Elma Hangi Vitaminleri İçeriyor?

 Elma Hangi Vitaminleri İçeriyor?

Elma hangi vitaminleri içeriyor ?

Elma özellikle Türk halkının sık tükettiği faydalı bir meyvedir. Elma içerdiği vitaminler sayesinde sağlığa faydalıdır. Ayrıca yüksek posa oranı sayesinde tok tuttuğu için diyetteki bireylerin sık tükettiği bir meyvedir. 100 gram elma sadece 52 kalori içerir. 100 gram şerbetli bir tatlıda 400 ile 600 arası kalori bulunduğunu düşündüğümüzde 52 kalori çok masum kalmaktadır. Peki Elmanın faydaları nelerdir ? Elma neye iyi gelir ? Elma hangi vitaminleri içerir.

Elma hangi vitaminleri içeriyor

Elma hangi vitaminleri içeriyor

A Vitamini

A vitamini vücudun pek çok organı için gereklidir. Vücutta hasar alan dokuları onarmak A vitamininin görevidir. A vitamini büyük bir antioksidan kaynağıdır. Enfeksiyon ve hastalıklarla mücadelede yarar sağlar. A vitamini elmada bolca bulunur. Elmanın faydaları nelerdir diye soracak olursanız hiç şüphesiz yüksek miktarda A vitamini içermesi diyebiliriz.

B6 Vitamini

Vücudun proteinleri sentezleyebilmesi için, nişasta şeker ve karbonhidrat gibi gıdaları işleyebilmesi için B6 vitaminine ihtiyaç duyar. Bu vitamin elmada bolca vardır.

C Vitamini

Elma yüksek oranda C vitamini içerir. Vücut C vitamini üretemez dışarıdan almak zorundadır. Elma da iyi bir c vitamini kaynağıdır. C vitamini ayrıca güçlü bir antioksidandır vücut savunmasını
bakterilere karşı güçlendirir.

E Vitamini

E vitamini sağlıklı saç cilt ve tırnaklar için gereli olan bir vitamindir. Elma da bolca bulunur. Sık sık elma tüketmeniz saç ve cilt sağlığınıza iyi gelir.

K Vitamini

Kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve kemik sağlığına yararlı olan K vitamini elma da bolca bulunur. Kemik sağlığı veya pıhtılaşma sorunu yaşayan bireylerin sıkça tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Elmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

– Elma zayıflamak için kullanılacak muhteşem bir ara öğündür. Sadece 1-2 elma yemek sizi 1-2 saat boyunca tok tutar.

– Elma kabızlığı engelleyici bir özelliğe sahiptir. Çok sık tüketmemek kaydıyla kabızlığa iyi gelir.

C vitamini içerdiğinden kuvvetli bir bağışıklık sistemi yaratmanızı sağlar.

– Diş sağlığı için birebirdir.

– Kötü kolesterolü önemli ölçüde düşürür.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!