Evde Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Tedavi | Hasta Saglik Sitesi

Evde Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağız ve Diş Sağlığı Erman Güneş 117

Diş ağrısı, kısa süreli yaşansa da kişiye dayanılmaz çekilmez, dayanılmaz bir acı vermektedir. Diş ağrısını evde geçirmek için bazı pratik yollar ve doğal tedaviler bulunmaktadır. Evde diş ağrısı yaşayanların ağrılarını geçirebilecek çözümleri, bu yazı altında derledik. En olmadık zamanlarda yaşayabileceğiniz diş ağrısına karşı her zaman doktora gitme ihtimalimiz olmayabilir. Her şartta diş doktoruna gidemediğimiz genellikle evde çözüm uygulamaya çalışırız. Öncelikle diş ağrılarının farklı başlıklar altında toplandığına değinelim:

Diş Kaplama Ağrısı: Diş kaplamasında yaşanan ağrı, işlemin hemen ardından başladıysa; yapıştırmaya bağlı olarak yaşanmaktadır. Genellikle diş kaplama ağrısı azalarak geçmektedir. Diş kaplamasında yaşanan uzun süreli ağrılar ise diş eti kaynaklı veya kaplamanın altındaki dişte oluşan çürük sebebiyle görülebilir.

Diş Eti Ağrısı: Dişi çevreleyen dokularda yaşanan sıkıntılar, diş eti ağrısını tetiklemektedir. Diş eti iltihabı ve kemik kaybı gibi durumların görülebildiği diş eti ağrısında şişme, kaşınma hissi, basınç ve kanama görülmektedir.

Yirmilik Diş Ağrısı: Diş sırasının en sonunda çıkan yirmilik dişler; üst çenede kulak bölgesi ve çene altında boyna doğru ağrı hissi yaratabilir. Bu durumda en iyi çözüm, diş doktoruna başvurmaktır. Diş doktoru genellikle antibiyotik ve ağrı kesici önermektedir.

Diş Ağrısı: Diş çürümesi ve çürümenin sinire ulaşması, diş ağrısında en sık gözlenen durumdur. Uzun vadede diş ağrısının en iyi çözümü, diş doktoruna gitmektedir. Dişinize dolgu, köprü veya kanal yapılabileceği gibi daha kritik durumlarda dişinizin çekilmesi de mümkündür.

Diş ağrılarını önlemek için günde en az iki defa kapsamlı ve detaylı bir diş fırçalaması uygulamanız önerilmektedir. Bununla birlikte diş ipi yardımıyla dişlerinizin arasında kalan yemek artıklarını da almanız gerekmektedir. Diş ağrısına önceden çözüm alamadıysanız ve diş doktoruna gitme ihtimaliniz yoksa; evde diş ağrısı geçirmek için doğal tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Unutmayın ki bu tedaviler, kısa vadede ağrınızı geçirecektir fakat uzun vadede diş çürümesini engellemeyecektir. Bu nedenle ağrıyı atlattıktan sonra hiç vakit kaybetmeden diş doktoruna görünmenizi öneriyoruz.

Neden Yemek Yerken Diş Ağrır?

Diş ağrısı bir anda etkisini göstermişse; bir şeyler yerken veya yedikten sonra bu durumu yaşıyor olabilirsiniz. Diş ağrılarının ve çürümelerin temel sebebi, yemekten sonra dişte kalan artıkların temizlenmemesidir. Yemek yedikten sonra yaşanan diş ağrısı, o anda yenilen yemekten değil; öncesinde o bölgede kalan yemek artıklarındandır. Diş aralarında kalan yemek artıkları, ürettikleri asit ile diş sinirlerini rahatsız etmektedir. O anda yemek yiyor olmak ise bu durumu tetiklemektedir. Bu nedenle diş ağrısı için en önemli çözüm, her yemekten sonra dişleri ve diş aralarını güzelce fırçalamaktır.

Tuzlu veya Sirkeli Su

Diş ağrısına karşı bilinen en yaygın çözüm, tuzlu su veya sirkeli su karışımıdır. 1 çay bardağı suyun içerisine 3 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırdıktan sonra ağzınızda gargara yapabilirsiniz. Bu işlemi bir çay bardağının içerisinde 2/3 oranın su ve 1/3 oranın sirke koyarak da aynı şekilde tekrarlayabilirsiniz. Hazırladığınız karışım, diş ağrısına neden olan mikropları öldürecektir. Diş ağrılarını kısmen uyuşturan, şişlikleri azaltan bu karışımın, dezenfektan etkisi vardır.

Karanfil veya Karanfil Yağı

Karanfil, yüzyıllardır enfeksiyon tedavilerinde kullanılan doğal bir yöntemdir. Karanfilin içerisindeki eugenol isimli güçlü madde; anestezik ve antiseptik özellikler içermektedir. Karanfil yağını veya karanfili ağrıyan diş bölgesine koyarak uyuşturma özelliği sayesinde ağrı hissini geçirebilir ve antibakteriyel özelliği sayesinde çürük dişin etrafındaki mikropların ölmesini sağlayabilirsiniz.

Sarımsak veya Soğan

Sarımsak da soğan da diş ağrısına iyi gelen ve hemen hemen herkesin evinde bulunan besinlerdir. Soğanı veya sarımsağı ağrıyan dişin üzerinde çiğneyebileceğiniz gibi; bunları bir miktar tuz içerisinde ezip, bir kaç damla suyla ıslattıktan sonra dişin üzerine de koyabilirsiniz.

Diş Fırçalamak

Diş fırçalamak, diş ağrısı sırasında da yarar sağlamaktadır. Ağrıyan dişin olduğu bölgeye çok fazla bastırmadan dişinizi fırçalayarak; o bölgede biriken ve ağrıya sebep olan yemek artıklarını temizlemeniz mümkündür.

Sıcak veya Soğuk Kompres

Ağrıyan diş bölgesine uygulayacağınız kompres ile ağrıyı kesebilirsiniz. Bu kompres, genellikle soğuk suyla yapılsa da aynı etkiyi sıcak su ile göstermektedir. Burada unutulmaması gereken nokta, eğer çürüyen dişin etrafında iltihap varsa, ağrının devam edeceğidir.


Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

facia üçlü izle