Emziren Anneler için Zayıflama Yöntemleri

 Emziren Anneler için Zayıflama Yöntemleri

Emziren Anneler için Zayıflama Yöntemleri

Bazı anneler hamilelik sırasında sadece kendileri kilo alırlar ya da normalden fazla kilo alırlar ve bu kilolar doğumdan sonra anneyi oldukça rahatsız eder. Hamile iken aldığınız bütün kilolardan, bebeğinizi emzirirken kurtulabilmeniz için, sütünüzü azaltmadan, nasıl zayıflayabilirsiniz buna kulak verin.

Hamilelik döneminde anne adayının 9-12 kilo alımı, doktorlar tarafından normal olarak karşılanır. Ancak hamilelik döneminde alınan fazla kilolar, anneleri rahatsız edebiliyor. Emzirirken bu kiloları vermeyi düşünen anne adayları için, uzmanlar bazı zayıflama yöntemleri öneriyor.
Gebelik döneminde ister istemez kilo alımı oluyor. Doğum sonrasında, bu kilolardan nasıl kurtulabiliriz sorusu geliyor. Eğer bebeğinizi emzirebiliyor iseniz bu hem bebeğiniz için hem de sizin için bir avantaj. Doğumdan sonra nasıl kilo vereceğim sorusunu ve ip uçlarını sizler için araştırdık. Hem bebeğiniz aç kalmayacak hem de sağlıklı bir şekilde kilo verebileceksiniz. Doğal yöntemlerle vereceğiniz kilolar ile, eskisi kadar fit ve güzel bir bedene kavuşacaksınız.

Bebeğinizi Emzirirken Zayıflamak için Diyet Yapmayınız

Doğum sonrasında bebeğinizi emzirirken diyet yapmayınız. Bu hem sizi hem de bebeğinizi yoracaktır. Eğer anne yetersiz beslenir ise, anneye gerekli besinleri tüketmez ise bu anneyi strese ve sıkıntıya, üzüntüye sokar. Annenin sütü azalır, bebeğini besleyemez. Emziren anneler kendilerini zora sokmadan, zayıflamak için diyet yapmadan, sağlıklı bir şekilde beslenmeli. Özellikle bu dönemde beslenmesine çok dikkat etmeli.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekleri Bol Bol Tüketin

Annelerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise, sütünün artmasının yanı sıra, besin değeri yüksek, bebeğin kemik gelişimi, göz, beyin ve iç organlarının gelişimi için peynir, süt, yoğurt, balık, yumurta, tavuk, bakliyat, kırmızı et, meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz. Bazen de anne sütünü arttıran bitki çayları da tüketebilirsiniz. Ama unutmamalısınız, bitki çaylarını çok fazla tüketmemelisiniz. Günde bir bardak bitki çayı yeterli olacaktır. Fazlası zarar verebilir.

Bebeğinizi Uzun Süre Emzirin

Bebeğinizi 18 – 20 aylık olana kadar emzirin. Anne sütünden alması gereken şeyleri, herhangi bir mama ile veremezsiniz. Anne sütü çok önemlidir. Bunun yanı sıra anne sütü bebeğinizi beslediği gibi, sizin de emzirerek zayıflama keyfine varmanızı sağlayacak. Emziren anne zayıflıyor. Bebeğinizi emzirirken vücudunuz, bebeğiniz için gerekli olan 300 kaloriye gerek duyar. Siz bu kaloriyi gün içerisinde tükettiğiniz gıdalardan alabilirsiniz. Yaklaşık olarak 18 ay bebeğini emziren anne, ayda bir kilo vermiş olsa, on sekiz ayın sonunda aldığı fazla kilolardan diyet yapmadan, sağlıklı bir şekilde kurtulmuş olacak. Emzirmek anne için de bebek için de çok önemlidir.

Bol Bol Sıvı Tüketin

Bebeğinizi emzirirken sıvı tüketimini arttırmalısınız. Bol sıvı alarak sütünüzün de artmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zaman da bol sıvı tüketimi, metabolizmayı hızlandırır. Hızlanan metabolizma ile bölgesel kiloların verilmesi kendiliğinden olur. Siz de hem bebeğinizi emzirin hem de kilolardan kurtulun.

Biraz Hareket Edin

Kendinizi çok fazla zorlamadan, egzersiz yapmayı deneyin. Eğer doğumu kış aylarında yapmış iseniz, zamanınızın büyük bölümünü evde geçirebilirsiniz. Bunu dezavantaja çevirin ve günlük egzersiz yapın. Bebeğiniz küçük olduğundan yürüyüş yapmanız çok mümkün olmayabilir. Bunun için bir koşu bandı alıp evde yarım saat, kırk beş dakika koşu bandında yürümeye çalışın. Pilates, yoga, jimnastik zayıflamanıza yardımcı olabilir. İlk zamanlar kendinizi çok yormayın, uzun süre egzersiz yapmayın. Önce yarım saatle başlayın, zamanla sürenizi biraz daha arttırın. Kilolarınızı çok fazla kafaya takmayın. Stres yaparsanız bebeğiniz de etkilenebilir.

Uykunuza Dikkat Etmelisiniz

Uyku, emziren anneler için oldukça önemlidir. Hem sütünüzün artışı için hem de doğal olarak kilo verebilmeniz için. Uykunuzu iyi aldığınız takdir de metabolizmanız da hızlı çalışır ve kilo vermenize yardımcı olur. Aynı zamanda bebeğinize daha sağlıklı bir şekilde bakabilmeniz için, uykunuzu iyi almanız ve kendinizi iyi hissetmeniz gereklidir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!