Gırtlak Kanseri Nedir

 Gırtlak Kanseri Nedir

Gırtlak Kanseri Nedir

Gırtlak kanseri nedir ? Alkol ve sigara kullanımından kaynaklanan kansere gırtlak kanseri denir yani yine bilindik bir ifade ile tekrar etmek gerekirse boğaz kanseri olarak da ifade edilebilir.Gırtlak kanseri tedavisi için mutlaka doktora müracaat edilmelidir.Diğer türlü kendiliğinden geçmesi mümkün değildir.Gırtlak kanseri olan bir kimsenin ses tellerinde sıkıntılar vardır demektir.Ses tellerinde kısıklık söz konusu olabilmektedir.Aynı zamanda boğukluk da ortaya çıkabilmektedir.Gırtlak kanseri vakası fazla bir şekilde yaşanabilmektedir diğer türlerine göre çünkü sigara kullanımı bir hayli yaygındır.Gırtlak, oksijen almamızı sağlar. Konuşabilmemizin yegane olmazsa olmazlarındandır ve de yemekleri yutmamıza yardımcı olur.Gırtlak dokusu içerisinde oluşan urların hücresel yapılarındaki negatif değişimden ötürü ortaya çıkmaktadır.

gırtlak kanseri belirtileri

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Gırtlak kanseri belirtileri arasında hastada boğz bölgesinde acı hissinin oluşmasıdır.Ayrıca seste durup dururken yaşanan değişimlerdir.Yutak bölgesinde yutkunma zorluğu meydana gelir.Boğaz alanında şişiklik ortaya çıkar.Bitmek bilmeyen öksürme nöbetleri ve boğaz ağrısı da gırtlak kanseri belirtileri arasındadır.Nefes alıp vermede zorluk çekilmesi , gıcık benzeri balgam oluşumları da diğer belirtiler arasındadır.Gırtlak kanseri yaşayan hastalardan aynı zamanda kulak bölgesinde de acı hissi duyma şikayetleri gelmektedir.Vücut herhangi bir nedene bağlı olmaksızın kilo kaybı yaşar.Gırtlak kanseri belirtileri arasında uzun bir zaman dilimi içerisinde seste kısıklık da gösterilmektedir.Eğer bir haftadan fazla bu durum yaşanıyorsa bir hekime zaman kaybetmeden başvurulması önemlidir.

boğaz kanseri

Gırtlak Kanseri Nasıl Meydana Gelir

Boğaz kanseri olan bir kimsenin vücudunda hücrelerin yapısı ile ilgili normal olmayan bir durum yaşanır.Sağlıklı bir insanda durum nasıldır? Hücreler ölür ve vücut istikrarlı bir şekilde yeni hücreler oluşturur ve onları çoğaltır.Ölen hücrelerin devamı olarak bu yeni hücreler aynı bölgelere geçer ve yaşamın devamı sağlanır bu şekilde.Boğaz kanseri olan bir hastada ise durum böyle değildir,en azından boğaz bölgesinde.Boğaz kanseri olan hastanın gırtlak bölgesinde eski hücreler yok olmaz.Bu şekilde ölü hücreler zamanla çoğalmaya başlar. Bu şekilde ilerlemeye devam eden ölü hücre artması hali bir sonraki aşamada boğaz dokusu üzerinde ur oluşumuna neden olur.Bu kanser türünde de iyi ve kötü huylu urlar vardır. İyi huylu urlar insanı ölümle sonuçlanacak bir sona itmez,tedavisi mümkündür. Kötü huylu olanlar ise maalesef tehlikelidir.Vücuda yayılma riski taşır.Gırtlak kanseri , sigara içen insanlarda fazlaca ortaya çıkmaktadır.Alkol de gırtlak kanseri sebepleri arasındadır ancak sigara en öndedir.Sigara ve alkol beraber sürekli bir şekilde kullanılırsa, risk bir hayli artar. Irsi sebeplerden de gırtlak kanseri görülme riski vardır.Fast food tüketiminin vazgeçilmezi kızartmalarda gırtlak kanserine neden olabilmektedir.Hazır kırmızı et ürünleri ve salam,sosis vs gibi ürünleri tüketen bir kimsenin de boğaz kanseri olma ihtimali artmaktadır.Eğer kimyasal ürünler sürekli kullanılıyorsa ve keskin bir kokusu varsa , bu tarz ürünlerde gırtlak kanseri yapma riski taşır.(tuvalet,banyo temizleme araçları)

Gırtlak Kanseri Tedavisi

Gırtlak kanseri tedavisinde radyasyon uygulanabilir.Buna doktor karar verir.Eğer doktor radyasyon tedavisini uygun görürse bu şekilde işlem yürütülür ve kanserli hücreler ve tumörler yok edilmeye çalışılır.Eğer yok edilebilir durumda değilse biraz daha küçültülmeye çalışılır.Eğer hastaya erken tanı yöntemi uygulanıyorsa kanserli hücrelerin lazer vasıtasıyla yakılması söz konusu olabilir.Ya da duruma göre hastanın boynunda bir delik açılması da sağlanabilir.Bu gibi ameliyatlar yapılarak tedavi süreci yürütülür fakat hasta önceden olduğu gibi ses tellerini düzgün bir şekilde kullanamayabilir. Kemoterapi de diğer tedavi yöntemlerinden biridir.Güçlü ilaçlar kullanılarak kanserli hücrelerin çoğalması ve yayılmasının önüne geçilmeye çalışılır.Hastanın vücut yapısına göre kemoterapi uygulanabilir.Çünkü herkesin vücudu kemoterapiyi kaldıramayabilir.Buna doktor karar verir.

Sigara tüketimi , gırtlak kanseri olan bir kimse tarafından devam ettirilmemelidir.Bırakılması şarttır.Yeşil çay tüketilmelidir.

gırtlak kanseri

Gırtlak Kanseri

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!