Evde Hasta Bakımı Yararları ve Zararları | Hasta Saglik Sitesi

Evde Hasta Bakımının Yararları ve Zararları

Genel Sağlık Erman Güneş 166

Çağımızda teknolojik alandaki gelişmeler tanı ve tedavi yollarının gelişmesi, erken tanı olanakları tanı tedavi merkezlerine ulaşma olanaklarının çoğalması, yaşam süresini uzatma çalışmaları, insanların bilinçlenmesi, eğitim düzeyinin yükselmesi ve bireylerin haklarına sahip çıkmaları gibi nedenlerle yaşam süresi giderek uzamaktadır. Bu nedenle yaşlılığa bağlı problemler ve kronik hastalıkların da etkisi artmaktadır. Bu değişme ve gelişmeler yeni hizmet modeli arayışlarını gündeme getirmiştir.

Bilindiği gibi tüm sektörlerde vazgeçilmez esas kaynak yani iş gücü, sağlıklı ve enerjik insan kaynağı ya da iş gücü olarak tanımlanır. Bu nedenle insanın varolduğu her dönem ve her zamanda, sağlıklı koşulların sağlanması gereklidir. Bu yaklaşım sürekli sağlık hizmeti anlayışını ve beraberinde evde bakım hizmetleri kavramını gündeme getirmiştir.

Esas sağlık felsefesine göre toplumdaki tüm bireylere ve ailelere kendi sağlıkları ile ilgili tüm sorumluluğu üstlenme bilinci aşılanmalı ve her şey birilerinden beklenmemelidir. Bu bakış açısı ile kavrandığında evde bakım hizmetleri bütün topluma tümleşik bir yapı kazandıracaktır.

Evde Bakımın Faydaları

Enfeksiyon ihtimali en aza düşer, iyileşme sürecini hızlandırır, tekrarlı kurum ihtiyacını azaltır, stresi azaltır, yaşam süresinin uzamasını sağlar, hastane sirkülasyonunu arttırır, yaşam kalitesinin artmasını sağlar, hasta memnuniyeti ve konforunu arttırır, daha az maddi gidere mal olur, kişiye bağımsızlık ve hürriyet sağlar, aile bütünlüğünü korur, bireye özel hizmet sağlar, hastalık tanımlandığı andan iyileşme süreci sonlanana kadar bakım sürer, kişinin alışık olduğu ortamda tedavi olmasını ve daha rahat hareket etmesini sağlar, bütün aile fertlerinin eğitimini sağlar, hasta alışık olduğu faaliyetleri sürdürmeye devam eder.

Evde Bakım Sürecinin Sakıncaları

Ev ortamında sağlık çalışanlarından yardım almak bireyin kendini daha fazla hasta hissetmesine neden olabilir, kişi evini fazlası ile kalabalık ve yoğun hissedebilir, kişi kendini daha çok sorumluluk ve yükün altında hissedebilir, kişi birden fazla hizmet alıyorsa bunlara motive olmakta zorlanabilir, koordinasyonunu sağlayamayabilir, kişi kendini hastane ortamında daha güvende hissedebilir.


Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

facia üçlü izle