E Vitamini Faydaları ve Bulunan Besinler

 E Vitamini Faydaları ve Bulunan Besinler

E Vitamini Faydaları ve Bulunan Besinler

E vitamini, cilt ürünleri arasında en çok tercih edilen vitaminlerden biridir. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak yıpranmasına karşı direnç gösterir. Hücreler ile birlikte dokuların da yenilenmesine katkıda bulunur. Ciltte görülen farklı lekelere veya farklı cilt hastalıklarına karşı E vitamini yağı tavsiye edilmektedir.

Özelliklere bayanlar için son derece önemli olan cilt hastalıkları, siyah noktalar, makyaj sonrası temizlik gibi farklı şikayetlerde kullanılan E vitamini yağı kırışıklıklara da aynı şekilde etki etmektedir. Güneş ve diğer çevre faktörlerinden korunmak için kullanabilirsiniz. Dozunda kullanmak ve kullandıktan sonra cilde dikkat etmek önemlidir. Cilt dışında tırnaklara ve tırnak etlerine de kullanılmaya başlayan E vitamini en yaygın vitaminler arasındadır.

Cilt dışında özellikle Kalp hastalıklarından korunmak, damar sertleşmesi şikayetleri, göğüs ağrıları gibi hastalıklara karşı sağlığınıza kavuşmak için yararlı olabilmektedir.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ?

E vitamini yağı günlük aldığımız besinler içinde farkında olmadan kullanılmakla birlikte kolay ulaşılabilen besinlerde bulunabilir. Badem, ay çekirdeği yağı, domates, yeşil zeytin, soya yağı, şam fıstığı brokoli gibi yiyeceklerde bulunur.

Tamamen sağlıklı ve organik maddeler içerisinde sıkça görülebilen E vitamini ve yağı bilinçli olarak kullanmak ve bu şekilde hem cilde hem diğer organ ve dokulara son derece faydalı olarak tüketilebilir.

Ay çekirdeği:

En fazla E vitamini içeren besinler arasında yer almaktadır. Günlük E vitamini ihtiyacını 100 gram ay çekirdeği ile karşılamak mümkündür.

Toz Acı Biber:

Yemeklerde toz acı biber kullanmanız, günlük almanız gereken E vitaminini karşılayabilmektedir. İçerisinde bir çok vitamin barındıran toz acı biber son derece önemli baharatlardan biridir.

Badem:

Badem içerdiği vitaminler sayesinde çok faydalıdır. 100 gram tüketmeniz durumunda günlük miktarın 1,5 katına kadar fazlasını karşılayabilirsiniz.

Çam Fıstığı:

Kozalak biçiminde meyvesinden çıkarılan çam fıstığı günlük almanız gereken miktarın yarısını tek başına karşılayabilmektedir.

Yer Fıstığı:

İçerisinde bulundurduğu besinler sayesinde günlük miktarın 3/1 ini karşılayabilen yer fıstığı kalsiyum, demir, fosfor, çinko bakımından zengindir.

 

E vitamini eksikliği durumunda

Günlük aldığımız besinlerin bir çoğunda bulunan ve farkında olarak ya da olmayarak kullandığımız E vitamini eksikliği nadiren görülmektedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi yemeklerde kullandığımız baharatlar içerisinde dahi bulunan E vitamini eksikliği durumunda önemli rahatsızlıklara da neden olabilmektedir.

Erken yaşlanma belirtileri, göz altında oluşan kırışıklıklar, görme bozukluğu, kansızlık, kısırlık gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Erken teşhisin önemli olduğu ve ilerleyen teknoloji, tıp sayesinde şikayete göre son derece hızlı bir şekilde ilerleme kaydedilebilir. Çağımızın en önemli bitkisel ürünlerinden biri olan E vitamini, eksikliği durumunda zaman kaybetmeden hastaneye ve doktorunuza başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!