Ellerde Çatlama ve Kuruluk

 Ellerde Çatlama ve Kuruluk

Ellerde çatlama ve kuruluk durumunun görülmesinin nedeni ,nem oranının vücudun diğer yerlerine göre daha düşük seviyede olmasından kaynaklıdır.Parmak araları , ellerdeki en hassas yapıya sahiptir. Kış aylarında , soğuk günler kuru cilt sahipleri için kaçınılmaz olarak kabusa dönüşebilmektedir.Ellerde çıkan yaralar , lekeler , kızarıklıklar , çatlaklar kişi de psikolojik rahatsızlığı da tetikleyebilmektedir. Cildi koruyan tabaka çeşitli sebeplerle aşınmaya uğramaktadır. Bu yüzden de el kuruluğuna maruz kalan kimselerde hayata dair memnuniyetsizlikler yaşanabilmektedir. Her cilt bakım kremi ve losyon elde kuruluk yaşayan tüm insanlara yardımcı olamayabilir.

Ciltte kuruluğa neden olan faktörler nelerdir

25 yaşından itibaren vücut yaşlanmaya başlar. Dehidratasyon denilen bu durum , 35 yaşına doğru daha hızlı bir şekilde ivme kazanır.Zamanın ilerlemesi neticesinde cildimize ve sağlığımıza daha fazla özen göstermemiz elzemdir.Düzenli cilt bakımı , bol bol meyve ve sebze tüketilerek vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin alınması önemlidir.A ve E vitamini bunların başında gelir.Mevsim geçişlerinin etkisinden de kaynaklı olabileceği bilinmelidir. Sıcaklık dalgalanmaları, soğuk kış aylarında kalorifer gibi ısı araçlarının ortamı kuru hale getirmesi de sebeplerden biri olabilir.Sürekli el yıkanması da cildin pul şeklinde dökülmesine neden olur.Yazın ise Ultraviole ışınlarının da cilde ciddi zararları bulunmaktadır.Elde çamaşır ve bulaşık yıkanması esnasında mutlaka plastik eldiven kullanılmalıdır cilt sağlığı için.

Cilt kuruluğuna Karşı Alınması Gereken Doğal Önlemler

Zeytinyağı ve keten tohumu ellere sürülmeli ve özel eldiven ile ellerimiz muhafaza edilmek suretiyle bekletilmeli.Kereviz kökünün kaynatılıp 30 dakika sonunda ellere sürülmesi de cildin nemlenmesi açısından kayda değer bir yöntemdir.
Aşağıdaki gibi doğal karışımlar neticesinde cildimizde oluşabilecek çatlaklara ve pul şeklindeki dökülmelere müdahale etme şansımız oldukça yüksektir.Unutulmamalıdır ki bu yöntemler bir defa yapıldıktan sonra yeterli olmamaktadır.Sık sık tekrarlanmalıdır.
-1 yemek kaşığı keten tohumu kaynatılır ve içine 250 gr süt ilave edilir.Yaklaşık 20 dakika kadar kaynatılmalıdır.Sonrasında ele sürülür.
-1 yemek kaşığı deniz tuzu 500 ml su ile karıştırılıp ılık hale getirildikten sonra ellerin içine batırılmak suretiyle 10-15 dakika kadar suda bekletilmelidir.
-Bal , zeytinyağı ve yumurta sarısı karıştırılarak el maskesi yapılabilmektedir ve ellere çok fydalıdır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!