Gebe Kalınabilir Dönemi Hesaplama

 Gebe Kalınabilir Dönemi Hesaplama

Gebe Kalınabilir Dönemi Hesaplama

Hamile kalmadan önce bir jinekoloğa gidip, doktorunuzun kontrollerinden geçmeniz de fayda var. Gebelik öncesinde, doktorlar folik asite başlamayı uygun görürler. Hamilelikten 3 ay önce başlanan folik asit düzenli kullanılmalıdır.

Hamileliği hızlandırmak için bazı önerilere ihtiyaç vardır. Bu önerilere dikkat edildiği sürece gebeliği biraz hızlandırabilirsiniz. Kadınlar normal şartlarda 25 ila 40 gün arası regl (adet) olurlar. Her ay aynı tarihte adet olmayabilirsiniz. Adet günleriniz bir kaç gün sarkabilir ya da erken olabilirsiniz. Hatta stres bu süreyi daha fazla uzatabilir. Bayanlarda adet döngüsü dört fazda incelenebilir.

Bu fazların ilki proliferasyondur. Bu dönemde yumurta büyür. Yumurtanın büyümeye başladı bu dönemde hipofiz bezinden salgılanan hormon (FSH), yumurtalıklara etki eder. Bu şekilde folikülün büyümesine yardımcı olur. Büyüyen folikül hücreleri estrojen salgılamaya başlar.

Vücutta salgılanmaya başlayan estrojen hormonu ile birlikte, rahim içerisinde bulunan endometriyum tabakası uyarılmaya başlar. Bu durum sonrasında endometriyum tabakası kalınlaşmaya başlar. Estojenin kalınlaşması ile birlikte, hipofiz uyarılmaya başlar ve Lh hormonu salgılanır. Lh hormonu yükseldikten sonra, yumurta çatlar ve serbest bırakılır.

Yumurtalar atılmaya başlar. Bu atılma sonrasında, folikül, içerisine anamaya başlayan korpus luteum adı verilen yapıya dönüşmeye başlar. Bu döngü sonrası progesteron hormonu salgılanır. Salgılanan Progesteron hormonu, endometriyumu  sekresyon dediğimiz yapıya dönüştürür. Tüm bu olup biten  döngüden sonra, yumurta ve sperm buluştuğunda, eğer hamilelik gerçekleştirilirse, yerleşmeye uygun yapı oluşur. Eğer tam tersi bir durum olur, gebelik oluşmazsa, 14 gün içerisinde adet dönemi başlar.

Adet Döngüsünün Fazları Nelerdir?

Adet dönemidir
Sekresyon dönemi
Proliferasiyon dönemi
Yumurtlama

Bayanların sekresyon dönemi dediğimiz bu dönem 14 gündür. Başka bir deyişle, yumurtlamadan hemen sonra gebelik gerçekleşmezse, 14 gün sonra regl başlar. Kadınlarda adet dönemi 25-40 gün arasıdır.
Adet döneminin düzenli olması demek, adetin ne zaman olacağını bilmek demektir. Bir kadın eğer her ay yaklaşık 8-10 gün gecikiyorsa bu düzenli bir adettir. Hemen hemen ne zaman olacağını bilir. Ama düzensiz adet demek, adetin ne zaman başlayacağını bilememek demektir. Her an olabilir düzensiz adet.

Yumurtlama Döneminizi İyi Hesaplayın

Yumurtlama döneminizi hesaplayabilmek için adet tarihinizi iyi bilmeniz gerekmektedir. Düzensiz adet görenler, yumurtlama zamanını tam olarak kestiremezler. Düzenli adet olan bir kadın, bir sonraki adet dönemini tahmin edebilir. Bu tarihi kaydedip, bu tarihten 14 gün geriye gitmeli. Bu tarih yumurtlama zamanı olarak düşünülür. Bulduğunuz tarihten 3 gün önce ve sonrası olarak kabul edilir. Yumurtlama dönemi olarak kabul ettiğimiz bu tarih de gebe kalma şansınız oldukça yüksektir.

Mesela bir kadın 35 günde bir adet oluyorsa, son adet tarihi de ayın 5 i olarak kabul edelim. Bu tarihten 35 gün sonrasına gidelim. Tarihi bulalım ve ayın 10 olur. Bu tarihten de 14 gün geriye gidelim. Tam tarih 26 sı olur. Ama 3 gün önce ve 3 gün sonrasını düşünmeliyiz. Bu dönem de gebelik şansı fazladır.

Yumurtlama gününüzün tespitinden sonra, düzenli ilişkiye girmelisiniz. İlişki sonrası, hemen ayağa kalkmamalısınız yaklaşık 1 saat kadar, belinizin altına yastık koyarak uzanmalısınız. Hamile kalabileceğiniz tarihi hesapladıktan ve hamileliğe karar verdikten sonra düzenli beslenmelisiniz. Aynı zamanda beslenmenize dikkat etmelisiniz ve stresten kesinlikle uzak durmalısınız. Cinsel ilişkiye 5 günden fazla ara verilmemelidir. Uzmanlara göre, 5 günden fazla süren cinsel perhiz, sperm kalitesini bozabilir. Sizinle birlikte eşinizin de stresten uzak durmaya ihtiyacı var. En önemlisi sigara ve alkol kullanımını bitirin.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

ayşe 7 sene önce

Yumurtlama Dönemini programlı bir şekli vardı internet sitesinden hesaplatabiliyoruz.