Ergenlik Dönemi Sorunları

 Ergenlik Dönemi Sorunları

Ergenlik Dönemi Sorunları

Bu dönem kişinin hem ruhsal hem de fiziksel değişiminin birlikte yaşandığı ve çoğu gencin de sorunlu geçirdiği bir dönemdir.Çoğu anne baba çocuğunu tanıyamadığını,çok agresif olduğunu ve kural tanımaz bir kişiliğe büründüğünü söyler.Ama unutulmamalıdır ki bu dönem geçici bir dönemdir.Çocukları bu dönemde sık sık gözetmeli ve daha hassas davranılmalı.

Ergenlik Dönemi Özellikleri ve Sorunları

Ergenlik dönemi,hızlı gelişme ve büyümenin olduğu erkek-kız cinsel özelliklerinin belirlendiği,2-3 yıllık ilk gençlik dönemlerine denir.

Ergenlik Dönemindeki Ruhsal Değişimler

Genellikle kızlar erkeklerden daha önce ergenliğe adım atarlar.Kızlar erkeklere göre cinsel olgunluklarını ve büyüme evresini bir-iki yıl erken tamamlar.Her çocukta ergenlik ayrı yaşlar daa başlamaktadır.Ergenliğin fizyolojik değişiklikleri erkeklerde sperm yapımı,kızlarda ise ilk ay başı kanaması ile başlar.

Ergenlik genellikle insan yaşamının en sağlıklı yaş dönemidir.Çocukluk hastalıklarının bir çoğu geride kalmıştır.Aynı zamanda da yetişkin hastalıkları çok uzaktır bu yaşta.Ergenlik döneminde en fazla görülen ölüm nedenleri arasında intihar ve trafik kazaları yer almaktadır.

Ergenlik Dönemi Fiziksel Değişimler

Bu döneme ait tek hastalık ise,ergenlik sivilceleridir.Yağ ve ter bezleri salgıları ile oluşan birikimler sivilceleri oluşturur.

Çocukluk,gençlik ve erişkinlik arasında yer alan ruhsal olgunlaşma,gelişme ve yaşama hazırlık dönemidir.Erkeklerde ergenlik 11-13 yaş iken,kızlarda ise bu yaş oranı 10-12 dir.Fakat bu döneme giriş ve erkenlik döneminin fiziksel değişimlerin başlaması bir kaç yıl sürebilir.

Ergenlik dönemin de başlayan hızlı büyüme gençlik çağının sonunda cinsel,ruhsal ve bedensel olgunlukla biter.Ergenlik dönemi de kişi ne yetişkin ne de çocuktur artık.Ergenlik döneminde gerginlik ve fırtına dönemi olarak da açıklanır.Her bireyin yaşadığı bir evredir bu ergenlik evresi.

Genel olarak ortaokul yıllarına denk gelen,yeni yetmelik ya da ilk gençlik yılları olarak da adlandırılan bu dönem de farklı ruhsal davranışlar kendini gösterir.Kişi cinsel uyanış yaşar.Düzenli ve dengeli giden ilkokul dönemi,yerini güç beğenen,tedirgin,herşeye çabuk tepki gösteren bir genç ortaya çıkar.Duygularda hızlı iniş çıkışlar meydana gelir.Çabuk üzülür,çabuk sevinir,sinirlenir,her şeyi sıkıntı ve sorun yapar.Derslere olan ilgisi azalmıştır.Kişinin tepkilerini önceden kestiremezsiniz.Anne babanın koyduğu kurallar artık sıkıcı ve gereksiz gelmeye başlar.Hatta çoğu zaman sırf kural olduğu için,o kuralları çiğnemek,bireyin hoşuna bile gidebilir.Anne babanın bazı uyarılarına ters tepkiler verebilir.Evde çok kalmak istemez,dışarı yönelir.Sürekli olarak gidiş geliş içerisindedir.Akşam yenen yemeklere geç kalı,eve dönüş saatlerine aldırmaz,savruk ve dağınık olur.Oburlaşır,sürekli bir şeyler yeme gereği duyar.Evde bir şeyler kırıp dökebilir.

Erkek Ergen

Erkek Ergen

Gelgeç hevesleri artmaya başlar.Gürültülü müzikler hoşuna gider.Giyime ve süsüne dikkat etmeye başlar.Yüzünde çıkan bir sivilce için gün boyu uğraşır.Duvarlarında renkli posterler,sanatçıların resimlerini asabilir.Uzun uzun gelecekle ilgili düşler kurar.Öykü ve şiir yazma isteği uyanır.Odasının kapısını kilitli tutmaya özen gösterir ve bunun yanı sıra gizliliğe önem verir.Ona ait olan mektup ve ya günlük gibi şeyleri saklar ve izinsiz okunmasına büyük tepki gösterir.
Ergenlik döneminde,politika ve toplumsal olaylara ilgisi artar.Ödünç alınmış ve kulaktan dolma düşünceler savunulur.Çocuğunuzun çok hassas bir dönemden geçtiğini unutmayınız.Bir zamanlar sizinde zorlukla geçirdiğiniz dönemler.Olabildiğince çocuğunuzla iletişim kurmaya özen gösterin.Bu arkadaşlık bağınızı daha da güçlendirecektir.

kız ergen

kız ergen

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!