Ergenlikte Boy Uzaması Nasıl Olur?

 Ergenlikte Boy Uzaması Nasıl Olur?

Ergenlik döneminde boyunuzu nasıl uzatacağınızı bilmek istemeniz en doğal hakkınızdır. Ergenlik dönemi, vücudumuzun yeni yeni gelişmeye başladığı yaşlardır. Özellikle boy uzamasının en yüksek olduğu dönemdir. Pek çok çocuk ergenlik döneminde boy atar, ama her insan istediği boya ne yazık ki erişemez. Ergenlik yaşlarında hipofiz bezi normale göre daha fazla büyüme hormonu salgılar, bu sebepten dolayı da ergenlik döneminde boy uzaması normale göre çok daha fazla olacaktır.

Gençler için yeterince uzun olamamanın yol açtığı birçok kötü durum vardır. Bunların başında kendine olan güveni kaybetme yer almaktadır. Tüm arkadaşları uzunken kendisi kısa olan bir çocuğun kendini nasıl hissedeceğini az çok tatmin edebilirsiniz. Tabi bu duruma ayrıca okuldaki arkadaşları tarafında alaya alınması da sebep olabilir. Çünkü bazı çocuklar ne yazık ki bu konuda yeteri kadar erdeme sahip değildir ve kısa boylu olan arkadaşları ile dalga geçerler. Bu durumda da o çocuk kendisini çok kötü hisseder ve hayatının büyük bir bölümünde de bu duyguyu hep yaşar.

Genel olarak büyüme hormonu anneden gelen genetik bir özelliktir. Her ne kadar boy uzamasında genler etkili olsa da çevresel faktörlerde en az genler kadar önemlidir. Örneğin sağlıklı bir yaşam tarzı gençlerin ortalama boy oranlarından çok daha uzun olmalarında oldukça etkilidir. Ayrıca oldukça doğaldır. Ameliyat ya da ilaç kullanarak boy uzatma yöntemleri gençler için kesinlikle tavsiye edilmez. Çünkü risklidir. Bu yüzden doğal yöntemler ile boy uzatmak çok daha hızlı ve güvenli olacaktır.

Ergenlikte Boy Uzamasında Etkili Olan Sırlar

Düzenli Olarak Egzersiz Yapmak

Ergenlik yıllarında egzersiz yapmak boy artışında oldukça etkili olan bir yöntemdir. Ayrıca egzersiz yapmak vücudu daha güçlü hale getirir ve bu sayede kemikler ve kaslar çok daha iyi bir şekilde gelişir. Bunlarla birlikte gerilme egzersizleri kasların gelişmesinde ve kemiklerin irileşmesinde oldukça büyük öneme sahip olan çalışmalar arasında yer almaktadır. Yüzme, koşma, bisiklet sürme ve ip atlama gibi egzersizlerde boy artışında oldukça işe yarayan egzersizler arasında yer almaktadır. Bu egzersiz çalışmaları da birçok genç tarafından da hem eğlenceli olduğu için hem de boy uzamasına katkı sağladığı için tercih edilmektedir. Ergenlik döneminde bu tarz gerilme egzersizleri günlük ya da günde iki kez tekrarlanmalıdır. Ancak bu şekilde çalışıldığında boy uzamasında ciddi bir etki sağlamaktadır.21

İyi Bir Uyku Çekmek

İyi ve kaliteli bir şekilde uyuduğunuzda boy uzamasında etkili olan hormonlar çok daha fazla üretilir. Bu hormonların çok daha fazla üretilmesi sayesinde belirgin bir şekilde boy uzamasında da ciddi bir artış gözlemlenir. Normalde vücudun kendini tamamen toparlaması için her gece 8 ile 10 saat arasında uyku tavsiye edilmektedir. Bu sayede ergenlik döneminde çok daha hızlı bir şekilde boy artışı olacaktır.

İyi Beslenme Şartı

İyi bir beslenme olmadığı sürece diğer boy uzatma maddelerini uygulamanın pekte bir önemi yoktur. Bu yüzden yediklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Protein oranı yüksek bir balık, sür ürünleri ve buna benzer yiyecekler günlük diyet yemeklerinizde tavsiye edilmektedir. Çünkü protein açısından zengin yiyecekler kasların gelişmesinde çok etkilidir. Ayrıca sağlıklı beslenmede tropik taze meyveler ve yeşil sebzelerde sağlıklı bir beslenmede önem taşımaktadır.

Beslenme düzeniniz içerisinde yer alan yiyeceklerde vitamin ve mineral açısından zengin yiyeceklerin olması da oldukça yararlı olacaktır. Bu tarz yiyecekler boy uzamasında oldukça önemlidir. Fast-Food tarzı yiyecekleri yemekten de mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Bu tarz beslenme kurallarına uymanız ergenlik döneminde gözle görülür bir şekilde boyunuzun uzamasını sağlayacaktır. Boy uzaması iyi bir beslenme ile ergenlik döneminde %1-2 oranında olabilmektedir. Bu yüzden anlatılanları iyi bir şekilde okumanız oldukça büyük önem taşımaktadır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!