Gebe Kalmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Gebe Kalmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebe Kalmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebe kalmak için karar verdikten sonra, uzmanların bazı önerilerini gözden geçirmekte fayda var. Gebe kalmak için, anne ve babanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu konu da uzmanlar en çok sorulan soruların cevaplarını veriyor. Her gün ilişkiye girildiğinde ne olur? Ayın hangi dönemleri çiftlerin şansı daha çok artıyor? Gibi soruları cevaplayan uzmanlar, bunun yanı sıra dikkat edilmesi gerekenleri açıklıyor.

Gebelik için Her gün İlişkiye Girilirse Ne Olur?

Bu konuda uzmanlar, hiçbir sıkıntı olmadığını belirtiyorlar, bazı ülkelerde her gün ilişkiye girildiği halde, sağlıklı çocuklar doğuyor. Sanıldığı üzere her gün cinsel ilişkiye girmek sperm sayısını azaltmaz. Yalnız çok sık ilişkiye girilmesi durumunda, sadece meninin hacminde azalma görülebilir.

Cinsel İlişkiye Çok Ara Vermek Spermi Güçlendirir mi?

Cinsel İlişkiye çok ara vermek de doğru değildir. Mesela iki hafta boyunca cinsel perhiz sonucunda, spermde artış görülebilir. Ancak hareketlilik düşebilir. Yalnız şöyle bir durumu da göz önünde bulundurmalıyız. Çok nadir de olsa, yılda bir kez bile ilişkiye girildiğin de bile hamile kalınabilir.

Ayın Hangi Döneminde Anne-Baba Olma Şansı Artıyor?

Bebek sahibi olmayı düşünmeye başladığınız dönemden itibaren, adet günlerinizi kaydedin. Normal şartlarda bayanlar 28 günde bir regl olur. Bunun 14. günü yumurtlama (ovulasyon) günü olarak kabul edilir. Bu sebepten dolayı 10. günden itibaren, düzenli olarak ilişkiye girilirse, gebelik şansı artar.

Bebek Sahibi Olmak İsteyen Çiftlere Önerilen Pozisyonlar Nelerdir?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, ilişki sırasında bazı pozisyonlara dikkat etmelidirler. Kadının üstte olduğu durumlar hem erkeğin sağlığı için iyi değildir, hem de kadının gebe kalma şansını düşürür. Pozisyonun pek bir önemi yok. İlişki sonrasında kadın aşağıda olacak şekilde ve belinin altına yastık koyması önerilebilir. En çok yapılan yanlışlardan biride, ilişki sonrası vajinal duştur. Kesinlikle önerilmiyor. Çünkü enfeksiyon riskini arttırıyor.

Doğurganlığı Arttıran Yiyecekler Var mı?

Hamilelik için, beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Tek yönlü bir beslenme şekli asla önerilmiyor. Tek yönlü beslenme, anne adayının yumurtlaması üzerinde kötü bir etki bırakıyor. Vejetaryen olmak ise kısırlığı arttıyor.

Sigara kullanımı ise sağlığa zarar verdiği gibi, anne olma şansını da düşürüyor. Günde bir paket içilen sigara, erken menopoz demektir. Anne olmak istiyorsanız sigara kullanımını bitirmelisiniz.

Erkek ve Kadının İlişki Öncesi Yapması Gerekenler Neler?

İlişki öncesi çok sıcak su ile duş almak asla önerilmez. Çünkü erkeklerin testisleri ısıya karşı çok hassastır. Sperm sayısı az olan kişilerde, bu sayıyı daha aza düşürebilir. Alkol ve diğer kötü alışkanlıklar sperm kalitesini düşürür. Aynı zamanda, bayanlar için vajinal duş da önerilmez.

Bebek İsteyen Çiftler Hangi Sıklıkta İlişkiye Girmeli?

Anne ve baba olmak isteyen çiftler, sağlık kontrollerinden geçtikten ve her şeyin normal olduğunu öğrendikten sonra, hafta da en az iki ya da üç kez ilişkiye girmelidirler. Buna bir sınırlandırma getirmek doğru değildir, ama uzmanlar hafta da iki, üç kere ilişkiye girmenin hamilelik şansını arttırdığını belirtiyor.

Hamile Kalmak için Yapılması Gerekenler

Gebe kalmak isteyen çiftler korunmayı bırakmalıdırlar

Çiftlerin düzenli bir cinsel yaşantısı olmalıdır

Kayganlaştırıcı veya bunun gibi herhangi bir krem kullanmamalısınız

Çok sıcak su ile duş almamalısınız

İlişki sonrasında, kadının biraz sırt üstü yatması gerekiyor

Gebe kalma şansınızın yüksek olduğu günlerde ilişkiye giriniz

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!