Elma Neye İyi Gelir

 Elma Neye İyi Gelir

Elma Neye İyi Gelir

Elma, gülgiller ailesinden gelir. Gülgiller ailesinden gelen diğer meyveler; armut, şeftali, kayısı, erik, kiraz gibi popüler meyvelerde bu aileden gelir. Mis kokusu ve tadı ile oldukça hoş bir meyve olan elmanın, dünya genelinde üretimi bakımından ülkemiz üçüncü sırada yer almaktadır. Bu sebepten diğer meyvelere göre elma ülkemizde biraz daha uygundur.

Elma Neye İyi Gelir

Elmanın faydaları saymakla bitmez muhakkak. Yapılan çalışmalara göre, kalp ve damar hastalıklarından, bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar vücudumuz için bir çok rahatsızlığa fayda sağlamaktadır.

Elmanın Sağlığa Faydaları

elma neye iyi gelir

Elmanın faydaları saymakla bitmiyor. Fakat vücudumuz için gerekli ve önemli olan konuları başlıklar halinde sizlerle paylaştık. En önemlileri arasından seçerek, ‘elma neye iyi gelir‘ yazımız ile elmanın faydalarını aşağıda belirttik.

Beyin ve Sinir Sistemi

Nörotoksin adı verilen yapay ve doğal olarak bulunan toksinlere maruz kalındığı takdirde, fonksiyonlarda bazı anormallikler oluşur. Bunun sebebi, sinir dokusunun toksinler nedeni ile zarar görmesidir. Bu olaya nörotoksisite denir. Siz her ne kadar ‘bu toksinlerle ben temas etmiyorum‘ diye düşünseniz de, bazı kozmetik ürünler, ilaçlar, gıda kimyasalları, tarım ilaçları nörotoksinlerden içerebilir. Nörotoksinin sinir sistemi üzerindeki etkileri ne kadar maruz kalındığına bağlı olarak değişir. Bilişsel fonksiyonlarda azalma, baş ağrısı, sancılar, hafıza zayıflığı gibi belirtiler ile kendisini gösterebilir.

Yapılan araştırmalara göre muz, elma ve portakal gibi meyvelerin nörotoksinlere karşı hücre yapısının koruduğunu ortaya koymaktadır.

Kan Şekerinin Dengelenmesi

elma neye iyi gelir

Elmanın, kan şekeri seviyesinin dengelenmesinde hatırı sayılır yeri vardır. Yaban mersini, elma ve üzüm gibi yiyeceklerin düzenli tüketilmesi durumunda, tip 2 diyabet riskini azalttığı saptanmıştır.

Kalp Sağlığı

Elmanın plak veya pıhtı oluşumuna bağlı damar tıkanıklığı, hipertansiyon, sertleşme, oksidatif strese bağlı damar tahribatı riskini azalttığı biliniyor.G ünde bir tane elma yenmesi durumunda, kolesterolün düşürülebileceği yapılan araştırmalarca doğrulanmıştır.

Kansere Karşı Koruma

Elma da bulunan C vitamini antioksidan içeriği yüksek miktarda içerdiği lif ile, kolon kanseri, gırtlak kanseri, akciğer ve mide kanseri riskini azalttığı belirlenmiştir.

Felç

20’den fazla yapılan araştırmalara göre günde yenilen 2 küçük elmanın felç riskini azalttığı biliniyor.

Astım ve Kemik Sağlığı

Elmanın faydaları arasında astıma iyi geldiği ve kemik sağlığını da önemli ölçüde koruduğu Utrecht Üniversitesinde yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Menopoz dönemi sonrasında kadınlarda görülen kemik zayıflaması, kolay kırılması, kemik yoğunluğunun azalması ve osteoporoz gibi hastalıkları önlemeye yardımcı oluyor.

Elmanın Faydaları

elma neye iyi gelir

Annenin gebelik döneminde düzenli olarak elma tüketmesi durumunda çocuğun astıma yakalanma riski oldukça düşüktür.

Elmanın ısırarak yenmesi durumunda, dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Elma kalbi korur.

Elma enerji deposudur.

Yeşil ve hafif ekşi olan elma mide bulantısını önler.

Gasrite bağlı yanmaları hafifletir.

Elma bünyesinde C vitamini barındırdığından, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Nefesi açar ve rahatlatır.

Üzerine marmelat koyularak fırına verildiğinde, harika bir rejim tatlısı olabilir.

Uykudan önce yenmesi durumunda, kolaylıkla uykuya dalmayı sağlar.

Elma kürü mesane hastalıkları, gut ve hemoroit tedavisinde iyi sonuçlar verir.

Sabah aç karına yenildiğinde, toksinleri atar ve kanı temizler.

Cilde parlaklık verir.

Öksürüğe ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Bağırsaktaki parazitlerin dökülmesini sağlar.

Beyin hastalıkları konusunda iyi bir savaşçıdır.

Uykusuzluğa iyi gelir.

Baş ağrısını giderir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!