayatının bir dönemin karşı karşıya kaldığı rahatsızlıklardan birdir. Çoğu zaman ciddi sorunlar teşkil etmeyen göz kanlanmaları, bazı zamanlarda çeşitli göz hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Göz kanlanmasının tedavi yöntemleri ise hastalığın neden olduğu faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ciddi bir durum teşkil etmeyen göz kanlanmaları genellikle bir hafta içerisinden kendiliğinden iyileşmektedir. Fakat, çeşitli nedenlere bağlı olan göz kanlanmaları tedavi gerektirmektedir. Bu nedenlerden birini yüksek tansiyon olarak gösterebiliriz. Yüksek tansiyona sahip hastalarda tansiyona bağlı olarak göz kanlanmaları meydana gelebilmektedir. Bu durumda ilk olarak tansiyon hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalar, göz kanlanmalarının dışında göz kanamaları ile de karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durumda direkt doktor kontrolüne gidilerek tedavi görülmesi gerekmektedir. Peki, diğer durumlarda meydana gelen göz kanlanması tedavi yöntemleri nelerdir?

Göz Kanlanması Çeşitleri Nelerdir? Hangileri Tehlikelidir?

Göz kanlanmalarında karşılaşılan türler genellikle subkonjonktival ve hyphema kanamalarıdır. Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz ve genellikle göz yorgunluklarından dolayı karşımıza çıkan kanamalar subkonjonktival kanamalardır. Bu türde gözün beyaz kısmında kanlanma görülmektedir. Genellikle bu türde endişe duyulacak bir durum bulunmamaktadır. Bir hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Göz kanlanmalarında karşılaşabileceğiniz diğer bir kanama ise hyphemadır. Bu türde iris ve göz bebeği üzerinde kanlanma oluşmaktadır. Bu durumda göz bebeği ve iris kısmında bir kaza sonucu hasar meydana geldiği düşünülmektedir. Bu tür ağrı ve görme bozukluğu ile kendini belli edebilir ya da tedavi edilmediği takdirde bu semptomlar kendini ileride gösterebilir.

Göz Kanlanması Neden Olur ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Göz Kanlanması Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz kanlanması tedavi yöntemleri nelerdir? Göz kanlanmaları farklı nedenlere bağlı olarak kendini gösterebilmektedir. Bu noktada tanı aşamasında gözün neden kanlandığı sorusuna cevap aranmalıdır. Kanlanmanın ardında yatan neden tespit edildiğinde tedavi sürecine başlanabilmektedir. Genellikle göz kanlanması ile karşı karşıya kalınan durumlarda, kanlanmalar bir hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bir nedene bağlı olarak kanlanma durumu gerçekleşen gözlerde ise bu durum söz konusu değildir. Kanlanmanın altında yer alan neden tespit edilip tedavi edilmedikçe bu durum kendini sürdürmeye devam edecektir. Örneğin yüksek tansiyon hastalarında tansiyona bağlı olarak göz kanlanmaları meydana gelebilmektedir. Bunun için tansiyonun olması gereken seviyelerde seyretmesi gerekmektedir. Göz kanlanmasına neden olan diğer bir etken ise darbelerdir. Kişiler, çeşitli darbeler sonucunda göz kısmındaki bazı noktaları yaralamış olabilirler. Bu durumda ilk olarak doktor kontrolüne gidilmeli ve tedavi sürecinde başlanmalıdır. Doktorlar göz kanlanmalarının nedenlerine bağlı olarak çeşitli göz damlaları ve ilaçlar önerebilmektedir. Göz damarlarına hasar alınması durumunda ise lazer tedavisi önerilmektedir. Bu nedenle göz kanlanmasında tedavi için doktor tanısı büyük önem arz etmektedir. Geçmeyen ya da belirli aralıklarla göz kanlanmaları ile karşı karşıya kalan bireyler doktor tanısı için mutlaka bir hastaneye başvurmalıdır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!