Göz Ağrısı Nasıl Geçer

 Göz Ağrısı Nasıl Geçer

Göz ağrısı genellikle gözlerin aşırı yorulmasından kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bilgisayar kullanan meslek gruplarında bu ağrı çeşidi çok sık görülebilmektedir. Gözlerde meydana gelen ağrının, baş ağrısına dönüşme riski oldukça yüksektir. Baş ağrısının şiddetli bir şekilde artması kişiyi olumsuz etkilemektedir. Gözlerde ortaya çıkabilecek ağrı göz içlerinde yanma hissi olarak görülebilir.Buna ek olarak acı şeklinde de olabilir. Buna sebep olan etkenler arasında göz nezlesi ve ya grip gibi rahatsızlıklar yadsınamaz.Fakat tek sebep bu olmayabilir.Bunların dışında farklı nedenlerden ötürüde ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Göz Ağrısına Sebep Olan Etkenler

Yabancı bir maddeden dolayı gözün içinin yanması durumu da söz konusu olabilir.Örneğin bayanlarda makyaj malzemelerinin göze kaçması , kirpiklerin yine gözün içine girmesi buna neden olan sebeplerdendir.Bu gibi bir duruma maruz kalan kimsenin gözünde ağrı ortaya çıkabilir tahrişten dolayı.Bunun için yüzü, gözlerin içine girecek şekilde bol suyla yıkamak gerekmektedir.
Nezle adı verilen rahatsızlık da göz ağrısına neden olan bir diğer etkendir.Gözün iç kısımlarının iltihaplanması olayıdır.Bunun için mikrop kapılması yeterlidir.Ağrı hissi çok yüksek düzeylere ulaşabilir.Gözlerden sürekli yaş akmasını sağlar.Bu yüzden kişi oldukça rahatsızlık hisseder. Güneş ve ışığın olduğu alanlarda gözlerin açılması zorlaşır. Kişi gözlerini açamamaktan dolayı oldukça kendini kötü hissedebilir.Bilhassa ısı düzeyi yüksek olan ortamlarda gözlerin yaşarması daha da yükselir ve çoğalır.Kişi gözlerini ancak rüzgarın bol olduğu alanlarda açabilir ama bu geçicidir. Bu yüzden mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Doktor tavsiyesi ile kullanılacak olan göz ilaçları , enfeksiyonun çözülmesinde kısa süre içinde etkili olur.
Göz kapaklarında genellikle görülebilen arpacık şeklindeki şişikte ağrıya neden olabilmektedir.Bunun için yine gözün dış kısmının enfeksiyon kapmasıdır.Yumru şeklinde göz kapaklarının üstünde beliren arpacığa elle temas sağlamak doğru değildir.Bu şekilde bir eylem arpacığın büyümesine ve acının daha da artmasına neden olur.Aşırı büyüme durumları yaşanabilir , bu da gözün kapanmasına kadar giden süreci tetikleyebilir. İlk andan itibaren arpacığın oluşmasını engellemek için doğal bir yöntem olan sarmısak suyu kullanılmalıdır.
Grip ise çağımızın en yaygın hastalıklarından biridir.Özellikle kış aylarında herkesi etkileyen bu hastalıktan korunmak için sürekli vitaminli gıdalar tüketilmelidir.Grip hastalığı vücudu güçsüz bırakarak , ısının aşırı artmasına neden olur.Gözde ise uçuk tehlikesini tetikleyebilmektedir. Uçuk virüsü gözde kornea denilen alana yerleşerek siyah noktanın kapanmasına kadar götürür rahatsızlığı.Bunu engellemek için yapılması gereken en önemli adım mutlaka bir göz doktoruna başvurmaktır.Sonrasında her şey geç olabilir.
Uykusuzluk hali yaşayan insanların gözlerinin içi aşırı derecede kızarabilir.Buna vardiyalı çalışan insanları da ekleyebiliriz.Uykusuz kalan insanların gözlerindeki kızarıklık , göz içinin yanmasına neden olabilir.Göz kızarıklığı konjonktivit bir olaydır.Bu gibi bir rahatsızlık sadece uykusuzluktan kaynaklanmayabilir.Eğer göze elle temas sağlandığında , iç kısımlarda ağrı hissi beliriyorsa başka şeylerin habercisi olabilir.Sık sık gözleri kızaran bir kimse mutlaka doktora başvurmalıdır.

Göz Yanması ve Ağrısına Neden Olan Dış Faktörler

Çevrede toz bulunması
Güneş ışınlarının zararlı yanları
Yolda ve ya ortamda sigara dumanına maruz kalınması
Kozmetik ürünleri

Eğer göz ağrısına neden olan etkenler arasında bir virüs ve mikrop söz konusu değilse ve ağrı sadece bilgisayar kullanımından dolayı ortaya çıkan yorgunluktan ibaret ise patatesi ince ince kesip göz kapaklarının üstüne koyabilirsiniz.Bu şekilde ağrıyan gözler rahatlayacaktır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!