GözAltı Kırışıklıkları için Maske Tarifi

 GözAltı Kırışıklıkları için Maske Tarifi

Göz Altı Kırışıklıkları için Maske Tarifi

Gözaltı kırışıklıkları, 30 lu yaşlardan sonra başlar. Bir nevi yaşlanma belirtisi denilebilir. 30 yaş günümüzde genç yaş olarak kabul edilir. Ama bazı kişilerde, göz altı kırışıklıkları erken yaşta belirir. Bunun sebepleri genetik faktörler olabilir, yanı sıra sigara kullanımı, uzun süre güneşte kalmak gibi sebeplerden ötürü erken yaşta kırışıklıklar kendisini göstermeye başlar. Sıcak yaz günlerinde gözlük kullanmak, güneş kremleri sürmek ve sigara kullanımını azaltmak, hatta hiç kullanmamak, kırışıkların azalmasında etkisi vardır.
Göz altı kırışıklıklarından kurtulmak için, evde doğal olarak hazırlayacağınız maskeleri kullanabilirsiniz. Bu maskeler, çevresel etkenlerin kişiyi olumsuz etkileyerek ve yaşlanmaya bağlı olarak artan kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Ancak maskeleri düzenli olarak cildinize uygulamalısınız.

Göz çevresinde bulunan cilt katmanı çok ince olduğu için, çok çabuk tahriş olur ya da yıpranır. Göz altı için uygulayacağınız maske tarifini, dudak çevresinde ki kırışıklıklarınız için uygulamayınız.

Mesela limon ile bir maske hazırladığınız zaman, bu maskeyi göz çevrenize uygularsanız, bu yarardan çok size zarar verir. Çünkü limonun kurutucu özelliği vardır. Kırışık oluşumunu hızlandırır.

Göz çevreniz için evde hazırlayacağınız doğal maskeler hassas olmalıdır. Göz altı, ciltteki en hassas bölgedir.

Göz Altı Kırışıklıkları için Maske

2 tane havuç

1 çay kaşığı badem yağı

Havuçları soyarak işe başlayın. Daha sonra ince ince rendeleyin. Rendelenen havuçların iyice suyunu sıkın. Havuç suyunun içine, badem yağını da ekleyip, iyice karıştırın. Bu karışımı buzdolabında 2 saat kadar saklayın. Sonra dolaptan çıkarın ve göz altlarınıza uygulayın. Yaklaşık 30-35 dakika bekletin. Ilık su yardımı ile cildinizi temizleyin. Hafta da 2 kere, düzenli olarak bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Düzenli uygulandığı takdirde, kırışıklıkların azaldığını ve yok olduğunu göreceksiniz.

Göz Altı Kırışıklıkları için Bal Maskesi

2 tane lahana yaprağı

2 çay kaşığı bal

Lahana yapraklarını, mikserde ezelim. Daha sonra balı ekleyelim. Bu karışımı göz altına sürelim. Yarım saat bekleyelim ve ılık su ile temizleyelim. Haftada en az 1 kere düzenli olarak bu maskeyi uygulayınız. İki ay kadar bu maskeyi uygulayınız, kırışıklıkların azaldığını göreceksiniz.

Göz Altı Kırışıklıkları için Patates

Bir adet patatesi alın ve kabukları soyun. Patatesi rendeleyin. İki ayrı ince tülbentte, rendelediğiniz patates pürelerini koyun. Hazırladığınız tülbentleri gözlerinizin üzerine koyun. Yarım saat kadar patates püreleri gözlerinizde, uzanarak dinlenin. Daha sonra ılık su ile temizleyebilirsiniz. Hafta da 3 kere düzenli olarak bu maskeyi uygulayın.

Göz Altı Kırışıklıklarını 1 Ayda Yok Eden Maske

1 tane yumurta sarısı

1 çay kaşığı limon suyu

2 tatlı kaşığı zeytinyağı

Tüm bu malzemeleri bir kabın içerisine koyalım ve karıştıralım. Karışımı yarım saat kadar bekletelim. Hazır hale gelen maskenizi göz altı bölgesine sürelim. Yaklaşık 40 dakika bekletin ve ılık su ile temizleyin. Düzenli olarak haftada bir kez uygulayınız.

Bu maskelerden birisini seçin ve düzenli olarak bu maskeyi uygulayınız. Eğer hepsini birden aynı zamanda uygulamaya kalkarsanız, cildiniz tahriş olabilir.

Kırışıklıkları Önlemek için Bazı Öneriler

Yüksek Faktörlü Güneş Kremleri Kullanın:

Güneş D vitamini içerir. Ama uzun süre güneş altında kalırsanız, cildiniz de güneş lekeleri, kırışıklıklar artmaya başlar. Güneşe çıkmadan önce mutlaka, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmalısınız. Havanın kapalı, bulutlu olması sizi yanıltmasın. Zararlı ışınlar hava kapalı iken de cildinize ulaşır.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin:

Uyku düzeniniz çok önemlidir. Eğer uykusuz kalırsanız, bunun ilk belirtisini cildinizde görürsünüz. Düzenli uyku alımı, cildinizi yenilemeye yardımcı olur. Cildinizin elastik yapısını korur.

Gözlerinizi Kontrol Ettirin:

Gözlerinizi televizyon izlerken, bilgisayara bakarken sürekli kısıyorsanız, bu gözlerinizin bozuk olduğu anlamına gelir. Gözlerinizi kıstığınız için, göz çevrenizde kırışıklıklar oluşur.

Cildinize İyi Bakın:
Daha çok sebze ve meyve tüketin. Cildiniz için gerekli vitaminleri alın. Cildinizi tahriş eden ürünleri kullanmaktan kaçının. Bunlar sabunlar, kozmetik ürünler olabilir. Cildinizi nemlendirin. Bunu doğal yollardan yapmaya çalışın. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı iyi bir nemlendiricidir.

Bol Bol Su İçin:

Eğer yeterli miktarda su içmezseniz, bu cildinize hemen yansır. Çok çabuk kırışmaya başlar cildiniz. Genel olarak gün içinde en az 8 bardak su içmeniz gerekiyor. Güzel, berrak, canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız, bol bol su için.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!