Gebelik Döneminde Cilt Bakımı

 Gebelik Döneminde Cilt Bakımı

Gebelik Döneminde Cilt Bakımı

Gebelik döneminde vücut hormonlarında önemli ölçüde değişiklikler olur.Bu değişimler sadece vücudu değil,cildi de etkiler.Hamilelik döneminde cilt bakımını nasıl yapmalıyız?

Gebelik Döneminde Cilt Bakımı

Gebelik Döneminde Cilt BakımıHamilelik döneminde vücutta birçok değişim başlar.Hormonların neden olduğu bu değişimler,sadece vücut ile ilgili değildir.Ciltte de deformlar,cilt sorunları baş göstermeye başlar.Gebelik döneminden önce cildinizde her hangi bir cilt sorunu yok iken,gebelikle bu sorunlar başlayabilir.Cildinizin,temiz,nemli ve sağlıklı kalmasını istiyor iseniz,günlük yaptığınız cilt bakımının biraz dışına çıkmalısınız.

Fakat doğacak olan bebeğinizin sağlığı söz konusu olduğundan,her cilt bakımı ürünü kullanılmamalı.

Yüzünüzdeki anormal değişimlere karşı vakit kaybetmeden önlemler alın.

Gebelik Döneminde Cilt BakımıHamilelik döneminde,bir çok kadının cildinde,kuruma,ciltte renk değişimleri,kıllanma gibi bazı sorunlar yaygın olarak görülür.Bu değişimleri yüzünüzde farkeder etmez hemen önlemini almalısınız.

Karın Bölgesinde Bulunan Çatlakları Azaltmak için Nemlendirici Kullanınız

Kakao yağı veya shea ve E vitamini açısından zengin olan yağlar ve losyonlar,günlük düzenli olarak uygulanması durumunda,güzel sonuçlar alabilirsiniz.Duş sonrası cildinizi kuruladıktan sonra karın bölgenize bu yağları uygulayabilirsiniz.

Cildinizde koyu renkte lekeler belirir ise,bir cildiye uzmanına gidebilirsiniz.

Tropikal ve Oral Retinoidlerden ve Reçete ile Verilen Akne İlaçlarından Kaçınmalısınız

Gebelik Döneminde Cilt BakımıAğızdan reçete ile alınan sivilce ilaçları,hamilelik döneminde alınmamalıdır.Salisilik asit içeren bu ilaçlar,bebek için risk teşkil etmektedir.

Akne hapları,ilaçları kullanmak yerine,bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmayan,tropikal,kremler,losyonlar,derumlar kullanabilirsiniz.Fakat bunları da alırken doktorunuza danışın.

Kimyasal Peeling ve Tüm Vücut Cilt Bakım Ürünlerini için Doktorunuza Danışarak Kullanınız

Güzellik salonu ve spa cilt bakımında bir rahatlama hissettiriyor olsa da,kimyasal peeling ve banyoda kullandığımız bazı cilt maskelerinin yüksek dozda verilmesi sonucunda,anne karnında ki bebeğin sağlığı etkilenebilir.

Eğer bir spa merkezine gidip,gününüzü burada geçirmek istiyorsanız,doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelik Döneminde Güneş Kremleri Kullanınız

Hamilelik ile ciltte bazı deformlar başlar.Ciltte oluşan lekeler,güneş ışınları ile birleşince kötü sonuçlar doğurabilir.Doktorunuzun önerdiği güneş kremlerini,cildinize uygulayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra tüy dökücü kremleri,gebelik döneminde kullanmak sakıncalıdır.

Gebelik Döneminde Yaşanacak ve Kendiliğinden Kaybolan Sorunlar

Cildinizde akne sorununu azaltmak için,içerisinde sadece mineral içeren ürünler kullanmanız tavsiye edilir.

Gebelik döneminde oluşan cilt sorunları,doğumdan sonra hormonların normale dönmesi ile birlikte,cilt sorunları azalır ve kaybolur.

Gebelikte hormonların etkisi ile ve bazı tropikal cilt ürünleri ile,ciltte kızarıklık,tüylenme ve cilt kuruluğu meydana gelebilir.Bunlar için doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kullanmamaya özen gösterin.

Bunun yanı sıra cildinizde aniden beliren,cilt dokusunda ve renginde oluşan değişimler için mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Gebelik Döneminde Dikkat Etmeniz Gereken Durumlar

İşiniz gereği sürekli kimyasal maddelere temas etmeniz gerekiyor ise,koruyucu ekipman ve eldivenler kullanmanız önerilir.Saç boyası ve rujun cilde temasını önleyiniz.

Bergamut ya da soya yağı gibi organik içerige sahip olan losyon ve makyaj ürünleri,melazmayı tetikleyerek,siyah noktaların kötüleşmesini sağlar.Eğer cildiniz de siyah noktalar var ise,bu ürünlerden uzak durmalısınız.

Gebelik sırasında herhangi bir kozmetik ürünü kullanmadan,bebeğinizin sağlığı için bir doktora başvurmalısınız.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!