Gebelikte Suni Dölleme Nedir?

 Gebelikte Suni Dölleme Nedir?

Suni dölleme, kadınlarda ve erkeklerde bulunan farklı infertilite vakalarını tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu teknikte, spermler bir kadının rahmine, fallop tüplerine veya servikse doğrudan sokulmaktadır.

Sözü geçen vücut parçalarına bu şekilde doğrudan sokulması, muhtemel engeller olmadığından, spermlerin yumurtaya ulaşmasını kolaylaştırır. Yapay tohumlama, daha önce imkansız olduğu bir durumda gebeliğin şansını arttırır.

Bununla birlikte, infertiliteyi (hamile kalamama durumu) tedavi etmek, suni dölleme hala birçok risk faktörü oluşturmaktadır.

Neden Suni Dölleme Yapılır?

Suni döllemenin en yaygın türü suni dölleme olup, spermlerin bir uterusa yerleştirildiği yerdir. Suni dölleme doğurganlık tedavisinde, birkaç yıkanmış sperm hücresini uterusta doğrudan yerleştirmek için bir kateter kullanılır. Suni dölleme, fallop tüpüne ulaşan ve daha sonra gübreleme olasılığını artıran sperm sayısını artırmak istemektedir. Suni dölleme, çoğunlukla şu kişiler için yapılır:

• Donör sperm kullanarak hamile kalmak istersiniz. Dondurulmuş sperm örnekleri sertifikalı sperm bankalarından / laboratuarlarından alınır ve daha sonra suni döllemeye tabi tutulmadan çözülür.
• Açıklanamayan infertiliteye sahip olmanız. Böyle bir durumda suni dölleme, ovülasyona neden olan ilaçlarla birlikte ilk tedavi durumudur.
• Endometriyoz ile ilgili infertilite sorunlarını yaşıyorsanız. Burada, Suni dölleme en iyi yumurtayı elde etmek için çeşitli ilaçlarla birlikte kullanılır.
• Hafif erkek faktör infertilitesi / kısırlığından muzdaripseniz. Bu senaryoda, ilk adım insanın spermasının analiz edilmesidir. Bu analiz zayıf sperm hareketini (motilite), ortalamanın altında sperm sayısını veya anormal sperm şeklini veya boyutunu (morfoloji) gösterebilir. Suni dölleme, spermlerin suni dölleme için ayrıldığı için hastanın bu problemlerin üstesinden gelmesine yardımcı olur. Dolayısıyla, normal ve oldukça hareketli sperm düşük kalitedeki spermlerden ayrılır. Bu, spermlerin yukarıda belirtilen anormalliklerden birine ve fazlasına sahip olmaması durumunda en iyi sonucu alacaktır.
• Servikal faktör infertilitesinden rahatsızlık duyuluyorsa. Ovulasyon sırasında, serviks, spermlerin vajinadan fallop tüplerine geçmesi için ortamı ideal hale getiren mukus üretir. Bununla birlikte, mukus çok kalınlaşırsa, sperm hareketi engellenir. Suni dölleme, spermin doğrudan rahimde biriktirilmesini sağlar ve bu da döllenme şansını arttırır.
• Sperm alerjiniz varsa. Nadir olmasına rağmen eşinin semen proteinine alerjik kadınlar vardır. Bu nedenle, vajinada bir erkek boşaldığında, kadının derisi kırmızılaşır, yanma hissi verir ve meni deriyle temas ettiğinde şişer. Prezervatif kullanmak şişme, kızarma ve yanmayı önleyecek, ancak hamileliği önlüyor. Duyarlılık hafif değilse, suni dölleme uygulanabilir çünkü protein çoğu sperm eklenmeden önce çıkarılır.

Suni Dölleme Riskleri Nelerdir?

Suni dölleme nispeten güvenli ve basit bir prosedür olduğundan, ciddi komplikasyon riski düşüktür. Riskler şunları içerir:

• Lekelenme. Bazen, kateter rahim içine yerleştirildiğinde, biraz vajinal kanama olur. Bununla birlikte, bu hamilelik olasılığı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.
• Çoğul hamilelik. Suni dölleme, ikizler, üçüzler veya daha fazla gibi çoklu gebeliklerle bağlantılı olmasa da, ovülasyon indükleyici ilaçlarla birlikte kullanıldığında birden fazla gebeliğin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir. Çoğul gebelikler doğum sırasında düşük ağırlık ve erken doğum gibi risklerle karşı karşıya kalırlar.

Enfeksiyonlar. Araştırmalar gösteriyor ki, suni dölleme geçirmiş kadınların %1’den azında prosedürden enfeksiyonlar vardır.

Semen Örneğini Hazırlama

Sperm donörü çözülmesi ve hazırlanması için bir sperm numunesi vermelidir.

Yumurtlamayı İzleme

Suni döllemeden geçmek için zamanlama çok önemlidir. Yumurtlamanızı bir İdrar Yumurtlama Predictor kiti kullanarak veya trans-vajinal ultrason için doktorunuzu ziyaret ederek izleyebilirsiniz.

Optimum Zamanlamanın Belirlenmesi

Çoğu suni dölleme ovulasyon tespit edildikten bir veya iki gün sonra gerçekleşir. Doktor suni döllemeye bir plan verecektir.

Suni Dölleme Sırasında Ne Olur?

Bir suni dölleme prosedürü en fazla yarım saat sürer ve bir klinikte veya bir doktor muayenehanesinde yapılır. İşlemin kendisi yaklaşık iki dakika alır ve herhangi bir ağrı kesici ilaç gerekmez.

Suni dölleme prosedürü sırasında muayene masasında, bacaklarınız üzengi ile yatacak ve sonra doktor vajinaya spekulum yerleştirecektir. Daha sonra hemşire / doktor aşağıdakileri yapacaktır:

• Sperm örneği içeren flakonu esnek, ince, uzun tüpün bir ucuna (kateter) takacak
• Kateter servikal açıklıktan rahminize vajinaya sokacak
• Sperm tüpü aracılığıyla uterusun içine itecektir
• Önce kateteri ve ardından spekulumu çıkaracaktır

Suni Tohumlamanın Artıları ve Eksileri

Suni dölleme, IVF (in vitro fertilizasyon) gibi ART (yardımcı üreme teknolojisi) tedavilerine kıyasla daha ucuz ve aynı zamanda daha az invazivtir (cerrahi müdahale gerektiren uygulama). Ayrıca, erkek doğurganlık problemi olan çiftlerin suni dölleme yöntemiyle cinsel ilişki zamanlarında yaptıklarından çok daha kolay zamanları vardır. Açıklanamayan doğurganlık sorunlarına sahip olan çiftlerin de doğurganlık ilaçlarını kullanırken yaptıkları yöntemlerden daha iyi sonuçları vardır. Suni tohumlama da doğal gübrelemeyi mümkün kılar.

Eksileri

Döllenme zamanlaması sıkıntılı olabilir. Bu nedenle, sperm donörü bir klinikte veya doktor muayenehanesinde mastürbasyon yoluyla bir fincan içinde bir sperm numunesi vermelidir. İkinizin de, doktorunuzun söyledikleri zamanı, yani yumurtlama zamanını, doktor muayenehanesine gitmeye hazır olması gerekir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!