Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

 Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

Gözaltı torbaları oldukça can sıkıcıdır. Bizi yorgun, bitkin, üzgün, yaşlı gösterir. Gözaltı torbalarının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Tek bir nedene bağlı tutmak oldukça zordur. Günümüzde lazer ile tedavisi mümkün olmakta oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Gözaltı torbaları için uygun olan kremler de seçilebileceği gibi lazer çok daha çabuk sonuçlar vermektedir. Üstelik doğru bir kişiyle ve doğru aletler ile yapıldığında hiçbir yan etkisi de bulunmamaktadır.

Peki bu can sıkıcı torbalar neden gözlerimizin altına gelir yerleşiyor? Gözaltı torbaları göz altı morlukları gibi değildir. Makyajla da kapatmak mümkün olmaz. Morluklar birkaç farklı ürünle ve birkaç farklı teknikle sanki hiç olmamışlar gibi kapatılabiliyor. Her ne kadar can sıkıcı olduğunu göz ardı edemesek de en azından mütemadiyen başkalarının ‘Neyin var?’ sorularına katlanmak durumunda kalmıyoruz. Fakat gözaltı torbaları için aynı şey söylenemez. Gözaltı torbaları üzerine ürün uyguladıkça daha kötü boyutlar alabiliyor. Öte yandan gözaltı torbalarından muzdarip erkekler için makyaj yapmak da bir seçenek dâhilinde zaten değil.

Gözaltı torbaları ilk olarak genetik nedenlerle başınıza gelmiş olabilir. Böyle bir durum için genellikle kremler, maskeler, buzlar, salatalık dilimleri sizi derdinizden kurtarmaz. Burada profesyonel bir kliniğe başvurmanız gerekiyor. Öte yandan ikinci en büyük sebep ise uykusuzluktur. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk sonucunda gözaltları morarmakla beraber torbalanmaktadır. Saat 22.00 ile 02.00 vücudun kendini yenilediği dönemdir. Özellikle bu saatler arasında uyuyor olmanız oldukça önemlidir. Günde en az 6 ile 8 saat uyumanız gerekmektedir.

Bir diğer gözaltı torbalanma nedeni susuzluk olabilir. Yeteri kadar su içilmediği takdirde vücudun yer yeri yavaş yavaş iflas etmektedir. Öte yandan alerjik bir reaksiyon olarak gözaltlarınız torbalanmış olabilir, sigara-alkol gibi kötü alışkanlıklar sebebiyle gözaltı torbalanması sık görülmektedir unutulmamalı, güneş ışınlarına aşırı maruz kalma sonucu, regl dönemleri, soğuk algınlığı, vitaminsiz beslenme, yanlış beslenme, vücutta aşırı ödem durumu gibi durumlarda çoğu zaman gözaltı torbalanmasının ana nedenlerinden olmaktadır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!