Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

 Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

Elektronik sigara, sigaraya karşı güvenli bir alternatif olarak pazarlanmaktadır. Elektronik sigara, e-sigara olarak adlandırılan, kullanıcı tarafından solunan aerosol haline getirilmiş nikotini serbest bırakan, pille çalışan cihazlardır.

Elektronik sigaranın şekli, boyutu ve genel görünüşü farklıdır. Genellikle sigaraya benzerler, ancak tükenmez kalem gibi bir görünüme sahiptirler. Elektronik sigara tütünü yakmadığından, insanlar aynı miktarda katran ve karbon monoksit’i düzenli bir sigara içmek gibi teneffüs etmez.

Elektronik sigara, sigarayı bırakanlara bir yol olarak pazarlanmaktadır, ancak insanları sigarayı bırakmaya gerçekten yardımcı olduklarına dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Elektronik Sigaranın Zararları

Bazı insanlar, elektronik sigaraların normal sigaradan daha güvenli olduğunu ve insanların sigara bırakmalarına yardımcı olmak için kullanılabileceğini düşünüyorlar. Ancak, elektronik sigarayı kullanmanın sağlık riskleri hakkında ya da kişilerin sigara içmeyi bırakmalarına yardım edip etmediği çok fazla bilinmiyor. Bununla birlikte, elektronil sigaranın bazı tehlikeleri hakkında bilgi verelim;

• Bağımlılık yapan nikotin içerirler.
• Elektronik sigaralar, potansiyel olarak zararlı diğer kimyasalları içerir.
• Elektronik sigara içerisindeki sıvı likid, koklama veya dokunulduğunda nikotin zehirlenmesine neden olabilir.
• Elektronik sigara akciğerleri zararlı dumanla doldurmaz, ancak bu normal sigaralara karşı sağlıklı bir alternatif oluşturduğu anlamına gelmez.
• Elektronik sigaranın likidlerinde, insan sağlığına zararları maddeler bulunmaktadır.

Elektronik sigara kullandığınızda, akciğerlerinizden emilen nikotin sisteminize yerleştirilir. Bağımlılık yapan bir ilaç olmanın yanı sıra, yüksek dozlarda nikotin de toksiktir.

Nikotin beyninizi, sinir sisteminizi ve kalbinizi etkiler. Kan basıncını ve kalp atış hızını arttırır. Nikotin dozu ne kadar yüksekse, bir kişinin tansiyonunun da o kadar yüksek olma ve kalp hızının fazla olma ihtimali ortaya çıkar. Bu anormal bir kalp atışına (aritmi) neden olabilir. Nadir durumlarda, özellikle büyük miktarlarda nikotin kullanıldığında aritmiler kalp yetmezliğine ve ölüme neden olabilir. Zamanla, nikotin kullanımı, kalp rahatsızlığı, kan pıhtısı ve mide ülseri gibi ciddi tıbbi problemlere neden olabilir.

Elektronik sigarayı asla normal sigaraya göre bir alternatif olarak düşünmeyin. Elektronik sigaranın geçmişi çok fazla olmasa da, bu ürünün içerisinde bulunan likid bünyesinde, bir çok farklı zararlı maddeyi bulundurmaktadır.

Özellikle, merdivenaltı olarak tabir edilen yerlerden elektronik sigara satın alınmamasını tavsiye ederiz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!