Göz Ağrısına Ne İyi Gelir

 Göz Ağrısına Ne İyi Gelir

Göz ağrısına ne iyi gelir? Göz ağrısı , gözün üst tabakasında ortaya çıkabildiği gibi göz yapısının iç kısımlarında da meydana gelebilmektedir.Göz üst tabakasında beliren göz ağrısının esas bulunduğu alan göz kızarıklığı ve göz yanması olarak ortaya çıkabilmektedir.Bu üst yüzey kısmında ortaya çıkmasında ağrının daha çok virüs etkili olabilmektedir.Bu virüs göz nezlesinden kaynaklanabilir.Gözlerin alt tabakasında görülen göz ağrısının anlaşılabilmesi için mutlak suretle bir hekim ziyaret edilmelidir.Ciddi sorunların habercisi olabilir. Göz ağrısına ne iyi gelir o halde?
Gözlerimiz bizim çevremizi görebildiğimiz hassas organlarımızdan biridir.Gözleri görmeyen bir insan için hayat çok farklı düzeylerde yaşanabilmektedir.Bundan dolayı gözlerimizi zararlı durumlardan koruyup kollamamız çok önemlidir.Görme olayı adı verilen konu ışık denilen durumla yakın ilişki içerisindedir.Işık sayesinde çevremizdeki herhangi bir eşyanın şekli ve durumu hakkında detaylı bilgi ışık vasıtasıyla sinirlere kadar ulaşarak beyne transfer edilir. Bu aşamalar gerçekleştiğinde görme denilen olgu ortaya çıkmaktadır. Bu süreci gerçekleştiren göz, sinirler ve beyin arasındaki uyum her zaman birlikte çalışabilmelidir.Bu uyumun bozulması kötü sonuçları beraberinde getirir.Bundan dolayı sağlıklı yaşam için gözlerimizi korumalıyız.Dış etkenlerden gelecek zararlara karşı tetikte olmalıyız.Gözlerimizi fazla yormamalıyız.Mesela bilgisayar kullanan bir bireyin göz ağrısı çekme riski oldukça yükselmektedir.Kitap okuyan kimselerde de bu oran artmaktadır.Bilgisayar kullanımı ile hayatını kazanan insanların arada mutlaka gözlerini dinlendirmeleri gerekli bir zarurettir. Bazı durumlarda gözlerin zorlanması ile birşeyler okunmaya çalışılması da gözü yormaktadır.

göz ağrısına ne iyi gelir

Göz Ağrısı Neden Olur

Göz iltihabı olunması
Lens takan bir kimsenin lenslerinden kaynaklı yaşadığı sorunlar
Kornea ‘nın tahrip olması
Gözde kuruluk oluşumu
Göze çevredeki cisimlerin zarar verecek şekilde çarpması
Dış etkenlerden meydana gelen yaralanmalar
İris tabakasında mikrop oluşumu
Gözün zar kısmına virüs bulaşması
Üveit hastalığı ve herpes (uçuk)
Sürekli bilgisayar kullanımı
Göz nezlesi
Grip
Göz ağrısı neden olur sorularının cevapları yukarıdaki şekildedir. Göz ağrısı neden olurun diğer sebepleri arasında gözleri aşırı yormak ve dengesiz uyku düzeni gelmektedir.Uyku gözlerin dinlenmesi açısından çok değerlidir.Gözün iç yapısı ancak uyku esnasında yenilenebilmektedir. Bir çok insanın yeterince uyku uyuyamaması neticesinde gözlerde yorgunluk hissi belirmektedir. Bu belirti ile beraber gözün savunma mekanizması oldukça zayıflar ve bazı hastalıklara kapı aralayabilmektedir.Bu yüzden düzenli bir uyku tercih edilmelidir.

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir

Göz ağrısına ne iyi gelir şeklinde bazı sorular belirebilir aklınızda.Göz ağrısı yaşayan kimseler bu sorunu çözümlemek için kendi kafasına göre hareket edemez , etmemelidir.Göz ağrısı çeken bir kimsenin hızlı bir şekilde doktora başvurması gerekmektedir.
Gözlere iyi gelebilecek evde kolayca uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. Soğuk suya temiz bir bezi sokup iyice sıktıktan sonra gözleri kapatacak şekilde uygulayabilirsiniz.Bu şekilde an itibariyle kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Bir başka yöntem ise salatalıktır.Salatalık genelde baş ağrısı yaşandığı takdirde de kullanılabilen yöntemlerdendir.Baş ağrısında lın bölgesine soyulan salatalık kabuğu koyularak ağrıyı bir nebze olsa rahatlatabilme özelliği kullanılabilmektedir. Aynı salatalık göz ağrısı yaşandığı takdirde , yine bu şekilde kullanılabilmektedir.Göz ağrısı kesilmediğinde bir sonraki aşamada baş ağrısını tetiklemektedir. İçinde kalsiyum olan sütte bir diğer yöntemdir.Sıcak olmayacak şekilde sütün göz bölgesine uygulanması ve yedirilmesi de ağrıyı kesebilir. Göz ağrısı çeken bir kimse için şayet durum çok şiddetli bir hal almışsa ağrı kesici kullanabilir fakat bunu yine de mutlaka bir hekime danışarak yapmalıdır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!